Uğur Mumcu’nun Yakaladığı İpucu

Uğur Mumcu’nun Yakaladığı İpucu


Nakşibendi tarikatına bağlı Turgut Özal’ın ANAP’ı iktidardaydı. Uğur Mumcu, 4 Temmuz 1985’te, Cumhuriyet okurlarına, “nur ayini” yaptığı savı ile gözaltına alındıktan sonra yargılanıp aklanan eski İzmir Milli Eğitim Müdürü Aysal Aytaç’ın Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne atandığını duyuruyordu…
Uğur Mumcu, birçok konuda olduğu gibi, o gün Aysal Aytaç’ın adını yazmakla, ileride Türkiye’nin başına örülecek çorapların ilk ipucunu yakalamış oluyordu. Aysal Aytaç, Fethullahçıların önemli adamlarından biriydi.
Oğlu Önder Aytaç da babasının izini sürdü. AKP döneminde Polis Akademisi Dekan Yardımlığı’na yükseltildi. Yine AKP iktidarında, CHP’den ayrılıp AKP’ye geçen Ertuğrul Günay’ın bakanlığı sırasında Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’na getirildi. Taraf gazetesinde yazılar yazdı. Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nda Emniyet amiri olan Emrullah Uslu’nun da yakın arkadaşıydı.
Her ikisi de, TSK’nin yurtsever kadrolarının tasfiyesine ve birçok laik Cumhuriyet yanlısı ismin yıllarca cezaevlerinde tutulmasına neden olan uyduruk soruşturmaların başrollerini üstlenen Fethullahçı casusluk cemaatinin önde gelenlerindendi.
Önder Aytaç, yurtdışına kaçtı. Bugün kırmızı bültenle aranıyor.
Bizse yarın, bu yurdun aydınlık geleceği için yaşamını yitiren Uğur Mumcu’yu derin bir özlemle, saygıyla, sevgiyle bir kez daha anacağız.
Cumhuriyet Işık Kansu Işık 23 Ocak 2021 Cumartesi yazısından bölüm alıntısı
This entry was posted in Fetullah Gülen, TARİKAT VE CEMAATLAR, UĞUR MUMCU, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *