Wall Street Journal * Anketlerdeki ‘büyük erozyonu’ yayınladılar!

Cumhuriyet.com.tr
31 Ocak 2014 Cuma

Anketlerdeki ‘büyük erozyonu’ yayınladılar!

Türkiye’de yaşanan ekonomik türbülansın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın halk arasındaki desteğini azalttığı yorumları yapılıyor. Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’de yapılan son bir kamuoyu yoklamasının, önceki anketlere göre Erdoğan’a verilen destekte daha “büyük bir erozyon”u yansıttığını belirtiyor.

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, seleflerinin sağlayamadığını ekonomik istikrarı tesis ederek 10 yılı aşkın bir süre Türk siyasetine “hakim” olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kritik seçimler yaklaşırken “bir mücadele” ile karşı karşıya bulunduğunu yazıyor.

Merkez Bankası’nın “kilit faizini” bir kat artarak yüzde 10’a yükseltmesine neden olan lira hızlı düşerken Perşembe günü yayımlanan Metropol anketinin Erdoğan’ın “kamuoyu desteğini kaybetmeye başladığını” gösterdiğini belirten gazete, Aralık ayında yüzde 48 olan halkın Erdoğan’a desteğinin Ocak ayında yüzde 39’a gerilediğine dikkat çekerek “Sayın Erdoğan, ülkenin on yılların en popüler politikacısı olmayı sürdürürse de kamuoyu yoklaması, önceki anketlere göre daha büyük bir destek erozyonu yansıtıyor” diyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

“EKONOMİK GÖRÜNÜM, KARARMA İŞARETLERİ VERİYOR”

“Türkiye’nin ekonomik görünümü, Merkez Bankası’nın faiz artırımının düşen varlık fiyatlarını durdurmayı başarısızla sonuçlanması ve uzun sürecek bir yavaşlama korkularını körüklemesinden sonra yine kararma işaretlerini gösteriyor.”

ABD’li gazete, Türkiye’nin 2014 büyüme tahminin J.P Morgan tarafından yüzde 2.5’den 1.9’a düşürülmesinden sonra Bank of Amerika’nın da yüzde 3.5’ten 1.7’ye indirildiğine dikkat çektiği haberinde, “Üç bakanı istifaya zorlayan Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından gelen kötü ekonomik haberler dizisi, sadece bir yıl önce iktisatçılarca diğer sanayileşmekte olan ülkeler için örnek gösterilen Türkiye’nin ekonomik modelinin parıltısının bir kısmını götürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN’IN POPÜLARİTESİ “TEHLİKEDE”

Bu ortamda yerel seçimler öncesi Erdoğan’ın seçmenler arasındaki popülaritesinin “tehlikede” olduğunu savunan gazete, “Uzun bir süre Sayın Erdoğan’ın politikalarından yararlanan küçük ve orta boy işletmeler, yükselen ithalat faturaları ve küçülen kar marjinleriyle karşı karşıda. Türkiye’nin genişleyen orta sınıfının önemli bir bölümü ise, artan enflasyon ve vızır vızır ekonomi döneminde bol bol ucuza borçlandıktan sonra kredi kart ekstreleri ile boğuşuyor” sözlerini de kullandı.

“EKONOMİDE TERS RÜZGARLAR AKP’NİN EN BÜYÜK OY PAYINI ALMASINI TEHDİT ETMİYOR AMA.”

WSJ, yerel seçimde parlak olmayan bir performansın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeterli oy elde etme kabiliyetinin sorgulanmasına yol açabileceği düşüncesini de dile getirdiği haberinde ekonomide esen “ters rüzgarların AKP’nin hala oyların en büyük payını alması olasılığını tehdit etmezse de Erdoğan’ın hükümetinin ekonomik istikrarının garantörü olduğu argümanını zedelediğini” savunuyor.

GERİYE DÖNÜŞ 2001 KRİZİNDEN SONRA “EN ZOR DÖNEMİN HABERCİSİ”-

Türkiye’de birçok şirket Erdoğan yönetiminin dönüştürücü etkisinden söz etse de “birçok şirket de son aylarda ekonomide meydana gelen geriye dönüşün kazançları vurduğunu ve Erdoğan’ı iktidara getirmeye katkısı olan 2001 krizinden sonra “en zor dönemin habercisi” olabileceği uyarısını yaptıklarını da yazıyor.

This entry was posted in Politika ve Gundem, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *