DEVLETİN PARASINI/ VERGİLERİMİZİ HAR VURUP HARMAN SAVURDULAR * TÜRKİYE’DE TARIM ALANLARI BOŞ İKEN SUDAN’DA TARIM MASALI!!!

AKP’nin Afrika Hayali Uğruna Milyarlar Boşa Gitti!

Halktv.com – 02 Aralık 2023 Cumartesi

Mehdi Eker’in tarım bakanlığı döneminde, 2013 yılında Sudan’da tarımsal üretim yapmak üzere 780 bin 500 hektar tarım arazisi 99 yıllığına kiralandı. Geçen 10 yılın sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Sudan ile Türkiye arasında kurulan ortak şirketin tasfiyesine karar verildi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı olan Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi’nin tasfiyesi karara bağlandı.T24’ün haberine göre, bu şirket, AKP tarafından “Sudan’da tarımsal üretim ve Türk tohumu üretimi” iddiasıyla kurulmuştu. Ancak Sudan’da kiralanmış tarım arazileri için milyarlarca lira harcanmasına rağmen şirket faaliyete geçmeden kapatıldı.

Cumhurbaşkanlığı’nın bu konuda aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Şirketin tasfiye işlemleri, ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülerek ortaklık payından doğan tüm hak ve yükümlülükler Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.
Türkiye ile Sudan arasında 28 Nisan 2014’te Ankara’da imzalanan ve 4 Nisan 2015’te TBMM tarafından onaylanan ikili tarımsal işbirliği ve ortaklık anlaşması kapsamında TİGEM, iki ülke arasında tarımsal üretimi ve ticareti artırmak amacıyla bir ortak şirket kurulacağını duyurmuştu. Şirketin Sudan’da 12 bin 500 hektarlık bir çiftlik ile Türk özel sektörünün Sudan’ın beş farklı bölgesinde 780 bin 500 hektarlık tarımsal yatırım yapmasını teşvik etmeyi hedeflediği açıklanmıştı.
Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi’nin kuruluşu 2018’de tamamlandı. Türkiye devleti şirket için 8 milyon dolar, Sudan ise 2 milyon dolar sermaye yatırımı yapmıştı. Ancak şirketin yüzde 80’i Türkiye’ye ait olmasına rağmen, tarımsal faaliyetlere başlamadan kapatıldı.
Şirket, üç yıl içinde milyarlarca lira kaynak aktarımı almıştı. Yönetim kurulu başkanı ve üyelerine sadece 2021 yılında 419 bin 965 TL huzur hakkı ve ikramiye ödemesi yapıldı. Bunun yanı sıra faaliyeti olmayan şirkete yönelik çeşitli giderler için ödemeler yapıldı ve 2021 yılına kadar şirketin sermaye tutarı 14 milyon lirayı aştı.
Şirket, Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından taahhüt edilen pilot çiftlik yatırımlarının yerine getirilmediğini bildirdi. Sudan tarafı, şirketin kullanımı için gereken 12 bin 500 hektarlık araziyi sunmadı.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *