31 MART SEÇİMLERİ

31 MART SEÇİMLERİ


Prof.Coşkun Özdemir

31 Mart seçimlerini heyecanla ve titrek bir umutla bekledik.Seçim öncesi büyük bir adaletsizlik ve kalitesizlik içinde geçti.İktidar her zaman olduğu gibi yasaların öngördüğü eşitliği umursamadı.

Seçimin de sağlıklı olacağına, yüksek seçim kuruluna baskı yapılmayacağına inanamadık.Herşeye karşın sonuçlarla yıllardır ilk defa sevindik .Üç büyük şehri kaybetmişti iktidar.Ayrıca Antalya,Mersin Adanayı.Ekrem İmamoğlunun şahsında olgun yetenekli, dengeli insan sevgisi taşıyan bir politikacı tanıdık. Onun İstanbul belediye Başkanlığını kazanmış olması çok güzeldi.Mazbatasını alması sevincimizi arttırdı

Ama hala YSK nın son kararını bekliyoruz.Her şey her yetki her karar bana aittir diyen iktidar ve Erdoğan için bu seçimler aslında ciddi bir yenilgidir.Yıllardır düş kırıklığı yaşayan bizler acaba bunca zamandır ihanete uğrayan, aldatılan halkımızda bir uyanış mı var, bu devam edecek mi diye umutlandık.

Erdoğan’da Allahın vasıflarını peygamberin ferasetini gören akıl tutulmaları içindeki fanatikler hariç, halkımızın bu ülkedeki kayıpları, haksızlık ve adaletsizlikleri artık görmeğe başladığı iyimserliğine kapıldık.

Sanırım haklı idik. En azından aydınlanma mücadelemizin devam edeceğine, halkın ağır ağır da olsa bize katılacağına inandık.Meydan artık boş değil diyoruz. İktidar için çok zor bir dönem var önümüzde .

Ekonomi büyük aksama gösteriyor.İşsizlik 4 milyona çıkmış.Varlıklı aileler yurdu terkediyor.Bugünlerde adaletsizlikler de zirveye çıktı.Cumhuriyet yazarları hapse girdiler.Sözcü yazarları Fetöcülükten yargılanıyorlar Kara Mizah gibi bir şey.Bu kadar haksız hükümler nasıl olabilir, nasıl açıklanabilir ? Hakimler bu kararları nasıl verebilirler?.

Güray Öz,Hakan Kara, Musa Kart hapiste. Aklım almıyor bunu .Bu savcı ve hakimler bu yazarları yıllardır okumuş olabilirler mi ?Biz onları daha iyi bir dünya, daha iyi bir Türkiye için mücadele veren insanlar olarak tanıdık, sözcü yazarları da öyle;.bunların mahkumiyetlerine sebep olanlar Türkiyeyi nasıl böyle utanç verici bir ülke haline getirirler,bunun vicdan azabını yaşamazlar mı?

Pahalılık artıyor.Dolar tutulmuyor.Bu iktidarın bu ülkeyi yönetemeyeceği iyice anlaşılıyor.Ülkeye yazık oluyor.Halkın desteğini çekeceğini bence umut edebiliriz.Ama yazık ki Türkiye cumhuriyeti çok çetin bir geleceğe doğru yol alıyor.Tam da bir el birliği ile ve özveri ile ve akılla kan ter içinde çalışmak çabalamak zamanıdır.

İnanan insanlar için Allahın büyük lütfu büyük Atatürkle bu millet akıl çağına sağlam adımlar attı.Benim çocukluğumdaki(1930 lar) müslümanlar akla bilime, eğitime saygı göstermeyi çok iyi öğrenmişlerdi.Bugünkü yobazlara hiç ama hiç benzer tarafları yoktu.Öğretmen annem ve babamım nasıl bir ilgi ve saygı gördüklerini defalarca anlattım.

Atatürk aydınlanması Türkü, kürdü,arabı,lazı çerkezi ile bu millet için uygarlık çağdaşlık akıl ve bilim için eşsiz bir fırsattı.Ama politikacı feodalite ile,toprak ağaları ile, Amerika ile işbirliği içinde bu fırsatı haince yok etti AKP bu ihanetin meyvelerini topluyor.Şimdi vahim bir durumda bocalayıp duruyoruz.Ama kitabımı 90 yaşımda, bu millete aydınlanmayı getirmek için umutlu,kararlı ve azimliyiz diyerek bitiriyorum.

This entry was posted in SEÇİM - SEÇSİS, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *