VAKIF GÖRÜNÜMLÜ ŞİRKET * TEZGÂHIN YENİ ADI: MUÇEV * TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ KOY, SAHİL VE HATTA KIYI ORMANLARINA EL KOYUYOR

MUÇEV ısrarcı, halk tepkiliFotoğraf: DHA

VAKIF GÖRÜNÜMLÜ ŞİRKET
TEZGÂHIN YENİ ADI: MUÇEV

Naci Kaptan – 04.12.2023

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan buyana hiç bir iktidar döneminde ve de devletin gücü kullanılarak, hukuksuz yasalar çıkartılarak, üst düzey siyasetçilerden başlayarak, bürokratlarla birlikte böylesine büyük talanlar yapılmamış ve suç işlenmemiştir. MUÇEV de bunlardan birisidir. Ülkemiz sahillerinde bulunan en değerli koylara, plajlara, kıyılara, iskelelere el koyarak ihalesiz olarak siyasi yandaşlarına sözde kiralayarak vermektedir. Sit alanları da böylece talana açılmıştır.

AKP Türkiye’de yeni bir kast sistemi kurarak kendi zenginlerini yaratmakta ve bunlara hukuksuz, adaletsiz gelir kaynağı yaratarak kendi iktidarının sürekliliğini sağlayacak bir ÇIKARCI grubu oluşturup çevresinde koruyucu bir koza örerek siyasi gücünü arttırmaktadır.

Ey Türkiye’m ne de güzel uyuyorsun. Sen mışıl mışıl bir şey yokmuş gibi uyurken üzerindeki yorganı bile alacaklar. 


Anayasa’nın 43. Maddesi uyarınca, sahillerin herkesin eşit ve serbest kullanımına açık olan ve kamu yararına kullanılması zorunlu olan alanlara AKP tarafından yapılan bir düzenleme ile el konuyor. MUÇEV’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı ve eski kamu bürokratları yönetici olarak görev yapıyor.
YÖNETİM KURULUNDA ESKİ BÜROKRATLAR VAR
Şirket yönetiminde bulunan isimler şu şekilde: Eski Muğla Valisi ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olan Esengül Civelek, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Strateji Geliştirme Başkanı Sadi Kızık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can.
Bakanlığa bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı ortaklığında 20 bin TL sermaye ile 2014 yılında kurulan MUÇEV’e, ülkenin birçok noktasındaki sahiller, plajlar ve hatta ormanlık alanlar bile ihalesiz olarak veriliyor.
Geliri, gideri, içeriği belli olmayan bir şirketin Muğla gibi cennet koylara sahip bir şehirde 14 kıyısal alana sahip olması, işletmesi ve buraları kiraya vermesi hukukla açıklanamayacak nitelikte.
AKP’nin MUÇEV üzerinden muhalefet belediyelerine yaptığı oyun
AKP’nin yerel yönetimlerini kazanamadığı sahil şeritlerinde bulunan belediyelerin ellerindeki işletmeleri almanın yeni yöntemini buldu. Son günlerde adı “sahillerin ihalesiz devriyle” gündeme gelen Muğla Turizm Çevre Vakfı’nın (MUÇEV), AKP tarafından işletmeleri almak için kullanıldığı ortaya çıktı.
Böylece muhalefet partileri tarafından yönetilen belediyelerin kaynaklarının da kesiliyor. Öncelikle daha önceki yıllarda ya da AKP döneminde “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilmiş yerlerdeki işletmelerin tespit edildiğini belirten Alban, “Bu sahillerdeki yerleri eğer muhalefet partili belediyeler işletiyor ise bakanlık ve valilik protokolü ile hemen belediyeden alınıp Muğla Turizm Çevre Vakfı’na (MUÇEV) devrediliyor. Eğer yerel seçimlerde belediye yönetimini AKP veya MHP kazanırsa MUÇEV’in işletme hakkı iptal edilip, plajlar tekrar belediyeye devrediliyor”
Bunun örneğinin Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda yaşandığını kaydeden Alban, plajın işletme hakkının, yıllarca CHP’li Ortaca Belediyesi’ne verilmediğini, geçen yerel seçimlerde belediye yönetimini MHP’nin kazanmasının ardından işletme hakkının apar topar MHP’li belediyeye devrediliyor.
MUÇEV’in iktidarın iki işini birden yapıyor. Muhalefetin yönettiği yerel yönetimlerin kıyılardaki işletmelerden gelecek olan kaynakları kesiliyor ve bu şirketin yönetim kuruluna atanan kişiler üzerinden yandaşa rant sağlanıyor.
RANT ÇOK BÜYÜK. MUÇEV MUĞLA’DA KURULDU FAKAT SADECE EGE DEĞİL
TÜM DENİZLERİMİZE SAHİLİ OLAN TÜM KOYLARA EL KOYUYOR.
Ege sahillerinin ardından Akdeniz ve Marmara sahillerinde de her taşın altından MUÇEV’in çıkmaya başladı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ve Muğla Valiliği’ne bağlı olan Muğla Hizmet Vakfı’nın yüzde 50’şer ortaklıkla kurduğu MUÇEV’in, sahil işletmelerine el koyarak alıyor ve yandaşa tahsis ediyor.
Muğla’nın 14 plajını işleten şirketin, Antalya Alanya ve Edirne Keşan’da bulunan sahil işletmelerini de devraldığı ortaya çıktı. Adı geçen şirketin, bakanlıktan kiraladığı kıyı alanlarını işletmesi ve bunun dışında diğer birtakım işletmelere kiralanması işletmelerin kıyıları halka kapatmasına, kıyıların para verenlerin kullanabildiği yerler haline gelmesine yol açıyor.
Naci Kaptan – Kaynak basından derleme

Talan tam gaz devam ediyor:
Koylar yine MUÇEV’e verildi

BİRGÜN – 04.12.2023 – Aycan KARADAĞ
Fethiye’de İnceburun, Osmanağa ve Günlüklü koyları MUÇEV’e kiralandığı ortaya çıktı. Göcek Halk Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “Koylarımızın kiralanmasına ve koylarda yapılaşmaya karşıyız” denildi.
Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki kıyılar, koylar Muğla Turizm Çevre Vakfı Turizm ve Ticaret Limited Şirketi’ne (MUÇEV) verilmeye devam ediyor. Göcek Halk Meclisi’nin 23 Kasım 2023 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne koylardaki kiralamalarla ilgili bilgi talep etmesi sonrasında yapılan kiralama işlemi ortaya çıktı.
Müdürlük tarafından verilen cevapta, “İnceburun, Osmanağa ve Günlüklü koylarının Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile MUÇEV Tur. Tic. A.Ş. arasında imzalanan 7 Mayıs 2019 tarihli kira sözleşmesi kapsamında Günübirlik Alan İşletmeciliği olarak kiralandı. Ayten Koyu ise Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile MUÇEV Tur. Tic. A.Ş. arasında imzalanan 15 Nisan 2021 tarihli Ön İzin Sözleşmesi kapsamında bağlama amaçlı iskele yapımı izin verildiği tespit edilmiştir” denildi.
BirGün ORTAYA ÇIKARMIŞTI
Ayten Koyu’nun kiralanmasını ise 21 Eylül 2023 tarihinde BirGün ortaya çıkardı. Koyda MUÇEV, yat yanaşma ve bağlama limanı yapmak isteyen Ege Marina Turizm Anonim şirketine 33 yıllığına kiraladı. Şirket, projeyi hayata geçirmek için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuru yaptı. MUÇEV’den koyu, 33 yıllığına kiralayan şirket, yıllık 700 bin TL artı KDV ödeyecek. Çevresel etki değerlendirme(ÇED) dosyasında yer alan bilgilere göre, 14 bin 657 metrekarelik alanda yapılmak istenen projede 46 adet yat bağlanması planlanıyor.
Konu hakkında Göcek Halk Meclisi açıklama yaptı. Açıklamada, “Fethiye-Dalaman koylarındaki yapılaşma girişimlerinin son yıllarda artarak devam ettiğini görüyoruz. Özellikle yat turizmi açısından dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olan Göcek, maalesef gerçekleştirilmek istenen bu talanın merkezi halindedir. Ticari amaçlarla sahiplenilen bu koyların doğal güzelliklerinin kısa zamanda yok edileceği, daha da önemlisi; günlük ağaçları başta olmak üzere birçok endemik türü ve canlıları barındıran bu doğal yaşam alanları ile birlikte, biyolojik çeşitliliğin de kaybolacağı ortadadır” denildi.
FETHİYE BELEDİYESİ YAPI RUHSATI VERMİŞ
Açıklamada şunlar belirtildi: “MUÇEV tarafından yapılan kiralamalar sonucu bu koyları/kıyıları kiralayan şirketlerden, Osmanağa Koyu’nu kiralayan Hasay Emlak İnşaat Turizm Ltd. şirketine, yakın geçmişte, tesis yapımına başlamak üzere Fethiye Belediyesi tarafından yapı ruhsatı verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Aynı şekilde, İnceburun’da planlanan proje için de yapı ruhsatı verilmiştir. Öncelikle, Bakanlık tarafından, MUÇEV üzerinden yapılan kiralamaların ve tahsislerin hemen iptal edilmesi, Fethiye Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatlarının gecikmeden askıya alınması uygun olacaktır. Doğamızı korumak için yerel yönetimlerimiz, Valiliğimiz, Bakanlığımız ve ilgili her türlü kurum ve kuruluşla işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Fethiye ve Göcek koylarının daha fazla marinaya, bağlama iskelesine, günübirlik tesis alanına değil, talana karşı korunmaya ihtiyacı var. Yaşadığımız bu çok özel coğrafyayı çocuklarımıza da aynı güzellikte bırakmanın ortak sorumluluğumuz olduğuna inanıyor dolayısıyla koylarımızdaki talan projeleri ile hukuki zeminde mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi buradan duyurmak istiyoruz.”
MUÇEV, AKP’LİLERİN ELİNDE
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı ortaklığında MUÇEV’e, ülkenin birçok noktasındaki sahiller, plajlar ve hatta ormanlık alanlar ihalesiz olarak veriliyor. 20 bin TL sermaye ile 2014’te kurulan MUÇEV’in yönetimi ise AKP’nin bürokratlarıyla kuşatılmış durumda. Şirketin toplam sermayesi 50 bin TL olarak kayıtlara geçerken, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ndeki (MERSİS) bilgilere göre; şirketin Başkan Vekili Şırnak Uludere’den Ula Kaymakamı olarak atanan Mehmet Rıdvan Doğan oldu. Yönetimde Valilik ve Bakanlıkta görev yapan isimlerin yanında AKP’nin eski vekili de bulunuyor. Yönetimdeki isimler şu şekilde:
• Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun
• Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Murat Oral
• Bakanlığın Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Bedri Sinan Gül
• Bakanlığın Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Sami Kulaklıoğlu
• Bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanı ve Türkiye Çevre Ajansı Yönetim Kurulu üyesi Sadi Kızık
• Bakanlığın Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Akdeniz
• Türkiye Çevre Koruma Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Erdal Türk
• Türkiye Çevre Ajansı Başkan Yardımcısı Zübeyir Dedeoğlu
• Türkiye Çevre Ajansı Başkanı Hasan Bebek
• Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan
• Eski AKP Kayseri Milletvekilli İsmail Tamer

https://www.birgun.net/haber/talan-tam-gaz-devam-ediyor-koylar-yine-muceve-verildi-488322
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *