BALYOZ KUMPASI İLMEK İLMEK ÇÖZÜLÜYOR * Balyoz kumpasının altında iki astsubay mı var?

BALYOZ KUMPASI İLMEK İLMEK ÇÖZÜLÜYOR

Bağlantılı yazılar

Sözcü
Kasım 22, 2015

Balyoz kumpasının altında iki astsubay mı var?

Balyoz kumpası sırasında Gölcük’te bulunduğu iddia edilen belgelere ilişkin iki astsubay şüpheli olarak incelemeye alındı.

Balyoz davasının ana delillerini oluşturan Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan belgelere dair yürütülen soruşturmada iki astsubay şüpheli olarak incelemeye alındı. Soruşturmada bir astsubayın o dönemde hesabına 400 bin dolar yatırıldığı, bir astsubayın da lüks bir ev aldığı tespit edildi.

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan belgelere ilişkin yürütülen ‘kumpas’ soruşturmasında askeri savcılık önemli bulgulara ulaştı. Dönemin özel yetkili savcıları tarafından 6 Aralık 2010’da Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda yer döşemesinin altında ele geçirilenler arasında 5 No’lu hard disk de vardı. Balyoz ve Poyrazköy davalarının en kritik delili haline gelen hard disk, yüzlerce askerin hapis cezası almasına neden olmuştu.

Milliyet’ten Damla Güler’in haberine göre, sanıkların kendilerine ait olmadığını söyledikleri hard disk üzerinde yapılan parmak izi incelemesinde de sanıklara ait bir iz bulunamamıştı. Askerlerin talebi üzerine Gölcük Askeri Savcılığı harekete geçerek soruşturma başlatmıştı. Aramanın yapıldığı dönem Gölcük Donanma Komutanlığı’nda görev yapan tüm askerleri incelemeye alan askeri savcılık iki astsubay üzerine yoğunlaştı.

Aramanın yapıldığı tarihte Donanma’da görev yapan bu iki astsubayın maddi durumlarındaki ani hareketlilik dikkat çekti. Tespitlere göre astsubaylardan birinin o dönemde ev satın aldığı, diğerinin ise banka hesabına 400 bin dolar civarında para gönderildiği tespit edildi. Savcılık maaşları ve gelirleri belli olan bu astsubayların bu imkânlara nasıl ulaştığını araştırıyor. Astsubayların yakın çevresini de incelemeye alan savcılık özellikle 400 bin doların arkasındaki kişi ya da kişilere ulaşmaya çalışıyor. Askeri savcılık üzerinde oynandığı yönünde rapor verilen harddiski bu iki astsubay tarafından döşemenin altına koyulduğu ve sivil savcılığa yapılan ihbarı da yine iki astsubay tarafından yapılıp yapılmadığını inceliyor.

Savcılık, iki astsubayla ilgili bu tespitlere ulaşmasının ardından herhangi bir kısıtlama kararı bulunmayan dosyaya gizlilik kararı alarak şikâyetçi avukatlarının da dosyaya ulaşımını engelledi.

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/balyoz-kumpasinin-altinda-iki-astsubay-mi-var-992279/

This entry was posted in ERGENEKON - BALYOZ, Fetullah Gülen, HUKUK-YARGI-ADALET, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *