YABANCI BASIN * Amerika Erdoğan’ı siliyor Obama’nın sözcüsü Earnest de Cumhurbaşkanı’na ağır eleştiriler yöneltti

İlhan Tanır
14 Mart 2016 Pazartesi

Amerika Erdoğan’ı siliyor

Obama’nın sözcüsü Earnest de Cumhurbaşkanı’na ağır eleştiriler yöneltti
ABD’nin önde gelen yayınlarından The Atlantic hafta içinde yayımladığı “Obama Doktrini” başlıklı haberde Başkan Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “otoriter’’ ve “fiyasko’’ olarak nitelendirdiği iddiaları yer almıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest önceki gün başkanlık uçağı Air Force One’daki basın toplantısında bu iddialar sorulduğunda yalanlamadığı gibi Erdoğan’a çok ağır eleştiriler yöneltti.

Earnest’a önce makaledeki tanımlamaların Başkan Obama’nın düşüncelerini doğru yansıtıp yansıtmadığı soruldu. Earnest buna direkt bir yanıt vermek yerine Türkiye’nin Suriye’deki pozisyonunun değerlendirdi. Earnest “Biz Türkiye’yi IŞİD karşıtı koalisyona daha etkili bir şekilde dahil olması için zorladık. Son 9 aylık sürede ise onlar bunu yaptı. Türklerin ABD ve ortaklarına IŞİD’e karşı askeri operasyonların daha etkili ve hızlı hale getiren Türkiye içindeki askeri tesislerin açtığını gördük. Türklerin daha somut adımlar atarak Türkiye ile Suriye arasındaki sınırı daha etkili şekilde kapatma uğraşısı yaptığını gördük. ‘Ortada daha yapılacak çok şey var ve onların (Türkiye) bunları yapmasını görmek isteriz ama sınırı kapamak için önemli gelişmeler kaydettiği inkâr edilmiyor” dedi.

Earnest’ın “otoriter” ve “fiyasko” sözleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçındığı muhabirlerin dikkatinden kaçmadı. Bir gazeteci “Suskunluğunuzu Başkan Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı fiyasko bir otoriter olarak gördüğünü reddetmemediği şeklinde yorumlamak doğru mu” diye sordu. Yanıtı şöyle oldu:

“ABD’de ve dünya çapında savunduğumuz evrensel değerlerin Türk hükümeti tarafından yeterince desteklenmediğini hissettik. Bir örnek vereyim. Türk hükümeti yakın zamanda Zaman gazetesini esasen devraldığını duyurdu. Biz ABD’de basın özgürlüğüne derinden değer veriyoruz – aslına bakarsınız şu an bu konuşmayı yapmamızın nedeni de bu- ve biz buna benzer değerler bu kadar açık bir şekilde ayaklar altına alındığında endişeleniyoruz.’’

ABD’nin başkenti Washington’da 29-31 Mart’ta düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine Beyaz Saray’dan henüz doğrulama gelmedi. 8 Mart’taki günlük basın brifinginde Erdoğan’ın gelip gelmeyeceği sorulduğunda Earnest “Seyahat planlarından haberim yok ama bakacağım” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/497466/Amerika_Erdogan_i_siliyor.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DIŞ POLİTİKA, YABANCI BASIN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *