Suriye bir BOP savaşıdır * Suriye savaşı, sanırım son yüz yılın en karmaşık, en trajik ve en utanç verici savaşı olarak tarihe geçecek * İdlib harekatının amacı

Empati … Ya bu insanlardan birisi siz olsaydınız !!!

Naci Kaptan

Ali Serdar Bolat
serdarbolat@superonline.com
8.10.2017

İdlib harekatının amacı

TSK destekli ÖSO’nun İdlib harekatı başladı.
İdlib’deki durum ve harekatın amacı nedir? İşte yanıtlar:

++++

Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı, Afrin ile Menbic arasına kama gibi girerek PKK-PYD’nin Terör Koridoru’nu Irak sınırından Hatay’a kadar birleştirmesine engel olmuştu.

7 Ekim 2017 günlü harita
Sarı: PKK-PYD-YPG Mavi: Fırat Kalkanı
Pembe: Suriye Ordusu Yeşil: İdlib – HTŞ
Koyu Yeşil Ok: TSK’nın harekat yönü

++++

ABD bunun üzerine PKK-PYD’nin yönettiği SDG adlı örgüt aracılığı ile
“TSK Fırat Kalkanı bölgesinden çıkarılacak” açıklaması yaptı. Bakınız:
http://aliserdarbolat.blogspot.com.tr/2017/08/abdnin-tskya-savas-ilannn-haritas.html

Türk Ordusu’nu buradan çıkarma hedefini zamana yaymaktan başka çare bulamayan ABD, Afrin’deki PKK-PYD kuvvetlerini güneye, İdlib’e saldırtarak koridoru Akdeniz’e doğru buradan uzatma hamlesi yapmaya karar verdi.

++++

Ancak bunun için bir bahaneye ihtiyacı vardı. Tıpkı IŞİD gibi bir bahane.PKK-PYD diğer bölgelerde IŞİD ile mücadele bahanesi ile toprak elde ediyordu, ancak İdlib’de IŞİD yoktu.

ÖSO ve benzeri silahlı örgütler Batı’da terör örgütü olarak değil, Esad muhalifi olarak görülüyordu. İdlib bu gurupların denetiminde idi. Eğer PKK-PYD bu gurupların üzerine giderse tepki alırdı. O halde ne yapmalı?

Şunu yapmalı: İdlib’de her ülke tarafından terör örgütü olarak kabul edilecek IŞİD benzeri bir örgüt yaratıp bu örgütün İdlib’i ele geçirmesini sağlamalı, sonra da İdlib’i bu örgütten kurtarmak için PKK-PYD’yi İdlib’e sokmalı. İşte HTŞ adlı örgütü ABD bu amaçla yarattı. Tıpkı IŞİD’i yarattığı gibi.

ABD önce muhalif örgütlere yaptığı eğit-donat yardımının başarılı olmadığını öne sürerek bu yardımı kesti. ABD’nin planını anlamayanlar, “ABD yenilgiyi kabul etti, muhaliflere yardımı kesti” yorumunu yaptılar. Ancak yanılıyorlardı.

Bütün ülkelerin terör örgütü olarak kabul ettiği El-Kaide’nin Suriye kolu El-Nusra önce adını değiştirdi, Tahrir el-Şam yaptı.

Daha sonra başka cihatçı guruplarla birlikte Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) (Şam’ı Kurtarma Heyeti) adlı bir çatı örgütü kurdu.

Bu bir ABD operasyonu idi.

ABD tarafından desteklenen HTŞ, ABD’nin yardımı kestiği diğer muhalif gurupları dağıtarak Hatay sınırındaki Cilvegözü Gümrük Kapımızın karşısındaki Bab el-Hava Gümrük Kapısı dahil İdlşb’in en önemli bölgelerini ele geçirdi.

İşte bahane böyle yaratıldı. PKK-PYD artık Afrin’den güneye inip HTŞ terör örgütü ile vuruşarak İdlib üzerinden Akdeniz’e yaklaşabilirdi.

++++

Ancak bu tezgah Türkiye – Rusya – İran üçlüsünün gözünden kaçmadı.Atana’da toplanan üç devlet, İdlib’de çatışmasızlık bölgesi kurma kararı aldı. Astana’da planlanan harekat şöyle yürütülecek:

PKK-PYD-ABD kuvvetlerinin İdlib’e saldırıya geçmesine fırsat verilmeden,onlardan önce davranılacak, TSK Afrin’in tam güney ucundan, Reyhanlı civarından, Cilvegözü ve Bab el-Hava kapılarından İdlib’e girerek Afrin’i güneyden kuşatacak, PKK-PYD’nin İdlib yolunu kesecek.

Rusya İdlib’e girmeyecek, ancak dışarıdan harekata destek olacak.

Böylece ABD planı bozguna uğratılmış olacak.

++++

Dışişleri Bakanlığı, bu süreci şemalarla şöyle anlattı:
https://www.aydinlik.com.tr/10-maddede-idlib-operasyonu-turkiye-ekim-2017-2

Dışişleri açıklamasının 2. sayfasında şöyle deniliyor:

“ABD’nin çeşitli manevralarla HTŞ’nin İdlib’de hakimiyet kazanmasını sağladığı ifade ediliyor.” https://www.aydinlik.com.tr/10-maddede-idlib-operasyonu-turkiye-ekim-2017-2?p=2

Turkce harf sorunu olanlar icin baglanti:
http://aliserdarbolat.blogspot.com.tr/2017/10/idlib-harekatnn-amac.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *