MİT KANUNU’NU İHLAL EDENLERİN RÜTBELERİ SÖKÜLECEK Mİ ?

MİT KANUNU’NU İHLAL EDENLERİN RÜTBELERİ SÖKÜLECEK Mİ ?

Ümit YALIM – Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


*Bağımsızlığı ve tarafsızlığı tartışmalı hale gelen Türk yargısı, siyasal iktidarın etkisinde kalmaya devam ediyor. 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını savunmadan Yunanistan’a teslim eden, Türkiye’yi batıdan bölen, anayasal düzeni ortadan kaldıran ve TCK 309’da tanımlanan darbe suçunu işleyen iktidar mensuplarına soruşturma bile açılmazken, darbe suçu işlemeyen 28 Şubat Davası’nın sanığı emekli generaller cezaevine gönderildi. 

*İnfaz kararının ardından sanık avukatları, yeniden yargılama yapılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz etti. Başsavcılık, 28 Şubat davasını karara bağlayan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nden dosyayı istedi.

*FETÖ tertibi ile başlayan 28 Şubat Davası’nda yargı süreci devam ederken, Genelkurmay Başkanlığı jet hızıyla müebbet hapis cezası alan generalleri TSK’dan ihraç etti ve generallerin rütbelerini söktü. Yeniden yargılama yapılır ve anılan generaller beraat ederse ne olacak? Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi süreçlerini de yok sayan Genelkurmay Başkanlığı’na soralım; MİT Kanunu’nu ihlal edenlerin rütbeleri sökülecek mi? 

*MİT Kanunu’nu ihlal eden ve mevcut yasalara göre TSK’dan ihraç edilmesi ve rütbelerinin sökülmesi gereken muvazzaf ve emekli generallerin, 28 Şubat Davası’nda ceza alan emekli generalleri jet hızıyla TSK’dan ihraç etmesi ve rütbelerini sökmesi son derece manidardır.


ASTSUBAYLIKTAN GENERALLİĞE GEÇİŞİN YASAL DAYANAĞI YOKTUR !…

*Mevcut kanunlara göre astsubaylıktan subaylığa geçenler en fazla albay rütbesine kadar yükselebilir. Astsubaylıktan generalliğe geçişin yasal dayanağı yoktur.

*Ayrıca, general rütbesinin görev tanımına göregeneral olacak kişinin birleşik ve müşterek harekatı sevk ve idare edecek eğitimi almış olması yani en az Harp Okulu eğitimini başarı ile tamamlamış olması gerekir.       

 ERDOĞAN, ASKERİ HİYERARŞİYİ VE LİYAKAT KURALINI YOK EDİYOR !…

*AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 2016’dan itibaren astsubaylıktan subaylığa geçenlerin bir kısmını, yasalara ve görev tanımına aykırı olarak Tuğgeneral rütbesine terfi ettirdi. 2021 Yüksek Askeri Şurası’nda çıtayı daha da yükselten Erdoğan, astsubaylıktan albaylığa ve tuğgeneralliğe geçen Orhan Gürdal’ı tümgeneral rütbesine terfi ettirdi ve daha sonra Genelkurmay Personel Başkanı olarak atadı. Türkiye’nin dışında, dünya’da mevcut ülkelerin ordularında, böyle bir atama, böyle bir uygulama yoktur.

*Bu güne kadar üniversite diplomasının aslını ortaya çıkartamayan Erdoğan, diplomasızlar ile diplomalıları karşı karşıya getirerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki askeri hiyerarşiyi ve liyakat kuralını yok ediyor.

*Balkan Savaşları’nı ve Balkanlardaki topraklarımızı, Harp Okulu diplomalı Mektepli Subaylar ile diplomasız Alaylı subayların çatışması nedeniyle kaybettiğimizi de hatırlatalım.

Konu ile açıklamalarım ve belgeler ek dosyalarda gönderilmiştir.

Saygılarımla,

This entry was posted in FAŞİZM, Fetullah Gülen, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, İSTİHBARAT KURUMLARI, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *