ERMENİ’leri HAKLI GÖREN AKP Genel Başkan Yardımcısı ve AKP yandaşı kalemler “soykırım” diyor

03.06.2016

AKP Genel Başkan Yardımcısı “soykırım” diyor

Almanya’ya tepki gösteren AKP’li vekillerin ve yandaş kalemlerin daha önce “Ermeni Soykırımı” olduğu yönünde attığı mesajlar tartışma çıkardı.

Almanya Parlamentosu 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen tasarıyı dünkü oylamada kabul etti. Almanya’ya tepki gösteren AKP’li milletvekilleri ve yandaş kalemlerin daha önce “soykırım” olduğu yönündeki mesajları ise dikkat çekti.

İki gün önce “Bu bir Haçlı duyarlılığıdır.” diyerek Almanya’ya tepki gösteren AKP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Yasin Aktay, beş yıl önce “Ermeni soykırımını da ve asla bunu yapanları aklamayız” demişti. Almanya’nın kararına “Bu tasarı ve karar Ermenileri ilgilendirmiyor” diyerek tepki gösteren AKP İstanbul Milletvekili Markar Esayan ise daha önce Sabah gazetesindeki köşesinde “1915’te yaşananların 1948 BM Soykırım Beyannamesindeki şartları karşıladığını düşünürüm.” diye yazmıştı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Etyen Mahçupyan da “Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız” sözleriyle “soykırım” iddialarına destek çıkmıştı.

AKP’li siyasetçilerin listesi böyle uzayıp giderken, AKP medyasında da durum çok farklı değil.

AKP’nin yayın organı Sabah gazetesinin yazarları Hilal Kaplan ve Melih Altınok daha önce “Ermeni soykırımı”nın olduğu yönünde mesajlar atıp devleti suçlarken, AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir diğer yayın organı Türkiye gazetesinin yazarı Yıldıray Oğur ise bir adım daha ileri giderek, “İnşallah bir gün bir başbakan da Meclis kürsüsünden belgeleriyle 1915 Ermeni Soykırımı’nı anlatır…” diye mesajlar yazmaktaydı.

İşte o mesajlar:

Odatv.com

 

This entry was posted in ERMENİ SORUNU, YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *