AVRUPA ÜLKELERİ COVİD-19 AŞISINI BULAN BİLİM İNSANLARIMIZA ÖDÜL VERİRKEN AKP İKTİDARINDAN SES YOK! * Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye İspanya’da Asturias Prensesi ödülü verildi

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye İspanya’da Asturias Prensesi ödülü verildi   –   ©  Anadolu


Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye İspanya’da
Asturias Prensesi ödülü verildi

Euronews & AA • 23/10/2021


İspanya’nın uluslararası alanda en prestijli ödülü olarak bilinen Asturias Prensesi ödülleri sahiplerini buldu. Covid-19 aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci, teknik ve bilimsel çalışmalar dalında ödüle layık görülenler arasında yer aldı.

İspanya’nın kuzeyindeki Asturias bölgesinin Oviedo kentindeki Campoamor Tiyatrosu’nda düzenlenen törene Kral 6. Felipe, eşi Kraliçe Letizia, tahtın ilk veliahtı 16 yaşındaki Asturias Prensesi Leonor, ikinci veliahtı Prenses Sofia, kralın annesi Kraliçe Sofia, İspanyol hükümetinden 4 bakan ve Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar ile davetliler katıldı.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin 1981 yılından bu yana verilen ödüllerde ilk Türk olmalarından dolayı, tören alanında Türk bayrağı da ilk defa dalgalandı.

Uğur Şahin ile Özlem Türeci’ye geçtiğimiz günlerde Almanya’da da Paul Ehrlich & Ludwig Darmstaedter ödülü verilmişti.

“Covid-19 ile ilgili aşı çalışmalarıyla insan sağlığını koruyan çözümler üretme ve aşıların diğer hastalıklara karşı kullanımı için umut yolu açmalarından” dolayı ödüle layık görülen 7 bilim insanı, ödüllerini aldıktan sonra Kraliyet Ailesi üyeleri ve salondaki katılımcılar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.


https://tr.euronews.com/2021/10/23/ugur-sahin-ve-ozlem-tureci-ye-ispanya-da-asturias-prensesi-odulu-verild

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Saglik, TARİHE - AYDINLANMAYA - CUMHURİYETE NOT DÜŞENLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *