HAYATIN İÇİNDEN BİR ÖYKÜ * Kız Kulesi’ne aşık olan küçük Alman miçonun hikayesi

Kız Kulesi’ne aşık olan
küçük Alman miçonun hikayesi


1827 yılı.. Almanya’nın Magdeburg şehri… Bu şehirde Ludwig Carl Friedrich Dedloid adında bir erkek çocuğu dünyaya gözlerini açar. Büyüdükçe mutsuzluğu artar, çünkü annesi ve babası sürekli kavga etmektedir.

Aileyi ve Carl’ı çok seven yakınları, bu kavgalardan etkilenmesin diye Carl’ı bir yetimhaneye verirler.

12 yaşına kadar bu yetimhanede kalır Carl, çok eziyet çeker, dayak yer ve artık kaçmaya karar verir. Bir gece çarşafları birbirine bağlar ve kaçarak Hamburg’a gelir. Daha 12 yaşındaki Carl, bir gemide miço olarak iş bulur. Çok sıkıntılı bir 3 4 ay geçirir. Miço olduğu gemi İstanbul Boğazından geçerken KIZ KULESİNİ görür Carl, denize atlar ve Kız Kulesine kadar yüzer.

O sıralar Kız Kulesi Cüzzamlıların kapalı tutulduğu bir minik adadır. Carl yakalanır ve Emin Ali Paşa’nın yanına götürülür. Mehmed Emin Âli Paşa aralarında Almanca’nın da bulunduğu 6 dil bilmektedir, devlet işlerinin yanı sıra şiirle de ilgilenmektedir. Bu çocuk kaçıp geldiyse bir derdi var diye düşünür ve çocukla konuşur:

Paşa sorar “niye kaçtın” Carl “dayaktan kaçtım”, paşa “peki de 3 4 aydır denizlerdesin neden İstanbul’da kaçtın?”. Çocuk Kız Kulesini gösterir, bu Kule yüzünden, ben bu Kuleyi çok sevdim…

Tabi bu büyük bir haber olur, Almanlar çocuğu ister ama Emin Ali Paşa vermez ve himayesine alır. Adı Mehmet Ali olur, askeriyeye gönderilir. Eğitimler alır ve sonunda PAŞA olur, artık adı Carl Dedloid değil, Mehmet Ali Paşadır. Çok başarılı bir asker olur, bir çok savaşta ve anlaşmada Osmanlıyı temsil eder.

Bu arada evlenir, dört tane kız çocuğu olur. Evlatlarından birisinin adı Leyla Hanımdır, Leyla Hanımın da bir kızı olur, adını Celile koyarlar. Cecile Hanım ilk Türk ressamlardan biridir. Daha sonraları Celile Hanımın da bir oğlu olur. Adını Nazım koyarlar, “NAZIM HİKMET”. Nazım Hikmet, 12 yaşında Kız Kulesine sığınan adı Carl Dedloid olan sonra da Mehmet Ali Paşa’nın torunudur.

1853 yılında Osmanlı ordusuna katılıp Kırım Savaşı’nda savaşır. 1865 yılında generalliğe (paşa) yükselir. 1878’de Aleksandros Karatodori Paşa ve Sadullah Paşa’yla birlikte Berlin Kongresi’nde imzalanan antlaşmada Osmanlı Devleti’ni temsil eden 3 kişiden biri de olur. Daha sonra Arnautluk’ta çıkan kargaşalarda Müslüman halkı yatıştırmak için Arnavutluk’a gönderilir. Kosova’nın Gjakova kasabasında gericiler tarafından yolu kesilip linç edilerek öldürülür.

Hikaye bitti mi …
Hayır!
Bundan sonrasını da dinleyin….

Nazım malum Selanik’te doğar, hayatını herkes biliyor,
ona girmeyeceğim. Nazım Hikmet 1938 yılında tutuklanır, neden?

Orduda isyan çıkartmaktır suçu… Bu suça da neden olan şey Beyoğlu’nda bir sinema çıkışında Ömer Deniz adında bir Askeri Öğrencinin şiirlerini Nazım Hikmet’in okumasını istemesidir. Birlikte tutuklanırlar … Ömer Deniz’i kimse tanımaz etmez ama Nazım o günden sonra mahkumiyetten kurtulamaz.

Peki Ömer Deniz’e ne olur?

7 sene hapis yatar, sonra ben der Hukuk okuyacağım ama parası yok. Fatih’te okul parasını çıkarmak için bir Oyuncakçı Dükkanı açar. Tahta oyuncaklar yapar, çocuklara satar, oradan gelen para ile de okulunun ödemelerini yapar, hayatını geçirir. Günlerden bir gün 7 8 yaşında bir çocuk dükkana girer ve Ömer Deniz’e yanında çalışıp çalışamayacağını sorar. Ömer deniz çocuğu sever, gel der, çalış yanımda.

Çocuk sevinir ve Ömer Deniz’in yanında çalışmaya başlar. Bir gün çocuk Ömer Amca der, benim hiç oyuncağım yok, bana da bir tane yapsana. Ömer Deniz ona da bir oyuncak yapar, her tarafı oynayan kuklalardır bu oyuncak. Ve bu çocuk o kuklaları alı, okula gider ve ilk gösterisini yapar.

Bu çocuk ta MÜJDAT GEZEN dir …Nasıl buldunuz, hayat ne garip değil mi, Carl Dedloid’ten Mehmet Ali Paşaya, Nazım Hikmet’ten Ömer Cengiz’e, Ömer Cengiz’den Müjdat Gezen’e… Yaşam ağlarını kurmuş …

Sunay Akın’a teşekkürlerimle

This entry was posted in EDEBİYAT - ANI - ÖYKÜ - ŞİİR, HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *