YUNANİSTAN EGE’de GÖZDAĞI VERİYOR ! – EGEMENLİK HAKLARIMIZI İHLAL EDİYOR * “Reis”, klarnetçiyi Ege’ye götür!..* İkarya’dan ateş açıldı, “eyt” çeken olmadı!.. * İşgal yetmedi, karasularımızdaki petrolü de çalıyorlar!..

“Reis”, klarnetçiyi Ege’ye götür!..

10 Nisan 2018

Kahraman Mehmetçiğin canı ve kanı pahasına terörle mücadele operasyonlarında elde ettiği büyük başarıların siyasi ranta çevrildiği günümüzde Ege’de döndürülen tezgahların Türk kamuoyu tarafından tüm çıplaklığı ile bilinmesi lazım… Afrin televolecileri ile klarnetçileri iktidara taklalar atarken Ege’deki millî menfaatlerimizin hiç edildiğinden kaç kişi haberdar?.. Ege’de 18 Türk adasını ve 1 kayalığını işgal eden, her gün karasularımızı ve hava sahamızı ihlal eden, karasularımızdaki petrolümüzü çalan ve küstahça Türkiye’ye meydan okuyan Yunan’a o ünlülerden bir tepki var mı?.. Uluslararası antlaşmalara göre, Ege’de gayriaskeri statüdeki adaları ağır silahlandıran, gerçek mermilerle tatbikat yapan Yunanistan’ın Lozan Antlaşması‘nı kevgire çevirdiği gerçeği bizim güncelleyicileri (!) pek ilgilendirmediği de artık ortada. Ne yapalım o zaman?.. Bir de Paris  Antlaşması’nı gündeme getirelim. Bakalım bu sefer kıllarını kıpırdatacaklar mı?..

Yunan silahlı kuvvetleri, 28 Mart Çarşamba günü, Ege Denizi 12 ada bölgesinde, Pyrpolitis Müşterek Harekâta Hazırlık Tatbikatı yaptı. Hiç çekinmeden Türkiye’ye küstahça tehditler savuran Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un talimatı ile icra edilen askeri tatbikatı, Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis sevk ve idare etti. Tatbikata Yunan, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri birlikleri ile yüzer ve uçar unsurlar katıldı. Tatbikatta yer alan askeri araç ve gereçler ayrıca dikkat çekiciydi!..

Tatbikata çok sayıda firkateyn katıldı.

1-20180409174012.jpg

Fırkateynlere ilave olarak güdümlü füze taşıyan gemiler de tatbikatta yer aldı.

2-893.jpg

Havuzlu çıkarma gemisine yüklenen Yunan SAT komandoları, saldırı botlarını denize indirerek kıyı başını ele geçirme harekâtını icra etti.

3-596.jpg

Tatbikatta hovercraft cinsi hava yastıklı çıkarma gemilerinin kullanılması dikkat çekti.

4-347.jpg

Adalar bölgesine helikopterler ile uçar birlik harekâtı yapıldı. Denizden çıkan birlikler ile karadaki birlikler birleşti.

5-179.jpg

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, 12 adanın, 1947 Paris Antlaşması’nın 14’üncü maddesine göre gayriaskeri statüde olduğuna dikkat çekti. Ümit Yalım, “ayrıca antlaşmanın EK 13, D paragrafına göre gerek adalar üzerinde gerekse adaların karasularında askeri tatbikat yapılması yasaklanmıştır. Yunanistan, açık bir şekilde 1947 Paris Antlaşması’nı ihlal etti. Yunanistan, gayriaskeri statüdeki 12 ada bölgesinde ve adaların karasularında askeri tatbikat yaparken, 1947 Paris Antlaşmasını ihlal ederken AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli olanı biteni turist gibi seyretti. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi” dedi.

Yunan küstahlıkları sadece bunlarla sınırlı değil. Sizlere, dümbelek, klarnet partileri izletilirken Türkiye’nin batıdan nasıl işgal edildiğine dair gerçekleri belgeleriyle ısrarla aktarmaya devam edeceğim.

Eyy ünlüler!.. Bir vapur kiralayıp Ege’de adalar turu atmayı düşünür müsünüz?.. Güvertede göbek atıp Yunan’ı korkutursunuz… Dümenden “van minit” yapıp bir iki ihale, iş daha kaparsınız!.. *1*

İkarya’dan ateş açıldı, “eyt” çeken olmadı!..

07 Nisan 2018

Sınırlarımızda ateşle oynayan Yunanistan’ın küstahlıkta sınır tanımayan Savunma Bakanı Kammenos adalara ve Türkiye sınırına toplam 7 bin askerin gönderildiğini söylemekle yetinmedi. Belgelerde Ahikerya, Lozan Antlaşması’nda İkarya olarak adı geçen burnumuzun dibindeki adada, Kammenos, ağzından salyalar akıtırken namluların Türkiye çevrildiği gerçek mermilerle büyük bir tatbikat yapıldı…

Kuşadası sakinlerinin kulakla duyabileceği mesafede gerçekleşen askeri tatbikatta namluları Türkiye’ye çevrili toplardan yoğun atışlar yapıldı. Türkiye’de hükümet yetkilileri, küstah Yunan Bakan’a cılız bir şekilde “akıllı ol” tepkisi vermekle yetinirken, tatbikatı görmemezlikten, top atışlarını da duymamazlıktan geldi!.. Yunanistan’ın adada alay seviyesinde askeri birliği de var… Ahikerya Adası’ndaki tatbikata Kammenos ile birlikte önemli sayıda üst düzey Yunan askeri yetkililerin katılması da dikkat çekti. Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis ve ASDEN Adalar Komutanı Korgeneral Manolakosile birlikte Sisam Adası’nın batısında bulunan Ahikerya Adası’nda, 4 Nisan Çarşamba günü icra edilen askeri  tatbikatla ilgili haber, resim ve video görüntüleri Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden tüm dünyaya yayınlandı. Türkiye’den ise “eyt”, “üyt” eden çıkmadı!..

Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’nı ihlal ederek Türkiye’ye meydan okumaya cesaret edebildiği bu küstahlığını fotoğraflı belgeleriyle izah etmeye çalışalım;

Tatbikatta gerçek mermilerle atış yapıldı, sis bombaları da kullanıldı.

1-20180406164341.jpg2-888.jpg

Tatbikatta 105 mm.lik çekili obüslerle atış yapılması dikkat çekti.

3-593.jpg4-344.jpg

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, tatbikat bitiminde askerleri tebrik etti ve tatbikata katılan askerler ile birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

5-177.jpg

Yunan işgali altında bulunan 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığında hâlihazırda 5 binden fazla Yunan askeri bulunduğuna dikkat çeken Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, “önümüzdeki günlerde Ege adalarına yapılacak takviye ile bu sayının 6 bini aşması bekleniyor” dedi.

Ümit Yalım, “Ahikerya Adası, Lozan Antlaşması’nın 12 ve 13’üncü maddelerine göre gayriaskeri statüde. Yunanistan açık bir şekilde Lozan Antlaşması’nı ihlal etti. Yunanistan başta Ahikerya Adası olmak üzere Kuzey Ege adalarının üzerindeki kullanma hakkını kaybetti. Yunanistan gayriaskeri statüdeki Ahikerya Adası’nda icra ettiği askeri tatbikatta gümbür gümbür topçu atışı yaparken, Lozan Antlaşması’nı ihlal ederken AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Nurettin Canikli olanı biteni turist gibi seyretti. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi” diye konuştu. *2*

İşgal yetmedi, karasularımızdaki petrolü de çalıyorlar!..

 
06 Nisan 2018

Türkiye’de vatandaşa benzinin litresi 6 liradan satılırken, iktidar, Yunanistan’ın Ege’de Türk karasularında petrol çıkarmasına göz yumuyor, ses çıkarmıyor!.. AKP iktidarı döneminde 2015 yılında Taşoz Adası’nın 6 millik Türk karasuları içinde petrol arama çalışmalarına başlayan Yunanistan, 31 metre gibi derin sayılamayacak bir mesafede açtığı 7 petrol kuyusunun sayısını 2017 yılında 11’e yükseltti. Yunanistan, Türk karasularında bulunan 11 petrol kuyusunda günde 3 bin 823 varil ham petrol çıkartıyor.

Yunanistan, Taşoz Adası’nın karasularında bulunan Türk petrolünü  gözümüzün içine baka baka çalarken AKP Hükümeti ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı damat Berat Albayrak olup bitenleri pişkince seyrediyor!..

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Yunanistan’ın petrol hırsızlığına ve iktidarın buna göz yummasına sert tepki gösterirken önce tarihi gerçeklere ışık tuttu;

“İkinci Balkan Savaşı’ndan sonra Londra’da düzenlenen Süfera Konferansı’nda 6 büyük devlet (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya), Ege adaları konusundaki ortak kararlarını, 13 Şubat 1914’te Yunanistan’a ve 14 Şubat 1914’te de Türkiye’ye birer nota ile bildirdiler. Karara göre, Gökçeada, Bozcaada ve Meis Adası Türkiye’ye iade edildi, Yunan işgalindeki diğer Ege adaları ise silahlandırılmamak ve askeri amaçlarla kullanmamak şartıyla Yunanistan’a verildi. Yunanistan’a, adaların egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) hakkı verildi. Bu durum, konferans sırasında kayıt altına alınan İngiliz Kraliyet Ofisi Tutanakları’nda da açıkça görülmektedir. Ayrıca Prof. Dr. Hüseyin Pazarcı‘nın 1986 basımlı, Doğu Ege Adaları’nın Askerden Arındırılmış Statüsü adlı kitabında ve Prof. Dr. Sevin Toluner‘in 2004 basımlı, Türkiye’nin Bazı Dış Politika Sorunları kitabında Yunanistan’a, Kuzey Ege adalarının egemenliği değil, sadece kullanma hakkının yani zilyetlik (possession) hakkının verildiği açıkça belirtilmiştir.

1923 Lozan Antlaşması’nın 12’nci maddesi ile 13 Şubat 1914 tarihli 6 büyük devlet kararı bir kez daha teyit edildi. Yunanistan’a, Kuzey Ege Adalarının egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) hakkı verildi. Kuzey Ege’de bulunan Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba, Midilli, İpsara, Sakız, Sisam ve Ahikerya adalarının mülkiyeti ile deniz yetki alanları ve hava sahası Türkiye’nin egemenliğinde kaldı.

1923 Lozan Antlaşması’nın 13’üncü maddesi ile Yunanistan’ın adaları askeri maksatlarla kullanmayacağı kararlaştırıldı. Türk Hükümeti de askeri uçaklarının ve diğer hava araçlarının Midilli, Sakız, Sisam ve Ahikerya adalarının üzerinden uçmayacağını taahhüt etti.

1923 Lozan Antlaşması’nın 12 ve 13’ncü maddelerine göre; Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba, Midilli, İpsara, Sakız, Sisam ve Ahikerya adalarının mülkiyeti ile adaların karasuları, bitişik bölge, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeleri Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir. Anılan adalarda ve adaların deniz yetki alanlarında bulunan petrol, doğal gaz, balık ve benzeri her türlü canlı/cansız varlıkların sahibi Türkiye’dir. Türk askeri uçakları, Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba ve İpsara adaları ile adaların karasuları üzerinden hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan uçabilir.

Türkiye nereden nereye geldi ?…

2002 yılından önce Türk askeri uçakları, Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba ve İpsara adaları ile adaların karasularının üzerinden uçabiliyordu. Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin iktidara gelmesi ile birlikte anılan uçuşlar durduruldu. Yunanistan’ın 1987 yılında Taşoz Adası yakınlarında petrol arama girişimi dönemin hükümeti tarafından engellendi.

Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde, Yunan Enerji Şirketi ENERGEAN, hiçbir engelle karşılaşmadan 2015 yılında Taşoz Adası karasularında petrol arama çalışmalarına başladı. ENERGEAN Şirketi Prinos adlı bölgede, 31 metre derinlikte 7 petrol kuyusu açtı.

1-20180405175939.jpg

Şirketin açtığı petrol kuyularının Taşoz Adası’na olan uzaklığı 8 km, Yunanistan’ın kuzey kıyılarına olan uzaklığı ise 18 km’dir. Taşoz Adası’nın 6 millik Türk karasuları içinde olan petrol kuyuları Yunan karasularının tamamen dışında bulunuyor. Şirket petrol kuyularının sayısını artırdı. 2017 itibarı ile Türk karasularında bulunan 11 petrol kuyusunda günde 3.823 varil ham petrol çıkartılıyor.

2-887.jpg

Ham petrol deniz tabanına döşenen petrol boru hattı ile Kavala’daki rafineriye pompalanıyor.”

3-592.jpg

Damat Berat efendi!.. Şimdi o muhterem avukatınla bir otur. Tüm bunların yalan ve iftira olduğuna dair bana şöyle afili bir hakaret metni gönder de göreyim. Sen, ayarlarsın!.. *3*

*1* Reis”, klarnetçiyi Ege’ye götür!.. – Ahmet TAKAN

*2* İkarya’dan ateş açıldı, “eyt” çeken olmadı!.. – Ahmet TAKAN

*3* *3* İşgal yetmedi, karasularımızdaki petrolü de çalıyorlar!.. – Ahmet TAKAN

This entry was posted in AHMET TAKAN YAZILARI, DIŞ POLİTİKA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *