ODTÜ TARAFINDAN Kamuoyunu Yanıltma Çabalarına Karşı Zorunlu Açıklama

Değerli okur,

Ülkemizde meydana gelen bir çok olayda , demokratik eylemlerde polis Devleti tarafından katledilen gençlere , ağır yaralama olaylarına sessiz kalan ,başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Devlet ve Hükümet yetkilileri , konu TARİKAT , GÜLEN CEMAATİ ve işin içinde TÜRBANLI olduğunda konuyu çarptırarak ve farklı boyuta çekerek hemen açıklama yaptılar.

Olay bilindiği gibi ODTÜ’sinde gerçekleşti.
Üniversiteye kayıt yaptıracak olan gençleri Tarikat ve Fetullah Gülen’in yurtlarına,ışık evlerine çekmeye çalışan ve bu amaçla ODTÜ’sine ve öğrencilerine iftira atarak Üniversite kampuslarında fuhuş yapıldığı v.b. yalanlar söyleyenlerin zor kullanmadan pankartlarla Üniversite kampusu dışına çıkmasını sağlayan Üniversiteli genç kızlarımıza başta Cumhurbaşkanı Gül olmak üzere , Başbakan , Bakanlar , kalemi kırık gazeteciler , YÖK Başkanı tarafından ağır eleştiriler geldi.

Olay çarpıtılarak Türbanlı kızların Üniversitedan çıkartılması olarak topluma yansıtıldı.Bu büyük bir yalandır. Olay,Uluslararası saygınlığa sahip köklü bir Üniversiteyi karalamaya çalışan cemaatçı gençlere üniversite kampusunda gerici ve irticai oyun alanı bırakılmamasıdır.

Artık Devlet laik Cumhuriyet devleti değildir.Liselerde açılan medreselerle ,kaldırılan inkilap dersleriyle , ÜÇ çarpı DÖRTLÜK gerici eğitimle, silinmeye çalışılan Atatürk’le , tekrar kurulmaya çalışılan medreselerle , baskıcı polis Devleti görünümüyle Türkiye artık Tarikat ve ve cemaatlerın iktidara ortak olduğu bir ülke konumuna getirilmiştir.

Ölen ,sakat bırakılan , gözlerini kaybeden gençleri görmeyenler ,
Ülkemizin saygın bir üniversitesine ve öğrencilerine iftira atanları sadece TÜRBANLI oldukları için koro halinde,hep birlikte korumaya çalışanların bu davranışları ne vicdani ne de insanidir.
Ne de işgal ettikleri makamlara yakışır.

Bu konuda ODTÜ tarafından yapılmış olan açıklama aşağıdadır .

Naci Kaptan
11.09.2013

Kamuoyunu Yanıltma Çabalarına Karşı Zorunlu Açıklama

Son günlerde yaşanan ve ODTÜ’yü itibarsızlaştırmaya dönük müdahaleler içeren bazı gelişmeler ve söylemler, konuyla ilgili bir açıklama yapma zorunluluğu doğurmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, öğrencileri, çalışanları ve mezunlarıyla büyük bir ailedir.

ODTÜ’nün bu özelliğini gösteren en güzel örneklerden biri, 2008 yılından bu yana her kayıt döneminde gerekli izinler alınarak gerçekleştirilen “ODTÜ’ye Hoş geldiniz” çalışmasıdır. Bu çalışmanın amacı, çeşitli illerdeki mezun derneklerimiz vasıtasıyla üniversitemiz hakkında bilgilendirilen öğrencilerimizi Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde karşılamak ve öğrencilerin barınma ve beslenme ihtiyaçlarının eğitimleri süresince üniversitemizin güvenli ortamında karşılanmasını sağlamaktır.

Bu yıl ise, Ankara Büyükşehir Belediyesi kararı sonrasında söz konusu çalışma AŞTİ yetkililerince engellenmeye çalışılmıştır. Kayıtların ilk günü olan 4 Eylül tarihinde, her görüşten öğrencilerimiz, yeni gelen öğrenciler ve velileriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurabilmiştir. Ancak 5 Eylül tarihinde, ODTÜ öğrencisi olmayan kişiler üniversitemize girerek “yurtlarda fuhuş yapıldığı, kız öğrencilerin merdiven altlarında düşük yaptığı” gibi yalanlarla açık bir karalama kampanyası yürütmüşlerdir.

Bu kampanyayı yürütenlerin aynı zamanda ODTÜ ile ilgisi olmayan bir takım özel yurtlar adına çalışma yürütüyor olmaları dikkate değerdir. ODTÜ’yü kazanan öğrencilerimiz telefonlarla aranarak kendilerine üniversitemiz hakkında gerçek dışı ithamlarla propaganda yapılmış, öğrenci ve velilerimiz tüm bu yaşananlardan duydukları rahatsızlığı dile getirmişlerdir.

Ayrıca, duruma tepki gösteren öğrencilerimiz, doğrudan hükümet yetkilileri tarafından hedef gösterilmiş ve bazıları göz altına alınmıştır. ODTÜ, hiçbir öğrencisini bir diğerinden üstün tutmadan, anayasal bir hak olan eğitim-öğretim hizmetini sunan bir kurumdur. Ayrıca ODTÜ ailesi içinde hiçbir bireyin inancı sorgulanmamakta, herkes inancını dilediği gibi yaşayabilmektedir.

Son günlerde yaşanan en acı olaylardan biri de, hiç kuşkusuz, yerleşkemizin hemen dışında sürdürülen yol inşaatına tepki gösteren vatandaşlarımızın ve çevrede yaşayan ODTÜ’lülerin maruz kaldığı şiddettir. İlgili yasal süreçler sonlanmadan başlatılmaması gereken bir inşaatın, anlayamadığımız bir telaşla yerleşke sınırına ulaştırılması adına yol güzergahındaki bahçelerde bulunan meyve ağaçları topraktan koparılarak sökülmüş, boyu 30 metreyi bulan bir çınar ağacı ve çok sayıda çam ağacı mahallelilerin gözleri önünde ağır iş makineleri tarafından parçalanmıştır.

Bu süreçte yaşananları protesto eden insanlara karşı emniyet teşkilatı tarafından orantısız güç kullanılmıştır. Atılan gaz bombaları ve plastik mermiler nedeniyle yaralanmalar söz konusu olmuş, yerleşkemizde birçok kez yangın tehlikesine neden olunmuş ve çevrede bulunan insanlar yoğun gazdan olumsuz etkilenmiştir.

Her türlü yöntem denenerek ODTÜ yıpratılmaya, insani değerlere duyarlılığını ve topluma karşı sorumluluğunu ortaya koyduğu anlarda yalnız ve güçsüz bırakılmaya çalışılmaktadır.Bizleri esas kaygılandıran ise, bu çabanın en az ODTÜ kadar halkımıza ve ülkemize de zarar vermesidir. Toplumda tartışma yaratan bir konunun oldu bittiye getirilerek değil, konunun muhataplarının katılımı ile şekillendirilmesi demokratik bir toplumun oluşturulması için yaşamsal bir gereksinimdir. Kamuyouna saygı ile duyururuz.

08.09.2013
Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği
ODTÜ Mezunları Derneği
ODTÜ Öğrencileri ve Çalışanları

ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği
E-posta: odtum@bursaodtumd.org.tr
Tel: +90 532 7214337
www.bursaodtumd.org.tr

This entry was posted in Anons, EĞİTİM, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *