POLİSİYE OLAYLAR * ŞİFRELER * Karanlık işler * Adı, Tad Szulc.

sozcu.com.tr
Soner Yalçın
17 Haziran 2016

Karanlık işler

Türkiye’nin gündeminde Atalay Filiz var.Cinayetleri işledi mi?
Son cinayetinden önce Pendik’te neden ev kiraladı?
Nerelerde saklandı?

Evet. Atalay Filiz cezaevine kondu ama tartışması sürüyor.Ben ise, bir başka kişiyi merak ediyorum. Aylardır aranıyor; ama bir türlü bulunamıyor.Benim merak ettiğim kişi sıradan biri değil. Ancak…Bu konuya girmeden önce “şifreyi” çözmeniz için bazı notlar yazacağım.

Adı, Tad Szulc.
Polonya-Varşova doğumluydu. 1954’te ABD vatandaşı oldu.New York Times’ta uzun yıllar dış haberler servisinde çalıştı. CIA operasyonlarında “gazeteci” olarak görev yaptı! Örneğin, CIA bilgileriyle Fidel Castro’yu kötüleyen kitap yazdı.Yazdığı kitaplardan biri de Türkçe’ye çevrildi: “Papayı Öldürmek.” Mehmet Ali Ağca’nın, 13 Mayıs 1981’de Papa II. Jean Paul’ü öldürme girişiminin perde arkasını polisiye roman olarak kaleme aldı.
Aslında memleketlisi Papa II. Jean Paul’ün biyografisini yazmak için Roma’ya gitmişti.Papa ile konuşunca roman yazmaya karar vermişti! Romana göre; –CIA’da çalışmış– Amerikalı Cizvit Rahip Timothy Savage, bizzat Papa’nın emriyle bu suikast girişimini araştırmaya başladı.

Ve fakat nedense…Tad Szulc kitabının sonsöz bölümüne romanının başkahramanı Timothy Savage ile ilgili şunu yazdı: “Bu düş ürünü kişiyle Vatikan’ın Dinlerarası Diyalog Konseyi, İslamiyet Bölümü eski Başkanı Amerikalı Cizvit Rahip Thomas Michel arasında bulunacak bir benzerlik sadece rastlantı ürünüdür.” Yavaş yavaş konumuza geliyoruz…

“Walk-In” tabiri

Vatikan’daki Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Amerikalı Cizvit Rahip Thomas Michel kimdi? Mısır ve Lübnan gibi ülkelerde İslam’ı araştırdı.Tunus’ta, Endonezya’da, Malezya’da “öğretmenlik” yaptı. 1981 yılında Dinlerarası Diyalog Vatikan Papalık Konseyi Asya Masası görevine atandı. 1988’de Bangkok’ta Asya Bishops Konferanslar Federasyonu, Tayland Ekümenik ve Dinler Arası İlişkiler Ofisi Başkanı oldu.1996’da Vatikan’da Dinlerarası Diyalog Sekreteri olarak görev yaptı. Sonra Vatikan’ın Dinlerarası Diyalog Konseyi İslam Bölümü Başkanı oldu.

Ve ilk işi, Fethullah Gülen ile Papa II. Jean Paul’ü Vatikan’da buluşturmak oldu. Tarih, 9 Şubat 1998 idi.Sonra, Ankara’da görev yaptı.Sonra, Fethullah Gülen’i öven kitaplar yazdı.Sonra, -CIA ajanları Graham Fuller ve George Fidas ile birlikte- Fethullah Gülen’in ABD’de yaşaması için referans mektubu yazdı.

Hep şu demeci verdi:“Fethullah Gülen’e büyük saygı duyuyorum. Açık fikirli, geniş ufuklu bir İslam anlayışı var. Okulları da beni çok etkiliyor. Çok önemli bir iş yaptıklarını düşünüyorum.” Bu sözler şaşırtıcı değildi.Thomas Michel, Katolik “İsa Cemiyeti”nin üyesiydi. Bu tarikatı 16. yüzyılda İspanyol asıllı Loyolalı Ignatius kurdu. Daha çok eğitim ve kültürel aktivitelerle ilgileniyorlar. Yalnızca ABD’de 50’den fazla lise ve üniversiteleri var. Georgetown Üniversitesi, bu okullar arasında en prestijli olanı…

Lafı uzatmayacağım; Fethullah Gülen Cemaati’nin uluslararası ilişkiler ağını artık biliyorsunuz. Örneğin…Dört gün medyaya bir istihbarat raporu sızdı. Rapora göre, Fethullah Gülen, CIA ilişkisi “walk-in” tabir edilen “kendi isteği ile işbirliği ve ajanlık yapma” şeklinde başlamıştı.Evet. Artık merak ettiğim kişiyi yazabilirim…

Sır küpü adam

Atalay Filiz benim pek ilgimi çekmiyor; ama bizim meslektaşlar her ayrıntısını yazmaya devam ediyor.Benim ilgimi, Alaeddin Kaya çekiyor.

Çünkü…
Alaeddin Kaya aylardır kaçak, bulunamıyor. Hakkında Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilmiş gıyabi tutuklama kararı var.Yakalanamaması beni şaşırtmıyor. Çünkü o, saklanma işlerinin ustası. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde de Fethullah Gülen’i Ankara Keçiören’deki evinde sakladı!

İşte…
Bu nedenle Alaeddin Kaya’nın nerede nasıl saklandığını merak ediyorum! Cemaat içinde ardı ardına itirafçılar çıkarken neden kimse Alaeddin Kaya’nın nerede olduğunu bilmiyor.Polis neden bu işin üzerine düşmüyor? Cemaat ile ilgili az buçuk bilginiz varsa Alaeddin Kaya’nın ne kadar önemli biri olduğunu bilirsiniz.

En son…
17 Aralık Operasyonu’ndan sonra Fethullah Gülen ile Erdoğan’ı barıştırmak için Fehmi Koru’yla birlikte gizlice Pensilvanya’ya gitti.Alaeddin Kaya her kritik siyasal dönemde ilginç görüşmelerde bulunan biriydi.Örneğin, 28 Şubat döneminde Oreneral Çevik Bir ile görüştü.Fethullah Gülen; Ecevit’ten Çiller’e hangi liderle görüşse yanındaydı.Politikacıları yemeklerde Gülen’le buluşturan oydu.Fethullah Gülen’le Vatikan’a gidip Papa’nın elini öpen kişi de Alaeddin Kaya idi!

Öyle ki, Fethullah Gülen adına Çeçen Lideri Maşadov ile bir görüşme yaptı.Yani o sadece, Cemaat’in ilk gazetesi Zaman’ın imtiyaz sahibi değildi; her yerdeydi.Ve işte bu her yerde olan “Gülen’in sır küpü” aylardır kayıp! Medya bununla ilgilenmiyor. Varsa yoksa Atalay Filiz…

Merak edenler için eklemeliyim:
“Papayı Öldürmek” romanına göre Papa, Katolikler arasındaki gizli çatışma sonucu öldürülmek istenmişti! Suikastta -Ağca gibi- Müslümanlar kullanılmıştı…

This entry was posted in İSTİHBARAT KURUMLARI, SONER YALÇIN yazıları. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *