RUS ORDUSUNUN KAYIPLARI * Rakamların Yarısı Dahi Doğruysa…

Rakamların Yarısı Dahi Doğruysa…

Ülkelerini işgale yeltenen Rus ordusuna karşı kahramanca, ustaca ve oldukça yaratıcı yöntemlerle savaşan Ukrayna ordusu ve halkı direnmeye devam ediyor.
Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Şubat 2022

THE KYIV INDEPENDENT verilerine göre; 11 Mart 2022 günü itibarıyla Ukrayna’ya saldıran Rus ordusunun tahmini kayıpları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Rakamlar Ukrayna ordusuna aittir ve teyit edilmemiştir.
Ukrayna’yı destekleyen ülkeler tarafından gönderilen modern tanksavar ve hava hedeflerine karşı kullanılan hava savunma füzelerinin işe yaradığı ve Rus ordusunun hava aracı, tank ve zırhlı araç kayıplarının giderek arttığı görülmektedir.
Rakamların yarısının dahi doğru olması, Rus ordusunun Ukrayna’da iyi bir sopa yediği anlamına gelmektedir. Yabancı basın organlarında; Ukrayna ordusunun Türk yapımı Bayraktar TB2 modeli silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) ustaca kullandığı ve başkent Kyiv’e doğru ilerleyen Rus askeri konvoylarına düzenlediği birkaç saldırıda kayıplar verdirdiği haberleri yer almaktadır.

Türk yapımı Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA), Kyiv kentinde Ukrayna Bağımsızlık Günü merasim provasında görülürken, 2021. Fotoğraf: Efrem Lukatsky/Associated Press.
Bayraktar TB2 modeli insansız hava araçları; ABD ve Kanada tarafından üretilen elektronik sistemler kullanılarak Türkiye’de monte edilmektedir. Diğer insansız hava araçları gibi sürati düşük ve alçaktan uçan Bayraktar TB2’ler, etkili bir hava savunma sistemi karşısında aslında tamamen savunmasız durumdadırlar. Bütün bunlara rağmen boylarından çok daha büyük başarılara imza atmıştır.
Savaşın başında Ukrayna’nın elinde 5-20 arası Bayraktar TB2 bulunmaktadır. Rus ordusu bunlardan birkaçını düşürdüğünü iddia etmekte ve geriye ne kadar kaldığı bilinmemektedir. Ancak, hâlâ Rus ordusunun askeri donanımını imha eden video görüntüleri ortaya çıkmaktadır.
Ukraynalılar şimdi Bayraktar için şarkılar yazmaktadır ve hatta Kyiv Hayvanat Bahçesinde yeni doğan bir Madagaskar maymununa da Bayraktar ismi verilmiştir.
Rus ordusunun işgal operasyonunun başında sağlayamadığı mutlak hava üstünlüğünü elde etmesi durumunda, düşük süratle uçan ve üzerlerinde kendini koruma sistemleri olmayan insansız hava araçları, hava savunma radarları tarafından kolayca tespit edilebilen OTURAN ÖRDEK konumundadır. Oturan ördek deyimi askeri literatürde, sabit olarak bir mevziide duran ve vurulması çok kolay olan tanklar için kullanılmaktadır.

Solda Kyiv Hayvanat Bahçesinde BAYRAKTAR adı verilen yavru Madagaskar maymunu, ortada SİHA saldırısı öncesi Rus konvoyu, sağda ise vuruş anı görülmektedir. Fotoğraflar: Reuters
Bu arada Amerika Birleşik Devletleri Senatosu ve Temsilciler Meclisi, Rus işgaline karşı kahramanca direnen ve savaşan Ukrayna’ya toplam 13,6 milyar ABD doları tutarında yardım yapılmasını onaylamıştır.
Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, Ukrayna’ya yapılacak 13,6 milyar ABD doları tutarındaki yardımın kabaca 6,7 milyar dolarının Pentagon tarafından askeri yardım olarak,  geri kalan 6,7 milyar doların ise mülteciler ve müttefiklere ekonomik yardım için kullanılacağını açıklamıştır.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile 45 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Pelosi, silah ve diğer yardımlar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtmiş ve insanlığa karşı işlenen suçlar ve Mariupol kentindeki hastane baskını nedeniyle Putin’i canavar olarak nitelendirmiştir.

https://www.sunsavunma.net/rakamlarin-yarisi-dahi-dogruysa
This entry was posted in EMPERYALİZM, SUN SAVUNMA NET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *