KISSADAN HİSSE * Bilinen öyküdür ama bir kez daha; SARI ÖKÜZ…

SARI ÖKÜZ…

Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş. Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek  zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare  düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak  çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.
“SUÇ HEP O SARI ÖKÜZ”DE…”
Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:
“Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki,  bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz”de.  Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor,  aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım.”
Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz”ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.
Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk”u istemişler:
“Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size  saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim.”
Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk”u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.
“NEREDE KAYBETTİK BİZ BU SAVAŞI?”
Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda  öküzler zayıflamış, sürü sayısı azalmış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri  sürmeden, doğrudan müdahale ederek, “Verin bize şunu, yoksa karışmayız” demeye başlamışlar.Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, “Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar  güçlüydük” diye sormuş.
Boz Öküz, Benekli Öküz”ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli “Biz”  demiş, “Sarı Öküz”ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı..
BİZLER DE MİLLİ EGEMENLİĞİ YEK ADAMA TESLİM ETTİĞİMİZDE KAYBETTİK…
This entry was posted in EDEBİYAT - ANI - ÖYKÜ - ŞİİR, KISSADAN HİSSELER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *