Norveç: IŞİD petrolü Türkiye’ye gidiyor * Rusya’dan Erdoğan’a: İstifa etmeye hazır mısın?


DHA / Cumhuriyet
17 Aralık 2015 Perşembe

Norveç: IŞİD petrolü Türkiye’ye gidiyor

Norveç’in en çok satan üç gazetesinden biri olan Klassekampen Gazetesi’nin ele geçirdiğini ileri sürdüğü Norveç Dışişleri Bakanlığı’na ait olan rapora göre IŞİD petrolünün büyük oranda NATO ülkesi Türkiye’ye gittiği iddia ediliyor.

Gazetenin haberine göre raporun Norveç Dışişleri Bakanlığı’nın isteği üzerine danışmanlık kuruluşu olan Rystad Energy tarafından hazırlandığı belirtiliyor.

Gazetenin manşete taşıdığı haberde raporun Rystad Energy’nin “topladığı sayısal veriler ve bölgedeki kaynaklarla yapılan söyleşiler”in temel alınarak yapıldığı belirtiliyor. Haberde belirtilen raporda “IŞİD petrolünün görevliler tarafından ülkeye sokulduğu, ihracata yönelik karaborsa piyasada işlem gördüğü” iddia ediliyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/449797/Norvec__ISiD_petrolu_Turkiye_ye_gidiyor.html

DHA / Cumhuriyet
24 Aralık 2015 Perşembe

Rusya’dan Erdoğan’a: İstifa etmeye hazır mısın?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Mariya Zaharova, Norveç’te yayınlanan ‘IŞİD’in Türkiye’ye petrol sattığı’na ilişkin rapor sonrası Erdoğan’ın istifa etmeye gerçekten hazır olup olmadığını öğrenmek istediğini söyledi.

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre Zaharova şu açıklamayı yaptı:

“Rusya bilindiği üzere teröristlere petrol sevkiyatını kesmek için önlemler alıyor. Bu alanda diğer ülkelerle aktif işbirliği yapmak istiyoruz. Kısa süre önce Türkiye’nin IŞİD’den petrol satın aldığının ispat edilmesi halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa etmeye hazır olduğunu söylediğini hatırlatmak isterim. Erdoğan Paris’teki İklim Değişikliği Zirvesi’nde gazetecilere ‘Böyle birşey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam’ demişti. Kesinleştirmek için soruyorum, o makama ne oldu?”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/453423/Rusya_dan_Erdogan_a__istifa_etmeye_hazir_misin_.html

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, KAPİTALİZM - LİBERALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *