TEKNOLOJİ, İNTERNET, BİLİŞİM * GOOGLE KITALARI VE ÜLKELERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Teknoloji devi Google, Atlas Okyanusu’nun altından binlerce kilometre
uzunluğunda fiber optik internet kablosu döşeyerek 3 ülkeyi birbirine bağladı.

16 Eylül 2021


Dünya teknoloji devi Google, yeni okyanus altı internet kablosu ile iki kıtayı birleştirmeye hazırlanıyor.

6 bin 250 kilometre uzunluğundaki yeni jenerasyon fiber optik kablo, saniyede 350 terabit veri aktarma kapasitesine sahip. Gelecek yıl hizmete girecek kabloya yazılım dünyasının öncü isimlerinden Grace Hopper‘ın ismi verildi.

Hopper, yazılımlardaki hatalar için “bug” ifadesini ilk kullanan kişi olarak da tarihe geçmişti. Business Insider’da yer alan habere göre, yeni kablo ile uluslararası internet veri trafiğinin daha da hızlandırılması hedefleniyor.


Grace Hopper kimdir?

Grace Hopper’ın Doğum Günü Doodle ile kutlanıyor. Bugün Google’ı ziyaret eden kullanıcılar Grace Hopper doodle’ı ile karşılaştı. Peki Google’ında kuruluşunda ilham aldığı Grace Hopper kimdir? Grace Hopper hakkındaki tüm detaylı bilgiyi sizler için derledik. Grace Hopper bakın kimdir?

Grace Hopper ve başarıları.Tümamiral Grace Murray Hopper (9 Aralık 1906 – 1 Ocak 1992) Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Harvard Mark I olarak bilinen bilgisayarın ilk programcılarındandı.

New York’ta doğan Hopper, Yale Üniversitesi’nde Matematik ve Fizik okudu. 1934 yılında Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında profesör oldu.

Grace Murray Hopper henüz 7 yaşındayken nasıl çalıştığını anlamak için çalar saatini parçalara ayırmış ve incelemişti. Annesi ne yaptığını anlayana kadar 7 saati paramparça etmeyi başarmıştı. Bu merakı ileride Hopper’ı en ünlü kadın mucitler listesinde üst sıralara taşıyacaktı.

Grace Hooper ve başarılarla dolu kariyeri

1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I geliştiren takımda çalışmaya başladı.

1959 sonbaharında CODASYL adıyla bilinen konferansta ülkenin bilgisayar uzmanları bir araya geldi. Hopper konferans komitesine teknik danışman olarak katıldı. Burada COBOL’u geliştirme yönünde ilk adımlar atıldı.

1970’lerde FORTRAN ve COBOL gibi ilk programlama dillerinin standartlarını geliştirmede öncülük etti. Donanmadayken bu standartları test etti. 1980’lerde bu testler Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul edildi.

Hopper, bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen ve programı hatalardan temizleyen konseptinin de ilk kullanıcılarındandı.

Amerikan savaş gemisi USS Hopper (DDG-70) adını Grace Hopper’dan almıştır.
Grace Hopper, bilgisayarları konuşturan kadın olarak da anılır. Google ünlü bilgisayar bilimcisi Grace Hopper’ın 107’inci doğum gününe özel bir doodle hazırladı ve onu ana sayfasına taşıdı.

Google’ın Women sayfasında yer alan “Our inspirations” yani “Esinlendiklerimiz” bölümündeki üç isimden biri Grace Hopper’dır. Diğerleri ise Anita Borg ve Lady Ada Lovelace’tır.

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, BİLİŞİM - İNTERNET -. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *