KAMU VARLIĞI İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANI TARAFINDAN HİBE YOLUYLA TALAN EDİLİYOR * Vergilerimiz Bilal Erdoğan’a aktarılıyor *** İBB’den TÜRGEV’in kardeş vakfı Ensar’a kıyak *

cumhuriyet.com.tr
12 Kasım 2015 Perşembe

Kadir Topbaş’tan Bilal’e bir kıyak daha
Kadir Topbaş, TÜRGEV’e 6 binayı daha peşkeş çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yurt olarak kullanılmak üzere TÜRGEV’e 6 bina daha tahsis etti. TÜRGEV’in yanı sıra Ensar Vakfı’na 7, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na 4, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na 1 ve İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı’na 1 olmak üzere toplam 19 binanın bedelsiz olarak tahsisi yapıldı.

İBB’den TÜRGEV’in kardeş vakfı Ensar’a kıyak

İBB Meclisi’nin Kasım ayı oturumunda, Meclis’in ana gündemini oluşturan 2016 İstanbul Bütçesi’nin görüşüldüğü oturum öncesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TÜRGEV, Ensar Vakfı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ve İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı arasında protokol yapılmasına karar verildi.

TOPBAŞ ENSAR VAKFI’NIN KURUCUSU

Ensar Vakfı’nın kurucuları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Kadir Topbaş ve AKP’liler bulunuyor. Bugün alınan kararla Kadir Topbaş, İBB’deki AKP’li üyeler sayesinde kurucusu olduğu vakfa 7 bina tahsis etmiş oldu.

İBB Meclisi’nde, ‘Orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin ortak hizmet projesi’ adı altında, 6 adet bina yurt olarak kullanılmak üzere TÜRGEV’e tahsis edildi. Aynı oturumda görüşülen protokollerle, Ensar Vakfı’na 7, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na 4, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na 1 ve İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı’na 1 olmak üzere toplam 19 bina bedelsiz tahsis edildi.

CHP’Lİ ÜYE UYARDI:
YURT OLARAK VERDİĞİNİZ ALAN YAPI YASAĞI OLAN ALAN

Meclis’te teklifin görüşülmesi sırasında söz alan CHP’li Meclis üyesi Erhan Aslaner, bu binalardan 3 tanesinin İBB mülkiyetinde olduğunu, geri kalan binaların kiralama yöntemiyle vatandaşlardan alındığını ve bu kiralama ve tahsislerin yurttaşlara maliyetinin 1 milyon TL olduğunu kaydetti. CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu ise tahsis edilen yerler arasında yapı yasağı getirilmiş alanlar olduğunu savunarak, “Öğrenci yurdu olarak verdiğiniz alan yapı yasağı olan alan. Başka bir alana bakıyorsunuz, yeşil alan. Başka bir alana bakıyorsunuz, konut alanı” diyerek, teklifin yeniden değerlendirmek üzere geri çekilmesini talep etti. Ancak teklif, AKP’li üyelerin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

TÜRGEV’E TAHSİS EDİLEN YERLER

Sarıyer Maslak Mahallesi, 4065 ada, 1 parsel sayılı yer. Maslak Mahallesi, Büyükdere Caddesi Atatürk Oto Sanayi 53. Sokak, No:13.

-Üsküdar Ahmediye Mahallesi, 408 ada, 3 parsel. Ahmediye Mahallesi, Tunusbağı Caddesi, Kefçedede Sokak, No: 23.

-Fatih Balabanağa Mahallesi, 231 pafta, 918 ada, 96 parsel. Balabanağa Mahallesi, Büyükreşitpaşa Caddesi, No: 16.

-Şişli Kaptanpaşa Mahallesi, 10256 ada, 2 parsel. Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Caddesi, No: 12.

-Avcılar Gümüşpala Mahallesi, 19958 parsel, Gümüşpala Mahallesi, Şükrübey Durağı, E-5 yan yol, No: 140.

-Şişli Mecidiyeköy, 9123 ada, 29 parsel. Mecidiyeköy, Şehit Er Cihan Namlı Caddesi, No: 114/122.

Ensar Vakfı’na, Ataşehir, Büyükçekmece, Maltepe ve Şişli’den birer; Kartal’dan ise 2 taşınmaz tahsis edildi.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na ise Gaziosmanpaşa’dan 1, Üsküdar’dan da 3 olmak üzere toplam 4 taşınmaz tahsis edildi.

EYLÜL AYINDA DA TÜRGEV’E 4 BİNA TAHSİS EDİLMİŞTİ

İBB Meclisi, Eylül ayında da, yurt olarak kullanılmak üzere kiraladığı 9 binadan 4’ünü TÜRGEV’e tahsis etmiş, diğer binalardan 2 tanesi Türkiye Gençlik Vakfı’na, birer tanesi de Ensar Vakfı, İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na verilmişti.

Hazal Ocak / Cumhuriyet
12 Şubat 2015 Perşembe

İBB’den TÜRGEV’in kardeş vakfı Ensar’a kıyak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Avcılar’da 2 bin 700 metrekarelik ve Büyükçekmece’de 500 metrekarelik toplam 2 binayı İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın kurucusu olduğu ve hakkında TÜRGEV’in de kardeş vakfı yorumları yapılan Ensar Vakfı’na yurt olarak kullanılması üzere bedelsiz verdi. İBB’nin CHP’li meclis üyesi Tonguç Çoban ‘Görülen o ki kamu kaynakları yandaşlara peşkeş çekiliyor’ dedi.

İBB’nin dünkü meclis toplantısı gündemine İBB tarafından kiralanan 2 binanın yurt olarak kullanılması istemiyle Ensar Vakfı’na bedelsiz verilmesi için protokol imzalanması talebi geldi. Teklifte Avcılar Cemil Meriç sokaktaki 2 bin 700 metrekarelik binanın yurt olarak kullanılmak üzere belediye tarafından kiralandığı belirtilerek binanın yüksek öğrenim öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Ensar Vakfı’nın kullanımına verilmesi talep edildi. İBB ile Ensar Vakfı arasında “Avcılar İlçesinde, Orta ve Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Konaklama Hizmetinin Sağlaması hakkında Ortak Proje ve İşbirliği Protokolü” yapması için İBB Başkanı Kadir Topbaş’a yetki verilmesi istendi. Teklif kapsamında hazırlanan komisyon görüşünde CHP’li üyeler ret oyu kullanırken AKP’li üyeler teklifi uygun gördü. Diğer teklifte de aynı süreç yaşandı.

‘Bilal Erdoğan da bu ülkenin evladı’

İBB ile Ensar Vakfı arasında imzalanacak ortak proje ve işbirliği protokolünde ise belediyenin sorumlukları arasında da verdiği binaların 5 yıl boyunca kirasını ödemesinin yer alması dikkat çekti. Meclis toplantısında teklifin görüşüldüğü sırada ise tartışmalar yaşandı. Toplantı söz alan Tonguç Çoban İBB’nin seçilmiş özel bir vakfa ayrıcalık tanıdığını belirterek ‘TÜRGEV ve Ensar Vakfı ile İBB’nin protokol arayışları öne çıkıyor. Madem bu kadar yüksek bir meblağ ayrılacak neden İBB kendisi yurt açmıyor? Daha önce de desteklediğiniz vakıflar, üniversiteler, sağlık kuruluşları vardı. Sonra onları paralel ilan ettiniz. Korkarım yarın öbür gün bu vakıfları da yeni paralel ilan edersiniz. Bu yüzden kamu kaynaklarının böyle vakıflarla ilişkilendirilmesinin gereği yok” diyerek teklifin müdürlüğüne iade edilmesini istedi. İBB Meclis üyesi Doğan Subaşı da ‘2 binanın kirasının toplamı yıllık 600 bin’ dedi. AKP Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek ise İBB’nin tüm yatırımlarının denetlendiğini belirterek ‘Bizim işlerimiz tamamen hukuka uygundur. Ayrıca Bilal Erdoğan bu ülkenin bir evladıdır. Eğer bu ülke için bir şey yapıyorsa takdir edilmelidir” dedi. Konuşmaların ardından teklif CHP’li meclis üyelerin ‘ret’ oyuna karşın AKPli meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

This entry was posted in YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *