SİYASİ TARİH * KARANLIK İŞLER * Türkiye’nin gündemine oturan Mehmet Ağar… Hangi cemaate yol açtı… Belgesine Odatv ulaştı

İstanbul Sıkı Yön.K.Org.Faik Türün               İstanbul Emn.Md. Şükrü Balcı                              Emn.Md.Yardımcısı Mehmet Ağar

Türkiye’nin gündemine oturan Mehmet Ağar…
Hangi cemaate yol açtı… Belgesine Odatv ulaştı

Odatv – Sami Menteş – 21.05.2021

Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen Ağar, geçmişte de tarikatların
faaliyetlerine müsaade etmişti. İşte 12 Eylül’den sonra yaşananlar…
Organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Türkiye’nin yakın tarihinin önemli isimlerinden. Birkaç ilçede kaymakamlık yaptıktan sonra, babası Zülfikar Ağar gibi polisliği seçti.
İstanbul Emniyeti’nde görev yaptığı dönem, il Emniyet Müdürü Şükrü Balcı’ydı. Balcı, hakkında çok fazla iddia bulunan bir müdürdü.
12 Eylül’ün önemli isimleri tarafından korunan Balcı hakkında tutuklanan mafya babaları, Balcı’ya yaptıklarına göz yummaları için rüşvet verdiklerini söylemişlerdi.
Haziran 1973’te İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Faik Türün “Babalar operasyonu” yapılmasına karar verdi. MİT ile Malî Şube ortaklığında yapılan ve MİT’in o dönemdeki önemli isimlerinden Mehmet Eymür’ün de katıldığı “Martı Operasyonu”nda, yeraltı dünyasının ünlü isimleri gözaltına alınıp, sorgulandı, ev ve işyerlerinde aramalar yapıldı.
Aramalarda birçok bürokrat, subay ve emniyetçinin ünlü mafya babalarıyla çekilmiş fotoğrafları, mektupları, kartvizitleri bulundu. Şükrü Balcı’nın mafyayla ilişkisi olduğu ortaya atıldı. Tutuklanan mafya babalarının ifadelerinde, Şükrü Balcı’nın Hüseyin Uğurlu, oğulları Abuzer ve Mustafa Uğurlu, silah kaçakçısı Zihni İpek, silah ve uyuşturucu kaçakçısı Mahmut Karaduman gibi yeraltı dünyasının ünlülerinden rüşvet aldığı, bazı suçlarına ve Bulgaristan’dan kaçak silah getirmelerine göz yumduğunu söylediler.
Şükrü Balcı’yı, bu ağır suçlamalardan İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Faik Türün korumuştu. MİT Raporu’na da giren olayla ilgili hazırlanan fezlekede şu ifadeler yer alıyordu:
“Aynı tarihlerde İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Faik Türün, soruşturmayı yapanları makamına çağırarak Şükrü Balcı’nın aşırı sola karşı çok darbe vurmuş bir kimse olduğunu, yolsuzluklarının duyulması halinde bunun sol mihraklarca istismar edilebileceğini belirterek, Şükrü Balcı ile ilgili kısımların ifadelerden çıkarılmasını, ayrı bir dosya haline getirilmesini, kendisinin idarî soruşturma açtırarak neticesinde Şükrü Balcı’yı cezalandıracağını belirtmiştir. İşlemler sıkıyönetim komutanının talimatı doğrultusunda geliştirilmiştir.”
12 Eylül darbesinin mimarları Balcı’yı koruma altına almıştı. Balcı’nın veliahdı olarak da Mehmet Ağar gösteriliyordu. Ağar’ın adı da MİT Raporu’na girince İstanbul’dan Ankara’ya gönderilmişti.
SIKIYÖNETİMDE TARİKAT KİTAPLARINA İZİN
12 Eylül sıkıyönetimi devam ederken, Işıkçılar Tarikatı’na bağlı olan İhlas Vakfı, 2 Ocak 1981’de, darbenin bütün etkileri devam ederken İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu.  Türkiye Gazetesi’nin de sahibi olan tarikat başvuruda, vakfın bastırdığı kitapların listesi sundu ve satışının yapılması için gerekli olan, kitapların yasaklı olmadığına dair yazı istedi. İstanbul Emniyeti’ne sunulan dilekçenin altında İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Okyay’ın imzası vardı.
İhlas Vakfı’na istediği yazı verildi. Yazının altında, Müdür Muavini Mehmet Ağar’ın imzası bulunuyordu.
Ağar’ın imzaladığı belgeyle birlikte, Işıkçılar Cemaati’ne kitap satışı altında, faaliyet göstermesi için izin verilmiş oldu.
Bu olayın yaşandığı dönemde Işıkçılar Cemaati’nden olan İlahiyatçi Nazif Ay, Tekin Yayınevi’nden çıkan İslam’ın Kozmik Odası isimli kitabında, o günleri şöyle anlatmıştı:
“12 Eylül 1980 askeri darbesinin sıkıyönetim kararlarına rağmen Sıkıyönetim Komutanlığı’ndan alınan izin belgeleriyle rahatça Işıkçıların kitaplarını satabiliyordum. Hatta kimi zaman gazete ve kitapları Kuleli Askeri Okulunda öğretmenlik yapan Işıkçı tarikatına mensup subaylarla yan yana kol kola satıyordum. İzin belgelerindeki imza sahiplerinden birinin Mehmet Ağar olması şimdilerde bana oldukça manidar geliyor.”
Ay, 12 Eylül şartlarında tarikata mensup subaylarla birlikte tarikatın kitaplarını sattıklarını yazdı. Odatv, Ağar’ın imzaladığı belgeye ulaştı.
İşte o belge:
Bugün, organize suç örgütü lideri olduğu belirtilen Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen Ağar, geçmişte de tarikatların faaliyetlerine müsaade etmişti.

https://odatv4.com/hangi-cemaate-yol-acti-21052153.html
This entry was posted in İrtica, SİYASAL İSLAM, SİYASİ TARİH, TARİKAT VE CEMAATLAR, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *