EĞİTİME VERİLEN DEĞER * Japonya ve Türkiye’den iki örnek

From: Mehmet Boz
Date: 10.09.2017

Türkiye’de ve Japonya’da öğrenci eğitimine bakışa ilişkin iki örnek olay:

– Çocuğunu okula kaydettirmek için servis sorununu çözülmesini isteyen çaresiz babaya Karaman İl Milli Eğitim Müdürü öğrenci velisine “Git ve bir daha buraya gelme” demiş.

– Japon Demiryolları “hat zarar ettiği için kapatılsaydı”, her gün okula gidip gelmek için treni kullanan lise öğrencisi mağdur olacaktı. Bu nedenle üç yıl boyunca hattın zararına işletilmesine karar verilmiş ve hatta trenin istasyona geliş-gidiş saatleri, kızın okul saatlerine göre ayarlanmış.

Bilginize…

Odatv
07.09.2017

“Git ve bir daha buraya gelme”
Milli Eğitim Müdürü’nün çocuğunu okula kaydettirmek için servis sorununu çözmek isteyen çaresiz babaya “Git ve bir daha da buraya gelme” diye hakaret ettiği iddia edildi…

KÖYE 3 KİLOMETRE MESAFEDE YAŞADIKLARI İÇİN SERVİS KABUL ETMİYOR

Karaman’ın Yollarbaşı beldesinde keçi yetiştiriciliği yapan Sarıkeçili Yörüğü Bayram Atar, 10 ve 12 yaşlarında iki çocuğunu okula kaydettiremiyor. Gerekçesi ise yıllar önce belediye tarafından kendilerine gösterilen Yollarbaşı beldesine yaklaşık 3 kilometre mesafede yaşıyor olmaları.(1 )

Hürriyet
09.01.2016

Japonya’da bir tren hattı tek bir öğrenci için açık tutuluyor
Japonya’nın en kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki Kami-Şirataki tren istasyonu bir zamanlar işlek bir yerdi. Ancak bu uzak yerleşime gidip gelenlerin sayısı son yıllarda hızla düştü. Ve sonunda sadece iki istasyonluk hattı düzenli olarak kullanan tek bir kişi kaldı: Lise öğrencisi bir kız.

Japonya’da bir tren hattı tek bir öğrenci için açık tutuluyor

Hattı işleten Japon Demiryolları üç yıl önce durumu fark etti. Hat zarar ettiği için kapatılsaydı, her gün okula gidip gelmek için treni kullanan lise öğrencisi mağdur olacaktı. Bu nedenle üç yıl boyunca hattın zararına işletilmesine karar verildi. Hatta trenin istasyona geliş-gidiş saatleri, kızın okul saatlerine göre ayarlandı.(2 )

Bir devlet tek bir vatandaşı mağdur olmasın diye bir tren hattını açık tutar mı? Japonya’da bu oldu ve karar Türk sosyal medyasında da tartışma başlattı.

(1 ) http://odatv.com/git-ve-bir-daha-buraya-gelme-0709171200.html

(2 ) http://www.hurriyet.com.tr/japonyada-bir-tren-hatti-tek-bir-ogrenci-icin-acik-tutuluyor-40038214

This entry was posted in EĞİTİM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *