BİR DİKTATÖR DAHA TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GİTTİ, DARISI GERİDE KALANLARA * “Beni sadece tanrı görevden alabilir” diyen * Olê, olê, olê, olá! Lula! Lula! Bolsonaro neden sarayın arka kapısından kaçtı?

Olê, olê, olê, olá! Lula! Lula!

Bolsonaro Neden Kaçtı?

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Ocak 2023

Beni sadece tanrı görevden alabilir diyen ve  geleceği için; tutuklanmak, öldürülmek ya da zafer olarak üç alternatifi olduğunu iddia eden seçim yenilmişi Bolsonaro, üç alternatifi göz ardı ederek Amerika’ya kaçmayı seçti.

Seçim yeniği kaçak Bolsonaro’nun gururla gösterdiği ve yeni devlet başkanına törenle teslim etmesi gereken başkanlık kuşağı, ‘‘adam kaçtığından’’ ülke tarihinde ilk defa 33 yaşındaki temizlik işçisi  Alina Sousa tarafından Luiz Inacio Lula da Silva’ya takılmıştır.
Peki, devir teslim törenine dahi katılmayarak apar topar resmi bir uçakla Amerika’ya giden Bolsonaro neden kaçmıştır. Geleceği için sadece üç alternatif olduğunu iddia eden Bolsonaro seçimi kaybedince tutuklanmak ve/veya öldürülmekten mi korkmuştur?
Seçimde yenildiğini kabul etmeyen ve iki gün daha görev süresi olmasına rağmen apar topar Amerika’ya kaçan adamın kaçış nedeninin arkasındaki neden çok merak edilmektedir. Brezilyalı hukuk insanları gerekli inceleme ve soruşturmayı yapana kadar adamın neden kaçtığını merak etmeye devam edeceğiz.
Luiz Inacio Lula da Silva liderliğindeki demokrasi yanlısı koalisyon tarafından sandıkta yenilgiye uğratılan Bolsonaro, rakiplerine göre Brezilya’nın genç demokrasisi için gerçek bir tehdittir.
Taraftarlarına 50 dakika süren bir veda konuşması yapan 67 yaşındaki adam(!), ifadesine göre en az bir ay kalmayı planlandığı Florida’ya, Brezilya Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla kaçmıştır. Brezilya O  Globo gazetesine göre Bolsonaro kaçışının görüntülenmemesi için başkanlık sarayının arka kapısından kaçmıştır.
Bolsonaro’ya yöneltilen suçlamalar arasında; Amazon ormanlarının yok edilmesi, COVID-19 salgınını yönetememesi, ülkeyi silahla doldurması ve radikal söylemlerle Brezilya vatandaşlarını bölmesi gibi iddialar bulunmaktadır.

Seçim mağlubu kaçak Bolsonaro’nun başına kutsal yağ sürülürken. Kaynak: Polar Journal
Bolsonaro şimdi kaçmış olabilir, ancak rakibi Lula’nın aldığı 60 milyon oya karşılık adam(!) da 58 milyon oy almıştır ve bir gün geri dönebilir.
Seçim yenilgisini kabullenemeyen, bir türlü içine sindiremeyen ve Brezilya’nın demokratik geleneklerine uymayarak başkanlık kuşağını yeni devlet başkanına teslim etmeden ve iki günlük görev süresini tamamlamadan ülkesinden kaçan adamı(!) şiddetle kınıyorum.
Bu  arada Brezilya vatandaşları arasında Bolsonaro’nun kaçışına çok üzülenler de bulunmaktadır. 57 yaşındaki dul Deise Casela da bunlardan biridir ve üzüntüsünü; ‘‘Sanki erkek arkadaşım beni terk etmiş gibi hissediyorum’’ sözleriyle ifade etmektedir.

Seçim yenik insanı ve ülkesinden kaçanı Bolsonaro generalerle sohbet ederken. Kaynak: Socialist Worker
Dul Deisa Casela Bolsonaro’nun kaçışıyla ilgili daha fazla ayrıntıya girmemiş ve Luiz Inacio Lula da Silva’nın merdivene ters mi yoksa düz mü bindiği konusunda ve milletin sahibinin kim olduğu konusunda fikri olmadığından herhangi bir yorumda bulunmamıştır. Kibar dul Deisa Casela yeni devlet başkanı Lula da Silva’ya karşı ‘‘God damnn you – Allah belanı versin’’ ifadelerini de kullanmamıştır.

https://www.sunsavunma.net/bolsonaro-neden-kacti/
This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, FAŞİZM, SUN SAVUNMA NET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *