OPERATION “Trigger IX” * Interpol’den tarihi operasyon: 14 bin 260 gözaltı

İnterpol’den tarihi operasyon: 14 bin 260 gözaltı

İstanbul – BİA Haber Merkezi / 19 Nisan 2023, Çarşamba

Interpol, Latin Amerika’da dev bir kokain ve kaçak silah operasyonu gerçekleştirdiğini duyurdu. Operasyonda 203 ton kokain ile 8 binden fazla silah ele geçirilirken, 14 bin 260 kişi de gözaltına alındı.
Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), “Trigger IX” adında 12 Mart ile 2 Nisan tarihleri arasında dev bir kokain operasyonu gerçekleştirdiğini resmi internetten sitesinden duyurdu.
Interpol tarafından koordine edilen şimdiye kadarki en büyük ateşli silah operasyonunda, Orta ve Güney Amerika’daki yetkililerin 8 bin 263 kadar yasadışı ateşli silahın yanı sıra 305 bin merminin de ele geçirildi.
5,7 milyar dolar değerinde 203 ton kokain
Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Trigger IX” adlı operasyon ile birlikte yaklaşık 5,7 milyar ABD doları değerinde 203 ton kokain ve diğer uyuşturucuların ve 372 ton uyuşturucu ara maddesinin ele geçirildiği belirtildi.
Açıklamada 15 ülkede benzeri görülmemiş düzeyde bir işbirliğinin görüldüğü operasyonda ayrıca yolsuzluk, dolandırıcılık, insan kaçakçılığı, çevre suçları ve terör faaliyetleri gibi bir dizi başka suçun da tespit edildiği duyuruldu.

En az 20 örgüte darbe
Brezilyalı “Primeiro Comando da Capital”, El Salvadorlu “Mara Salvatrucha” ve Güney Amerika’da da faaliyette bulunan “Balkanlar Karteli” olmak üzere en az 20 organize suç örgütüne operasyon çekildiği kaydedildi.
Açıklamaya göre, Interpol, ön cephe eylemlerini desteklemek ve hızlı istihbarat alışverişi ve çapraz kontrolünü sağlamak için Arjantin, Brezilya ve Paraguay’ın üç sınır bölgesindeki Foz do Iguaçu’daki bir operasyon merkezinde katılımcı ülkelerden ateşli silah uzmanlarını bir araya getirdi.
Operasyona hangi ülkeler katıldı?
Operasyon, Interpol’ün Ateşli Silahlar Programı, Arjantin ve El Salvador’daki Bölge Büroları, Uyuşturucu ve Kaçaklar birimleri ve Komuta ve Koordinasyon Merkezi tarafından desteklendi. Operasyona katılan ülkeler ise Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Meksika, Panama, Paraguay, Peru ve Uruguay olarak açıklandı.

Interpol’a göre bu bir “rekor”
Öte yandan, Twitter hesabından açıklama yapan Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock, “Trigger IX” operasyonunda ele geçirilenler ve gözaltına alınların bir “rekor” olduğunu ifade etti.

https://bianet.org/bianet/dunya/277523-interpol-den-tarihi-operasyon-14-bin-260-gozalti
This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, SUÇ DOSYALARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *