IŞiD *** Obama’nın yardımcısından olay sözler: Erdoğan bana ‘haklısınız’ dedi

HABEREyorum

Jo Biden’in Erdoğan hakkındaki açıklaması , Erdoğan’ı zor duruma düşürünce ABD durumu kurtarmak için özür diler gibi yaptı.Böylece kapalı kapılar ardında neler görüşüldüğü de kısmen ortaya çıktı.Aslında Biden bunu söylemese de Işid’e verilen her türlü destek kamu oyu tarafından bir çok belgeyle biliniyor.

Naci Kaptan
06.10.2014

Obama’nın yardımcısından olay sözler:
Erdoğan bana ‘haklısınız’ dedi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada gündemi sarsacak ifadeler kullandı. Erdoğan’ın kendisine IŞİD konusunda “Siz haklıydınız” dediğini söyleyen Biden, “Tezkere, Türk askerinin IŞİD’le kapışması için” ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, IŞİD tehdidinden aralarında Türkiye’nin de olduğu ABD’nin müttefiklerini sorumlu tuttu ve Türkiye gibi ülkelerin bölgeye yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah gönderdiğini söyledi. “En büyük problemimiz müttefiklerimiz” diyen Biden, bu ülkeleri Suriye’deki gruplara sağlanan desteği durdurmaya ikna edemediklerini anlattı. Biden, ancak Türkiye’nin şimdi uyandığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine “Siz haklıydınız” dediğini söyledi.

Biden, perşembe akşamı Harvard Üniversitesi’nde yaptığı dış politika konuşmasında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bölgedeki ABD müttefiklerini IŞİD tehdidinden sorumlu tuttu. Obama Yönetimi’nin Suriye’de izlediği politikaları savunan Biden, Suriye’de ılımlı muhalefete destek olunsaydı IŞİD’in ortaya çıkmayacağı düşüncesinin hayali olduğunu belirtti.

Washington’ın bölgedeki “ılımlı” olduğu söylenen gruplara temkinli yaklaşmakla doğru bir karar verdiğini ifade ederek bu gruplara yardım eden Türkiye gibi ülkelerin sorunun ortaya çıkmasına neden olduğunu kaydetii.

“En büyük problemimiz müttefiklerimiz” diyen Biden, şunları söyledi: “Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi. Türkler, ki çok iyi dostumuzdur ve benim de uzun süre vakit geçirdiğim Erdoğan’la harika bir ilişkim var. Suudiler, Emirlikler vs… Ne yapıyorlardı? Esad’ı devirme ve bir Sünni-Şii vekalet savaşı çıkarmada çok kararlıydılar.

Ne yaptılar? Esad’la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar, El Nusra, El Kaide için destek olacak, dünyanın diğer yerlerinden gelen cihadistlerin aşırı unsurlarını kabul ettiler. Abarttığımı mı düşünüyorsunuz? Bir bakın. Bunların (yardımlar) hepsi nereye gitti? İşte şimdi olan ise birden bire herkes uyandı.

“Irak’taki El Kaide olan, IŞİD denilen bu ekip, Irak’tan atılmışken, Doğu Suriye’de açık bir alan, toprak buldu, bizim daha önce terörist ilan ettiğimiz El Nusra ile çalıştı. Ve biz, iş arkadaşlarımızı (müttefikleri) bunlara desteği kesmeye ikna edemedik. Peki ne oldu? Birden bire gerçeği gördüler. Şimdi Başkan’ın bir araya getirebildiği Sünni ülkelerden kurulu bir koalisyon var. Çünkü Amerika bir kez daha Müslüman bir ulusa gidip, agresif olamazdı. Sünni bir örgüte gidip saldırmaya Sünnilerin liderlik etmesi gerekir.”

Biden, TBMM’den geçen tezkereyi ise şu sözlerle anlattı: Türk parlamentosunda, Türk karagücünün IŞİD’le kapışması (take on) için, Türk hava alanının NATO ve diğer müttefikler tarafından kullanımına açmak üzere (tezkereyi) onayladılar.

DHA
04 Ekim 2014 Cumartesi
Cumhuriyet

Joe Biden Erdoğan’dan özür diledi

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak özür diledi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Biden, Harvard Üniversitesi’ndeki konuşmasını tavzih etme amacıyla Erdoğan’la bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın, Suriye’de IŞİD ve benzeri aşırılık yanlısı gruplara Türkiye ya da diğer müttefikler tarafından silah sağlandığı ya da destekçi olunduğu iması uyandırabilecek ifadelerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilediği öğrenildi.

Biden, ABD olarak IŞİD ve benzeri terör örgütleriyle mücadelede Türkiye de dahil olmak üzere müttefiklerin yaptıkları katkılara ve fedakarlıklara büyük önem atfettiklerini de söyledi. Erdoğan ve Biden’ın, görüşme sırasında, IŞİD ve benzeri terör örgütlerine karşı Türkiye ve ABD’nin birlikte mücadele vermeye ve yakın temasta olmaya devam etmeleri gerektiğini de vurguladıkları öğrenildi.

This entry was posted in ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *