Tam kutu açılıyorken TRT yayını kesiverdi !!! * PARA KAÇIRARAK VERGİ” VERMEMEK * HELE BUNU ÜLKEYİ YÖNETENLER YAPARSA * MALTA “CENNET BELGELERİNDEN” SONRA ERDOĞAN AİLESİ VE MAN ADASI * ERDOĞAN İSTİFA EDER Mİ ?

“SIRA GELDİ KUTUYU AÇMAYA”

Kemal Kılıçdaroğlu Grup konuşmasında şöyle dedi

Şimdi geliyoruz kutuyu açmaya. Çorum’da 17 Kasım 2017’de bir konuşma yaptım. 21 Kasım 2017’de yine sorular sordum. “Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün bir vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar gönderdiklerini biliyor musun?

Yerli ve milliysen cevabını vereceksin” dedim. 1.5 milyon lira dava açtılar. Açsan ne olur, açmasan ne olur? Sen soruma adam gidi cevap ver. Beni dinliyordur, yanına bir doktor al yanında olsun. Gözlerinden öperek tekrar sorayım sayın Erdoğan. 30 milyar doları ne zaman nerede, kimin için harcadın?

“MAN ADASI’NDA KURULAN BİR STERLİNLİK ŞİRKET” İDDİASI

İspat edelim. 1 Ağustos 2011 Man Adası Devleti’nde bir şirket kurulur. Küçücük bir ada. Burada bir şirket kurulur. O şirketin kuruluş belgesi bizde. Bu şirket 2 Ağustos itibarıyla birer yönetim kurulu toplantısı yapar. Yönetim kurulu Sıdkı Ayan’dan oluşur. 1 sterlinlik bir şirket. 15 Kasım 2011’de bu şirketi Kasım Öztaş’a devreder. Sıdkı Ayan kimdir tanıyor musun? Kasım Öztaş’ı tanıyor musun? Bu şirketin bütün kayıtları bizim elimizde. Bu şirkete para gitti.

15-12-2012 tarihinde Ziya İlgen, enişte 2.5 milyon dolar şirkete para gönderiyor.

15-12-2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2.5 milyon dolar para gönderiyor.

26-12-2011 Ziya İlgen 1.250 bin dolar.

Mustafa Erdoğan, 1.250 bin dolar para gönderiyor.

27-12-2011 Osman Ketenci, dünür, 1.250 bin dolar gönderiyor.

Mustafa Gündoğan 1.250 bin. Eski Özel kalem müdürü bu.

Ahmet Burak Erdoğan, 1.450 bin dolar. Ahmet Burak Erdoğan, 2.300 bin dolar.

Diyecekler ki bunların belgesi var mı? Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. Bu swift mesajı ne demek? Yurt dışına dolar gönderirken bu mesajla gönderiyorsunuz. Hepsi swift mesajları elimizde. Bunlar yetmez bankaların dekontu lazım dedim Parayı gönderdiğin dekontlar. Diyecekler ki bu belgeler sahtedir. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurt dışına göndermişler o şirketlerin de kayıtlarında var. Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın.

Konya Ereğli’de 40 günlük bebek zatürreden öldü. Aralık ayında camı kırıktı. O bebeğin hakkını savunmak için ben bunları soruyorum. Samsun’da 2.5 aylık Kübra bebek açlıktan öldü. Ben Kübra bebeğin hakkını savunmak için bu soruları soruyorum. Başka adalarda şirket kurduracaksın, Türkiye’den para öndereceksin. Sonra Kayseri’den çıkacaksın, dolarları bozdurun biz yerliyiz, milliyiz. Sen ne yerlisin, ne millisin. Sen gayri millisin.

Bütün AK Partili kardeşlerime sesleniyorum. Benim bir hatam varsa söyleyin alınmam ama yılları yılı size ahkam keser, doları bozdurun der, kendisi alır çocukları ile yurt dışına giderler. İspat ettim söyle bakayım alçak kim? Kadın, musluğu açtığında 5 çeşit vergi ödeyecek. Kamyon şoförlerini dinledin mi gözünü sevdiğim Erdoğan. Mazottan alınan vergiyi biliyor musun sen?

Senin çocukların dünürün parayı dışlarıya götürecek Kılıçdaroğlu ağzına bant çekecek. Ben bunu yapmam. Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır. Umarım sayın Erdoğan’ın yanında doktoru vardır. Sinirlerine hakim oluyordur umarım. Sevgili Erdoğan sen Türkiye’yi felakete sürüklüyorsun. Ben senin bildiğin susan, 2 tane koltuk verdik oturur sesini keser diyen adam değilim. Ben bu milletin evladıyım.

Havuz medyasına da seslenmek isterim. Hemen belgeler sahte. Ne sahtesi. Bankadan gidiyor bunlar ya. Man Adası’na gidiyor. 30 milyar dolar Suriyelilere para harcadığını söylüyorsun. Bu parayı kimin için, nerede, ne zaman harcadın? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı hukuku var. Adalet için konuşacaksın.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgeler
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Erdoğan’la yaşadığı ‘yurt dışına yüklü para transferi polemiği’ne ilişkin belgelerini açıkladı. İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgeler

Belgelerin tamamını görmek için tıklayınız ; http://halktv.com.tr/galeriler/kemal-kilicdaroglunun-acikladigi-belgeler/1

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelerdeki önemli ayrıntı!
Kılıçdaroğlu grup toplantısında açıkladığı belgelerle Türkiye’nin milyonlarca lira zarara uğratıldığını gözler önüne serdi. İşte Kurumlar Vergisi Kanunu’ndaki o ayrıntı…

Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü grup toplantısına, Erdoğan’ın yakınlarının yurt dışına çıkardığı paraların belgelerini açıkladı. Türkiye’nin gündemine oturan bu belgeler aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin uğratıldığı zararı da gözler önüne serdi.

KILIÇDAROĞLU TÜRKİYE’NİN MİLYONLARCA LİRA ZARARA UĞRATILDIĞINI BELGELEDİ

AKP’nin “Bakanlar Kurulu’nca ilan edilen ülkeler” listesini yayımlamaması, yurt dışına milyonlarca lira para transferinin önünü açtı. Daha sonra adını “Vergi Cenneti” olarak duyacağımız bu gelişme, Türkiye’nin bütçe dengelerine ciddi anlamda zarar verdiğini ortaya koydu.Yandaşlar ve akrabaları için yüzlerce milyon lira vergiden vazgeçen AKP’nin bu tutumu, yurttaşın cebine zam ve vergi olarak yansıtılıyor.

Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker’in 11 yıl önce değiştirilen Kurumlar Vergisi Kanunu’na dikkat çekerek paylaştığı yazısında “Bundan 11 yıl önce, Kurumlar Vergisi Kanunu (KVK) değiştirildi. O kanunun tasarısı, AKP hükümeti bakanlarının imzasını taşıyordu. Yeni KVK Meclis’te kabul edildi, yasalaştı; 21 Haziran 2006’da Resmi Gazete’de yayımlanınca da yürürlüğe girdi. Yasanın bir maddesi, Türk vergi yükümlülerinin “vergi cenneti” olarak bilinen yerlerde kurduğu şirketlere gönderilecek paralara, yapılacak ödemelere, açılacak hesaplara vergi getiriyordu.

Hem de yüzde 30 oranında. “Vergi cenneti” adıyla geçmiyordu ama 30. maddenin 7. fıkrasında uzun uzun anlatılan durum, tam olarak “vergi cennetleri”ni kapsıyordu. Fakat o maddede, meselenin bir düğüm noktası vardı. O da -sizi sıkmamak için buraya aktarmadığım- “Bakanlar Kurulu’nca ilan edilen ülkeler” ifadesinde kilitliydi. O ifadeye göre vergi cennetiyle iş yapacak Türklere yüzde 30 Kurumlar Vergisi uygulanması için, Bakanlar Kurulu’nun bir ülke listesi ilan etmesi gerekiyordu. İşte o liste bugüne kadar yayımlanmadı. ” ifadelerini kullanarak eğer o liste yayınlansaydı, vergi kaçırmak için yurt dışına para transfer yapanların yüzde 30 kurumlar vergisine tabi olacaklarını söyledi.

İşte Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker’in 7 Kasım 2017 tarihli
” ‘Vergi cenneti’ bize cehennemdir” başlıklı yazısı

Bundan 11 yıl önce, Kurumlar Vergisi Kanunu (KVK) değiştirildi.

O kanunun tasarısı, AKP hükümeti bakanlarının imzasını taşıyordu.Yeni KVK Meclis’te kabul edildi, yasalaştı; 21 Haziran 2006’da Resmi Gazete’de yayımlanınca da yürürlüğe girdi.Yasanın bir maddesi, Türk vergi yükümlülerinin “vergi cenneti” olarak bilinen yerlerde kurduğu şirketlere gönderilecek paralara, yapılacak ödemelere, açılacak hesaplara vergi getiriyordu.

Hem de yüzde 30 oranında.

“Vergi cenneti” adıyla geçmiyordu ama 30. maddenin 7. fıkrasında uzun uzun anlatılan durum, tam olarak “vergi cennetleri”ni kapsıyordu. Fakat o maddede, meselenin bir düğüm noktası vardı. O da -sizi sıkmamak için buraya aktarmadığım- “Bakanlar Kurulu’nca ilan edilen ülkeler” ifadesinde kilitliydi.O ifadeye göre vergi cennetiyle iş yapacak Türklere yüzde 30 Kurumlar Vergisi uygulanması için, Bakanlar Kurulu’nun bir ülke listesi ilan etmesi gerekiyordu.

İşte o liste bugüne kadar yayımlanmadı.

Yıllar yılları kovaladı. Arada bizim ekonomi basınında, “şimdi çıktı”, “birazdan çıkacak”, “pek yakında” tadında haberler yer alsa da; bu liste bir türlü ilan edilmedi.Bu da bizim Türklerin vergi cenneti ülkelerde vergi derdi olmadan rahat rahat at koşturması anlamına geldi. Ve ülkemiz Gelir İdaresi’nin tahsil edebileceği yüz milyonlarca, belki milyarlarca lira tutarındaki verginin bir kuruşu bile tahsil edilemedi.

Milyarlarca dolar paranın vergisiz el değiştirmesine zemin hazırlayan “vergi cennetleri”, şimdi “Paradise Paper” ile bir kez daha dünya gündeminde. Gazetemiz Cumhuriyet, kısa adı ICIJ olan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun 13.4 milyon belge üzerinde yaptığı çalışmada yer aldı. Pelin Ünker imzasıyla başlayan haber dizisinde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları, dayısı ve yeğeninin Malta’la şirketleri bulunduğu ortaya çıktı.

Anladık biz onu

Şimdi, dönelim 11 yıl önce çıkarıldığı halde bir kez bile işletilemeyen Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30/7. maddesine.Bu madde, Bakanlar Kurulu vergi cenneti ülkeler listesini yayımlamadığı için uygulanamadı dedik ya.Şimdi gayet berrak anlaşılmakta ki, eğer liste yayımlansaydı Başbakan Yıldırım’ın oğulları ve akrabalarının şirketlerinin, yüzde 30 Kurumlar Vergisi’ne tabi olması gerekecekti.

Bu listenin yayımlanmaması, AKP hükümetinin, kendi zenginleri için yüzlerce milyon TL vergiden vazgeçmesi anlamına gelmiştir.Ne yazık ki vazgeçilen vergi tutarını hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Ama tam da şimdi AKP hükümetinin kanuna aykırı biçimde, hepimizin cebinden, vergisinden 37 milyar TL ek borçlanma talep ettiğini biliyoruz.Bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek torba kanunla bizden istenen fedakârlıklara, bu gözle bakmalıyız.

O fedakârlıkların bir kısmı, AKP “vergi cenneti” ülkelerinin listesini yayımlamadığı için isteniyor.Kendi zenginlerinden isteyemedikleri vergileri, yine biz çalışanlardan, emekçilerden, emeklilerden istiyorlar.Dar gelirliye cehennem olan torbaların, biraz da vergi cennetlerinin maliyeti olduğunu unutmayın hiç.

http://halktv.com.tr/kilicdaroglunun-acikladigi-belgelerdeki-onemli-ayrinti-255145

This entry was posted in Ekonomi, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *