Yandaş gazeteden itiraf gibi manşet: Tuncay Özkan’ın teslim ettiği flash belleği Adil Öksüz kararttı

cumhuriyet.com.tr
27 Temmuz 2017 Perşembe

Yandaş gazeteden itiraf gibi manşet:
Tuncay Özkan’ın teslim ettiği flash belleği Adil Öksüz kararttı

Tuncay Özkan’ın savcılığa teslim ettiği flash belleğin FETÖ’nün arşivi olduğu ortaya çıktı. Flash bellek 11 yıl önce Hava Kuvvetleri’nde soruşturma konusu oldu. Belleğe ilişkin Hava Kuvvetleri’nde yapılan çalışmanın ise darbenin kilit ismi Adil Öksüz’ün talimatıyla engellendiği iddia edildi. Yeni Şafak’ın iddianameye dayandırdığı haberine göre, Adil Öksüz 11 yıl önce de Hava Kuvvetlerinde kritik bir soruşturmayı engelleyebilecek güçteydi.

CHP Milletvekili Tuncay Özkan’ın İstanbul Başsavcılığı’na teslim ettiği ve 10 yıllık mahrem bilgilerin bulunduğu flash belleğin hikayesi, FETÖ’nün hava kuvvetlerindeki mahrem yapılanmasına ilişkin iddianamede yer aldı.İddianamedeki bilgilere göre flash bellek 11 Aralık 2006’da İzmir’de FETÖ’ye mensup olduğu düşünülen askeri bir personel tarafından belediye otobüsünde düşürüldü.

ÖKSÜZ DEVREYE GİRDİ

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, içinde hem FETÖ’cü askerler hem de FETÖ’ye karşı olan askerlere ilişkin fişlemelerin bulunmasından dolayı, flash bellek Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na iletildi. Darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz’ün ise bu konuda yıllar önceye sahneye çıktığı belirlendi. Bellek, o dönem Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürü FETÖ’cü Albay Selçuk Başyiğit’e ulaştırıldı.

İMAMA HABER UÇTU

İtirafçı olan Başyiğit, flash diske ilişkin önemli bilgiler verdi. Başyiğit, o dönem kendisinden sorumlu sivil imam ‘İbrahim’ kod isimli Cafer Sarıkaya’nın, düşürülen flash bellekten komutanlardan önce haberdar olduğunu söyledi. Bilgileri dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert’e arz etmeden Sarıkaya’nın kendisini aracıyla alarak, Ankara Bahçelievler’deki bir apartmana götürdüğünü söyleyen Başyiğit, burada Öksüz’le görüştüğünü anlattı.

AĞLAMAKLI OLDU

Adil Öksüz’ün Hava Kuvvetleri’nden sorumlu en etkin kişi olarak tanıtıldığını söyleyen Başyiğit, görüşme sırasında flash bellekle ilgili konuşurken Adil Öksüz’ün ağlamaklı olarak ‘Bir arkadaşımız düşürmüş. Evet bunlar doğru’ diyerek bilgilerle ilgili ne işlem yapacağını sorduğunu söyledi.

AKIN ÖZTÜRK DEVREDE

Bu toplantıdan sonra flash diske ilişkin TSK içinde yapılan soruşturma kapatıldı. O dönem flash belleği inceleyecek olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Erol Özgil ve İstihbarat Daire Başkanı Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu’na ait ses kayıtları sızdırıldı. İki isim de görevden alındı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevine Orgeneral Akın Öztürk getirildi ve Öztürk dosyayı kapattı.

KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMIŞTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salı günü Meclis Grup toplantısında söz konusu flas belleğin Tuncay Özkan tarafından bir kez daha savcılığa teslim edileceğini açıklamıştı. Tuncay Özkan da grup toplantısının ardından flash belleği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmişti.

Tuncay Özkan Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği flash diski savcılığa teslim etti

İlker Başbuğ’dan ‘flash bellek’ açıklaması

This entry was posted in Fetullah Gülen, TERÖR, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *