RADİKAL İSLAMİ TERÖR * IŞİD * PARİS KATLİAMI *** 10 maddede Paris katliamında bilinenler ve bilinmeyenler

cumhuriyet.com.tr
14 Kasım 2015 Cumartesi

10 maddede Paris katliamında bilinenler ve bilinmeyenler

Fransa’nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarla kana bulandı. Resmi rakamlara göre 127 kişi hayatını kaybetti. 80’i ağır 200’den fazla yaralı olduğu belirtiliyor.

Şu ana dek 10 maddede Paris katliamında bilinenler ve bilinmeyenler şöyle:

Ne biliyoruz?

1) Silahlı saldırılar şehir merkezinde 6 ayrı noktada gerçekleşti. Saldırıyı 8 saldırgan gerçekleştirdi.

2) François Hollande, saldırıyı IŞİD’in düzenlediğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, saldırıyı ‘savaş nedeni’ olarak niteledi.

3) Resmi rakamlara göre 127 kişi hayatını kaybederken, 99’u ağır olmak üzere 250’den kişinin yaralandığı açıklandı. Sadece Bataclan konser salonunda rehine alınan 118 kişinin öldüğü belirtildi. Polis salona baskın düzenleyip 100’den fazla rehineyi kurtardı

4) Fransa-Almanya maçının oynandığı, şehrin banliyölerindeki Stade de France yakınlarında da patlamalar oldu. Maçın ardından polis taraftarlardan statta kalmalarını istedi ve bir süre sonra güvenli kapılardan tahliye yapıldı.

5) Fransız başsavcılığına göre 7’si üstündeki bombaları patlatan toplam 8 saldırgan öldü, ancak polisin hala saldırganların işbirlikçilerinin peşinde olduğu belirtiliyor. Saldırganların Kalaşnikof tipi silahlar kullanıldığı sanılıyor.

6) Fransa sınır kapılarında tekrar pasaport kontrolüne başladı, OHAL ilan etti. Cumhurbaşkanı François Hollande Türkiye’de yarın başlayacak G-20 zirvesi için gerçekleştireceği ziyareti iptal etti.

Neyi bilmiyoruz?

7) IŞİD sempatizanı bazı hesaplar sosyal medyada saldırıya destek verse de, son yılların en kanlı terör eylemini üstlenen henüz olmadı. Adli kaynaklar, saldırının IŞİD ihtimalinden şüpheleniyor.

8) Saldırıların koordineli olduğu düşünülüyor, ancak saldırılar arasındaki ilişki henüz netleşmedi ve bilgiler yetersiz.

9) Saldırıların ardından Türkiye’de düzenlenecek G-20 gündemi, liderlerin katılımı ve sonuç bildirgesinin nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

10) Türkiye, ABD ve Fransa’nın da yer aldığı IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye’de askeri operasyonları artırmaya hazırlanıyordu. Bu ülkelerin başsağlığı ve kınama açıklamaları dışında saldırılara nasıl tepki göstereceği bekleniyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/418291/10_maddede_Paris_katliaminda_bilinenler_ve_bilinmeyenler.html

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *