BİLİM TEKNOLOJİ ve SAĞLIK * Ses Mühendisliği: Cep Boy Ultrasonlar Büyük Şehirlerden Yağmur Ormanlarına Kadar Dünyanın Her Yerinde Hayat Kurtarmaya Yardımcı Oluyor

Ses Mühendisliği: Cep Boy Ultrasonlar Büyük Şehirlerden Yağmur
Ormanlarına Kadar Dünyanın Her Yerinde Hayat Kurtarmaya Yardımcı Oluyor

3 Eylül 2021


Madrid’de acil tıp klinisyeni olan Dr. Yale Tung Chen’in de içinde yer aldığı bir klinisyen grubu geçen yıl, GE Sağlık mühendisleri tarafından geliştirilen cep boy, kablosuz ultrason tarayıcısı Vscan Air™‘i dünya çapında test etti. GE Sağlık’ın geçtiğimiz Mart ayında Amerika’da ve Avrupa’da satışa çıkardığı cihaz, görüntüleri ultrason sondasından akıllı telefondaki bir uygulamaya yolladı ve bu, günlük pratikte hızla yaygınlaşan bir uygulama haline geldi.

Chen, cihazı genellikle Covid-19 hastalarında kullandığından; kalp, akciğer ve tıkalı damar taraması yaptığından bahsediyor. Beyaz önlüğün cebine sığan bu cihazın, hızlı muayene yapmaya ve hemen hasta yatağının başında karar vermeye fayda sağladığını söylüyor. GE Sağlık’ın Küresel Ultrason Başkanı ve CEO’su Anders Wold, ultrasonun bakım aşamasında önemli bir araç olduğunun kanıtlandığı bir zamanda, Vscan Air™‘in sağlık hizmetlerinin geleceği olduğunu öngörüyor.

Wold “GE Sağlık, 10 yıl önce cep boy renkli ultrason tarayıcısını pazara sunan ilk şirketti.” diyor. Şirket o zamandan beri 100’den fazla ülkedeki klinisyenlere yaklaşık 30.000 Vscan teknolojisi sağladı. GE Sağlık, bu tarayıcıların; 50 milyondan fazla hastaya bakım sağlanmasına yardımcı olduğunu tahmin ediyor.

İşte onların hikâyelerinden bazıları!

Uzaktan Bakım Hayat Kurtarıyor

Yakın zamanda, Papua Yeni Gine’de yaşayan Yaniamo adında bir kadın hamileliğinde komplikasyonlardan korkmaya başlayınca ailesiyle birlikte iki gün boyunca en yakın klinik olan Kunai Sağlık Merkezi’ne yürümek zorunda kaldı. Bu gibi zorluklar, Papua Yeni Gine’de; birçok annenin evde doğum yapmasına, dolayısıyla yüksek bebek ve anne ölüm oranlarına neden oluyor. Amerikalı hemşire Marie Elizabeth BellKunai Sağlık Merkezi’nde dokuz ay görev yaptığı sırada oradaki sağlık çalışanlarının, anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığını izlemek için gizli bir silahı olabileceğini keşfetti: Cep boy ultrasonlar!

Her şey avucunuzun içinde: Yaniamo,bebek ve anne sağlığı için bir nimet olan GE Sağlık’ın taşınabilir ultrasonu Dual Probe ile Vscan kullanılarak muayene edildi. Bell, “Bahsi geçen muayene, bu anne adaylarının tüm hamilelikleri boyunca aldıkları tek tıbbi bakım olabileceğinden, hayati önem taşıyor.” diyor.

Yaniamo vakasında Vscan, bebeğin enine geleceğini ve doğal bir doğumun söz konusu olmadığını ortaya çıkardı. Bu nedenle klinik personeli Yaniamo‘yu sezaryen olması için helikopterle bölgesel bir tıp merkezine gönderdi. Böylece Yaniamo ve kocası, sağlıklı bebeklerini mutlulukla kucaklarına aldılar.

Bu İcat Ses Getirecek

Mississippi’nin Lucedale kasabasında yaşayan Dr. Leigh Ann Cashwell, 15 yaşındaki oğlu Luke‘un tiroidinde bir sorun olduğunu fark ettiğinde, Vscan Extend cep boy ultrason sistemini kullandı. Cashwell, baktığı şeyin normal olmadığını hemen anladı ve laboratuar testleri de şüphesini doğruladı: Luke‘un vücudunda tiroide saldıran bir otoimmün hastalığı vardı. Cashwell‘in hikâyesi her ebeveynin en büyük kâbusu olsa da bunun mutlu bir sonu vardı: Luke tedavi görebilirdi. Cashwell, “Bunu bulabilmemiz ve Luke’un sağlıklı, normal bir hayat yaşayabilmesi için bu kadar çabuk düzeltebilmemiz kesinlikle bir nimetti.” diyor.

Sihirli değnek:Amerikan Aile Hekimleri Akademisi, bakım noktası ultrasonunu, “200 yıl önce stetoskopun ortaya çıkışından bu yana yatak başı tanıda en büyük ilerleme” olarak adlandırıyor. Cep boy ultrasonlar tanı koyma aşamasının yanı sıra yoğun bakım ünitesi ve onkoloji ünitesi de dahil olmak üzere tüm hastane genelinde kullanılıyor. Ayrıca cihazların pandemi sürecinde oynadığı rol de büyük. Dünyanın dört bir yanındaki klinisyenler, Covid-19 hastalarının akciğerlerini ve kalbini anında izleyebilmek için Vscan Extend’i kullanıyor.

Fransa’da Léopold Ollier Medical Station–Les Vans‘da pratisyen hekim olan Dr. Francis Pellet, “Cep boy ultrason daha erken ve daha güvenilir bir tanıyı kolaylaştırır.” diyor.

Bu Neyin Sesi?

Pensilvanya ve New Jersey’deki 12 hastanesiyle St. Luke’s Üniversitesi Sağlık Ağı, hareketli bir bölgesel sağlayıcı konumunda. Bununla birlikte, son birkaç yıldaki katlanarak büyüme; özellikle sistemin vasküler, radyoloji ve ekokardiyografi departmanlarında bakımı standartlaştırma ve iş akışlarını düzene koyma açısından sağlık ağına zorluklar yaşattı. Şimdi bu durum değişiyor. St. Luke’s ve GE Sağlık, 2020 bitmeden 76 ultrason sistemi kuracak bir anlaşma yaptı. Değeri 11 milyon dolar olan bu anlaşma, GE Sağlık’ın bugüne kadar ABD’de yaptığı en büyük tek siparişlik ultrason anlaşması özelliğini taşıyor.

Görmek inanmaktır: Yeni sistemin temelinde; genel görüntülemede GE Sağlık’ın LOGIQ E10 cihazı, ekokardiyografi ultrasonda ise Vivid E95 cihazı yer alıyor. Her iki sistem de ViewPoint 6 adlı otomatik bir raporlama ve işlem sonrası sistemine bağlanıyor. Yeni ekipmanlar, hastalar için hızlı teşhis ve tedaviyi destekleyebilen üstün kaliteli görüntüler üretiyor. Tek başına ViewPoint 6‘nın, St. Luke‘un radyoloji verimliliği kazanımlarında yılda 300.000 dolar tasarruf etmesi bekleniyor. GE Sağlık, sistemi önümüzdeki dört yıl boyunca geliştirmeye devam edecek. Bu da ABD ve Kanada’daki GE Sağlık Başkanı ve CEO’su Everett Cunningham‘a göre, St. Luke’s’un ekipmanları en son teknolojik gelişmelerle donatılacak anlamına geliyor.

En Güzel An

Zambiya’daki Chilanga Bölge Sağlık Merkezi’nde pratisyen hemşire olan Rahibe Miriam Cibale Mushoda bir keresinde, bebeğin pozisyonunu kontrol etmek için ellerini kullanmak zorunda kaldı. Daha sonra kliniğe bir cep boy ultrason verildi. Rahibe, “Ultrasonda bebeği ve bebeğin kalp aktivitelerini görebildiğim zaman hayatımın en güzel anıydı.” diyor.

Doğumun iyileştirilmesi: Rahibe Miriam ve ekibi, eskiden bebeklerin durumunu kontrol ederken yalnızca hislerini ve duyularını kullanabiliyordu. Şimdi ise ultrason sayesinde, bebekleri görebiliyorlar ve bu nedenle daha güvenilir teşhis koyabiliyorlar. Cep boy ultrason, taşınması ve temizlenmesi oldukça kolay olmasının yanı sıra istenilen bilgileri de hızlıca verme yeteneğine sahip. Hasta kliniğe gelemiyorsa bile Rahibe Miriam taşınabilir ultrasonu sırt çantasına alıp bisikletle hastanın evine gidebiliyor. Bir hemşire pratisyen, bunu günde 30 kadını görmek için kullanabiliyor. Bu da önceki sayının iki katından fazlasına denk geliyor.

Görevimiz: Kritik

Norveçli klinisyen Dr. Nils Petter Oveland 2018’de üç ay süresince, yerel sağlık görevlilerini eğitme görevi için Haiti’deydi. O zaman ülkede, görüntüleme ekipmanı sıkıntısı vardı. Oveland, “Bir hastanede röntgen cihazı vardı, ancak elektrik kesileceği için onu prize takamadılar” diyor.

Haiti’den Norveç’e: Neyse ki, Oveland ve meslektaşları cep boy ultrason tarayıcılarını götürmüşlerdi. Norveç Hava Ambulans Vakfı‘nda araştırma ve geliştirmeye de başkanlık yapan doktor, “Doktorların kitlelere ulaşması için cep boy ultrasonun çözüm yolu olduğunu biliyordum.” diyor. Kablo karmaşası olmadan yüksek kaliteli ultrason görüntüleri elde edebilmek; kendisini genellikle gürültülü, sıkışık ve çalkantılı bir helikopter kabininde hastaları tedavi ederken bulan Oveland için oldukça önem taşıyor:

“Türbülans olduğunda bile bir hastanın sorununun ne olduğunu söyleyebilecek tek bir görüntüye bile her zaman ihtiyacınız var.”


Ses Mühendisliği: Cep Boy Ultrasonlar Büyük Şehirlerden Yağmur Ormanlarına Kadar Dünyanın Her Yerinde Hayat Kurtarmaya Yardımcı Oluyor

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, BİLİŞİM - İNTERNET -, Saglik. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *