The Economist *** DEMOKRASİ LİGİNDE 98’ci OLMAK

cumhuriyet.com.tr
21 Ocak 2015 Çarşamba

98’inci… Demokrasi liginde otoriter rejime doğru

The Economist’in demokrasi endeksinde Türkiye’nin hızla ‘otoriter rejim’e doğru yol aldığı belirtildi. İki yıl önceki son endekse göre iki basamak gerileyen Türkiye 98’inci sıraya yerleşti.

Britanya merkezli The Economist’in ‘2014 Demokrasi Endeksi‘nde 167 ülke değerlendirildi. Endekste ülkeler dört kategoriye ayrılıyor: Tam Demokrasiler, Kusurlu Demokrasiler, Karma Rejimler ve Otoriter Rejimler.

Sadece 24 ülkenin ‘tam demokratik‘ olarak değerlendirilebildiğine dikkat çeken Economist, 52 ülkeninse ‘otoriter rejim‘le yöneltildiğini belirtti.

Endeksin ilk beş sırasında Norveç, İsveç, İzlanda, Yeni Zellanda ve Danimarka var. Suriye, Ekvator Ginesi, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kuzey Kore’yse listenin son sırasındaki ülkeler oldu.

Türkiye ise 2012 endeksine göre iki sıra gerileyerek 98’inci oldu. Türkiye’nin 10 üzerinden puanı 5.70 olarak ölçüldü.

Türkiye’nin Erdoğan’ın ‘kontrolsüz yönetimi‘nde giderek daha fazla kutuplaştığını belirten dergi, “Erdoğan’ın 2014’te cumhurbaşkanı olarak seçilmesi Türkiye’nin demokratik kurumları için yeni bir tehdit ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Derginin Türkiye değerlendirmesinde, “Anayasaya göre, cumhurbaşkanının apolitik ve çoğunlukla törensel bir figür olması gerekiyor. Erdoğan, şüphesiz ki, bunların hiçbir olmadı. ‘Otoriter rejim’ kategorisi için uzun bir yol var, ama bu yöndeki hız ciddi bir endişeye neden oluyor” deniyor.

Cemaat savaşı raporda

Fetullah Gülen Cemaati ile AKP hükümeti arasında bir süredir devam eden gerilime vurgu yapan Economist, bu sürecin hukukun üstünlüğünü zayıflattığını ve çoğunlukçu demokrasi kültürünü yıprattığını belirtti.

Erdoğan’ın ‘resmi meşruiyeti‘nin sorgulanamayacağının altını çizen dergi, Erdoğan’ın bu süreçte sürekli olarak ‘biz ve onlar‘ retoriğini kullandığını hatırlatarak, bu dili ‘kutuplaştıcı‘ olarak tanımladı.(Diken)

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, FAŞİZM, Gundem, Haber. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *