BELLEK DÜRTÜCÜ 2 * ORGANİZE İŞLER, SPK, BORSA OYUNLARI * KERİZ SİLKELEME * TAŞKESENLİ, BAN OLAYI RAFA KALDIRILDI!!!

BELLEK DÜRTÜCÜ 2 * Naci Kaptan – 17 Aralık 2022

UNUTMAYINIZ, UNUTTURMAYINIZ


BELLEK DÜRTÜCÜ;
Her birgün çok farklı ve önemli GÜNDEM konularıyla aklımız karışıyor, çağdaş ülkelerde ayda, yılda bir meydana gelen olayların çok daha katmerlisi ülkemizde üçü-beşi birden aynı günde karşımıza çıkıyor. Despotik sultanizm yönetimi ile toplumun özgürlüğü, hakları, vergileri çalınıyor. Bunlar yetmiyor demokrasi, cumhuriyet,  sosyal devlet, laiklik, çağdaşlık, aydınlanma devrimleri de çalınıyor. Dünyanın en büyük, planlı, şeytanın aklına gelmeyecek yöntemlerle yapılan yolsuzluklarla son 20 yılda halkın vergilerinin 420 milyar dolarının çalındığı hesaplanıyor. Küresel değerlendirmelerde , İYİ olan sıralamalarda ülkemiz en diplerde, KÖTÜ sıralamalarda ise en üst sıralarda  yer alıyor. Bu kadar büyük karmaşada aklımızda oluşan karışıklıktan olanları unutuyoruz. İşte BELLEK DÜRTÜCÜNÜN görevi burada başlıyor.
Naci KAPTAN

BELLEK DÜRTÜCÜ 1 * https://nacikaptan.com/?p=104095 – ORGANİZE İŞLER * SUÇ DOSYALARI * TÜRKİYE NEDEN YOKSULLAŞTI? * ÖZELLEŞTİRMELER * SEYDİŞEHİR ALUMİNYUM KURTLAR SOFRASINA NASIL SUNULDU?
BELLEK DÜRTÜCÜ 2 * https://nacikaptan.com/?p=104126 – ORGANİZE İŞLER, SPK, BORSA OYUNLARI * KERİZ SİLKELEME * TAŞKESENLİ, BAN OLAYI RAFA KALDIRILDI!!!
BELLEK DÜRTÜCÜ 3 * https://nacikaptan.com/?p=104876 – ORGANİZE İŞLER, SOYGUNLAR, MANİPÜLATÖRLER VE YARGININ SESSİZLİĞİ * TAŞKESENLİOĞLU’giller

Cemaate ait Bank Asya’da tam 18 yıl yöneticilik yapan bir ismi, Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kız kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile şimdilerde boşanma aşamasında olduğu eşi Ünsal Ban’ın yaptıkları iddia edilen yolsuzlukları ve rüşvetleri anlatır. Bu üçlünün birlikte borsa üzerinden bir rüşvet tezgâhı kurdukları kamuya arz işlemleri ve hisse senetleri üzerinden yapılan spekülasyonlarla rüşvet mekanizmasının ve borsada gerçekleştirilen keriz silkeleme operasyonlarının  özetidir.
Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 17-25 Aralık operasyonlarıyla AKP-Cemaat kavgası döneminde, Cemaat, Rıza Sarraf üzerinden Halk Bankası’nı hedef almışken, 2014 yılında bu bankanın genel müdürlüğüne atandı. İddialara göre daha önce hakkında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından hazırlanan hayli kapsamlı dosyalar bulunuyor var. Bundan kaynaklı olarak iktidar tarafından kullanışlı görüldüğü, hiçbir şeye itiraz etmeyeceği bilindiği için o koltuğa oturtuluyor. 2018’den 2022’ye kadar ise devletin finans piyasalarıyla ilgili en önemli birimlerinden birinin, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) başına getiriliyor.
Sedat Peker, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun evinde rüşvetten kazanılmış 180 milyon dolar olduğundan bahsediyor. Bu para dışında kendisinin ve AKP milletvekili olan kızkardeşinin mal varlıklarının ve servetlerinin değeri ise bilinmiyor.
Taşkesenlioğlu, Cemaat’in bankasında yöneticilik yapmış. Kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu 17-25 kapışması öncesinde hemen her AKP’li gibi Fethullah Gülen ve Cemaat için övgü dolu cümleler kurmuş, sosyal medya paylaşımlarında bulunmuş. Boşandığı eşi Ünsan Ban ise 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası “FETÖ” soruşturmasına uğramış, Ban bir dönem Cemaat’in Bugün gazetesinde köşe yazarlığı yapsa da hakkında takipsizlik kararı verilmiş ve rektörlük bile yapmış.
Arkasında bunca kirli geçmiş olan bu üçlü üst düzey görevlere, milletvekilliğine, rektörlüğe Erdoğan tarafından atanmıştır. Şimdilerde ortaya çıkan kirli işlere ortam hazırlayan bu sistemin mimarı Erdoğan’dır. Bakmayın siz Fetö ile mücadele ediyoruz palavralarına. Bu üçlüye ait ortaya yakın zamanda çıkmış olan yolsuzlukların üstü örtülmüştür. Bize düşen bellekleri dürtükleyerek hatırlatmaktır.
Naci Kaptan

Bank Asya 25 Ekim 1996 tarihinde İstanbul’da açıldı. Bankanın açılış törenine Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Fethullah Gülen ve Tansu Çiller gibi önemli isimler katıldı.

Çürüme manzaraları

Gelir dağılımındaki adaletsizliğin korkunç boyutlara ulaşmasına bir de Peker’in anlattıkları örneğinde gördüğümüz bir çürüme tablosunun eşlik ettiği görüldü. Bu ise şimdilik sokağa yansımasa da toplumda çok ciddi bir öfke birikimine neden oldu.
1996 yılından, Gülen Cemaati’nin bankası Bank Asya’nın açılış töreninden bir fotoğraf karesi: Birazdan kesilecek kurdelenin önünde, ortada Tansu Çiller var. Refahyol hükümeti kurulalı çok olmamış, koalisyonun büyük ortağı Erbakan başbakanlık görevini üstlenirken Çiller başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olmuş. Kurdeleyi kesmeye hazırlanıyor ama tek başına değil; sağ tarafında Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Abdullah Gül, sol tarafında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan var. Hemen arkalarında ise “tevazu sahibi ve münzevi din adamı” pozları kesen Fethullah Gülen’i görüyoruz, yanına dönemin ünlü cemaatçi iş adamlarından İhsan Kalkavan’ı almış.
Bir “hepiniz oradaydınız” karesi bu. Çok geçmeden Türkiye, 28 Şubat sürecine girecek, Gülen ABD’ye kaçacak, Refahyol hükümeti devrilecek, Refah Partisi kapatılacak, Erbakan ve parti yöneticilerine siyaset yasağı gelecek, Erdoğan ve Gül yeni kurulan Fazilet Partisi içerisinde “yenilikçiler” olarak adlandırılan ekiple birlikte Erbakancılara karşı bayrak açacak ve 2001 yılında AKP’yi kuracaklar, 3 Kasım 2002 seçimlerinde de iktidara gelecekler. Gülen ABD’den dönmese de AKP ile Cemaat arasında fiili bir koalisyon kurulacak, devlet içerisinde 40 yıldır örgütlenen Gülenciler AKP’nin hükümet olmaktan devlet olmaya geçiş sürecinin en büyük kolaylaştırıcısı olacak ve rejim böyle inşa edilecek, oradan bugünlere gelinecek.
Şimdilerde cemaatin Bank Asya’sında tam 18 yıl yöneticilik yapan bir ismi, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu konuşuyoruz. Taşkesenlioğlu, bu 18 yılın ardından ve üstelik 17-25 Aralık operasyonlarıyla AKP-Cemaat kavgası ayyuka çıkmış, Cemaat, Rıza Sarraf üzerinden Halk Bankası’nı hedef almışken, 2014 yılında bu bankanın genel müdürlüğüne atanıyor. İddialara göre daha önce hakkında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından hazırlanan hayli kapsamlı dosyalar bulunuyor ve bundan kaynaklı olarak iktidar tarafından kullanışlı görüldüğü, hiçbir şeye itiraz etmeyeceği bilindiği için o koltuğa oturtuluyor. 2018’den 2022’ye kadar ise devletin finans piyasalarıyla ilgili en önemli birimlerinden birinin, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) başına getiriliyor.
Sedat Peker’in son ifşalarının merkezinde Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığı günleri var. Peker’in anlattıklarına göre Taşkesenlioğlu, kız kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve onun şimdilerde boşanma aşamasında olduğu eşi Ünsal Ban, birlikte borsa üzerinden bir rüşvet tezgâhı kuruyorlar. Kamuya arz işlemleri ve hisse senetleri üzerinden yapılan spekülasyonlarla rüşvet mekanizması bu tezgâhta bir arada işliyor. Peker, sadece Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun evinde rüşvetten kazanılmış 180 milyon dolar olduğundan bahsediyor. Bu para dışındaki mal varlıklarını ve diğer ikisinin servetlerinin değerini ise bilemiyoruz ama bir fikir vermesi açısından yazalım: Zehra Taşkesenlioğlu, Ban’a açtığı boşanma davasında 70 milyon lira tazminat istiyor, ayrıca Ban’a 2,5 milyon dolar borç verdiğini ve hâlâ geri alamadığını öne sürüyor.
Ağabey Taşkesenlioğlu Cemaat’in bankasında yöneticilik yapmış. Zehra Taşkesenlioğlu 17-25 kapışması öncesinde hemen her AKP’li gibi Fethullah Gülen ve Cemaat için övgü dolu cümleler kurmuş, sosyal medya paylaşımlarında bulunmuş. Ünsan Ban ise 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası “FETÖ” soruşturmasına uğramış, Ban bir dönem Cemaat’in Bugün gazetesinde köşe yazarlığı yapsa da hakkında takipsizlik kararı verilmiş ve rektörlük bile yapmış ama o dönem evli olduğu Gülcan Ban KHK ile meslekten uzaklaştırılmış.
Peki, bu üçlünün kurduğu tezgâh nereye uzanıyor? Kaçınılmaz olarak Saray’a elbette. Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu Halk Bank’a ve SPK’ye atayan Erdoğan, Zehra Taşkesenlioğlu ile Ünsal Ban’ın 2019’daki düğününe katılarak Ban’a “Kızımız sana emanet, ona göre” diyen de Erdoğan ama bunların ötesinde iddialara göre Saray’ın iki danışmanı Serkan Taranoğlu ile Korkmaz Karaca da rüşvet tezgâhının bir parçası durumundalar. Taranoğlu’nun istifa ettiği öne sürülüyor, Karaca’nın ise istifa ettiğini biliyoruz.
Peker’in anlattığı bu hikâye, içinde bulunduğumuz çürüme tablosunun sadece küçük bir parçasını oluşturuyor, ülke her yerinden tel tel dökülüyor ve bunun da gerisinde İslamcılıkla Türkiye kapitalizminin evliliğinin bir ürünü olan AKP rejimi bulunuyor.
AKP, iktidarda olduğu yirmi yıl boyunca, Türkiye’nin geleneksel sermaye sınıfı ile sahici bir hesaplaşmaya girmedi. Bilakis, Türkiye kapitalizminin 90’lı yıllar boyunca yaşadığı hegemonya krizini çözdü ve sermaye egemenliğini pekiştirdi. Bunu yaparken neoliberal ajandaya sadık kaldı ve Kemal Derviş programını devam ettirdi. 70 milyar dolarlık kamu varlığını sermayeye devretmekle yetinmedi, grevsiz, mitingsiz, sendikal hareketsiz bir emek rejimini adım adım inşa etmeyi başardı. Gelinen noktada, genel ücret düzeyinin asgari ücrete yakınsadığı, asgari ücretin de 300 dolar civarında olduğu, üretilen zenginlikten emeğin aldığı payın sürekli azaldığı bir “sermaye cenneti” ortaya çıktı.
Öte yandan AKP, kendi sermaye sınıfını da yaratmayı başardı. Bugün “beşli çete” diye adlandırılan ama sayısı çok daha fazla olan sermaye grubu, özellikle kamu ihale mekanizmaları kullanılarak palazlandırıldı. Sadece kamu ihaleleri değil, irili ufaklı özelleştirmeler ve imar rantı da bir tür “ilkel birikim” mekanizması olarak kullanıldı ve yeni zenginler yaratıldı. Ayrıca MÜSİAD sermayesine her türlü vergi ve prim teşvikinde bulunuldu, ucuz emek rejiminden en çok MÜSİAD üyeleri faydalandı ve “mütedeyyin sermaye” bunun üzerinden büyüdü.
Ancak ilkel birikim sadece “ekonomi içi” mekanizmalarla gerçekleşmedi. Saray merkezli yeni devlet mimarisi, devlet aygıtını adeta feodal bir karaktere büründürdü ve siyasi ve iktisadi rantın paylaşım savaşının verildiği irili ufaklı arpalıklar ortaya çıktı. İhale komisyonlarından kupon arazilere, rüşvetten borsa spekülasyonuna, uyuşturucu ticaretinden mafyatik işlere uzanan bir genişlikte, yeni rejimin elitleri bu rant mekanizmaları üzerinden yaratıldı, bu yeni elitler çok kısa sürede zenginleşmenin yolunu buldular ve büyük servetlerin sahibi haline geldiler.
Dolayısıyla AKP, geride kalan yirmi yılda sermayenin bütün fraksiyonlarının kısa vadeli çıkarlarını tatmin edebilen bir performans sergiledi ve yeni zenginler yarattı. Dövizin ucuz ve dolayısıyla enflasyonla faizin düşük olduğu dönemlerde toplumun daha geniş kesimleri için daha tolere edilebilir bir durumdu bu ama özellikle geçtiğimiz yılın sonunda faizlerin yapay bir şekilde düşürülmesinin ardından son derece dramatik bir yoksullaşma sürecine girildi. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin korkunç boyutlara ulaşmasına bir de Peker’in anlattıkları örneğinde gördüğümüz bir çürüme tablosunun eşlik ettiği görüldü. Bu ise şimdilik sokağa yansımasa da toplumda çok ciddi bir öfke birikimine neden oldu.
Bugün gelinen noktada, Türkiye milyonlarca kişinin bir avuç azınlığın daha da zenginleşmesi adına köle misali çalıştığı, insanların yaşama sevincinin, enerjisinin, gelecek düşlerinin, umutlarının elinden alındığı, temel insani haklara ve kamusal hizmetlere ulaşmanın giderek zorlaştığı, mafyanın, tarikatın, cemaatin cirit attığı, çürümenin alıp başını gittiği bir ülkeye dönüşmüş durumda.
Düzen muhalefetinin ise bu tabloyu gerçek anlamda değiştirmeye niyeti de mecali de yok. Bu yoksulluk ve çürüme tablosunun ortasında toplumun önüne sahici bir alternatif sunamadıkları için sahici bir umut haline gelmeyi de başaramıyorlar. Çözüm dedikleri şey, düzenin restore edilmesinden, resmi ya da gayri resmi IMF programlarından, “kurallı piyasa ekonomisi” vaadinden öteye gitmiyor. İşte tam da bu noktada Türkiye’nin yüzünü sola dönmesi, kamuculuk, halkçılık, laiklik, bağımsızlık gibi sol değerlerin toplumla buluşması, bu değerler üzerinde ortaklaşılarak omuz omuza verilmesi, yan yana gelinmesi ve bir halk hareketinin yaratılması gerekiyor. Ya bunu yapacağız ya da yıllardır olduğu gibi “kırk katır mı kırk satır mı” seçeneğine mahkûm olacağız.

Zehra Taşkesenlioğlu, Ünsal Ban ve Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Sedat Peker’in rüşvet ağı ve yolsuzluk ifşasıyla gündeme gelmişti

Taşkesenlioğlu ile eşi Ünsal Ban arasındaki
2.5 milyon dolarlık sır perdesi aralandı

Ünsal Ban, eşiyle ortak hesabındaki parayı borsada batırmış. Boşanma aşamasında olan Zehra Taşkesenlioğlu, batan para 2.5 milyon dolar olduğu için eşinden bu parayı geri istiyor.
Boşanma aşamasında olan AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile eski THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın arasındaki 2.5 milyon dolar alacak verecek tartışmasının gerisinde yatan sır perdesi aralandı.
Önceki gün kendisine ait olmayan bir araçla Marmaris’te yakalanan Ünsal Ban’ın Zehra Taşkesenlioğlu’nun 2.5 milyon dolar borç verdiği gerekçesiyle bu parayı boşanma aşamasında geri istediğini belirten Ban, “Sormak lazım 2.5 milyon doları nereden buldun?” diye konuşmuştu.
Borsa çevrelerinden konuşulan iddialara göre, Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşinden talep ettiği 2.5 milyon dolarlık borç, ortak aile hesabından kendisinin ve ağabeyi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun bilgisi dışında alınarak borsada batırılmasından kaynaklanıyor.
“AİLENİN KASASI”
Zehra Taşkesenlioğlu’nun ağabeyi olan eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarında deneyimli olan ve eskiden de Verusa Holding bünyesinde faaliyet yürüten Ünsal Ban üzerinden şirketlerle iş çevirdiği, Ban’ın Taşkesenlioğlu ailesinin kasası olduğu belirtiliyor. Borsanın en büyük manipülatörü Nihat Özçelik’in yanında yetişen Ünsal Ban’ın, bir yandan kasa işlevi görürken diğer yandan da ortak havuzda toplanan paraların değerlendirilmesi konusunda da söz sahibi olduğu söyleniyor.
Ünsal Ban, birkaç ay önce Sinpaş GYO iştiraklerinden Servet GYO’nun tahtasını yöneterek manipülatif işlemlerle parasını katlamak istiyor. Bu duruma eşi ve kayınbiraderi karşı çıkıyor. Ancak iddialara göre AKP Samsun Milletvekili Çiğdem Karaslan’ın eşi ile birlikte bu işe giren Ünsal Ban, eşi Zehra Taşkesenlioğlu ile kayınbiraderi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’ndan bu işi gizliyor.
HİSSELERE TALEP YOK
Ortak kasadan aldığı 150 milyona yakın bir parayla Servet GYO’nun halka açık hisselerini önce manipülatif olarak yükseltip sonra da “keriz silkeleme” diye tabir edilen yöntemle yatırımcıya çakmak amacıyla topluyor. Şirketin Almanya’da aldığı arsanın basında “yurtdışında büyük yatırım” diye lansmanı yapılınca yatırımcıların bu hisseye gözü kapalı gireceklerini düşünüyorlar. Fakat ustası Nihat Özçelik’ten bu işi yarım yamalak öğrenmiş olmalı ki Servet GYO’nun hisselerine talep olmuyor ve paralar batıyor.
Eşi Zehra Taşkesenlioğlu ile eski SPK Başkanı olan kayınbiraderi Ali Fuat Taşkesenlioğlu, batırılan parayı geri istiyor. Paranın bir kısmı kurtarılabiliyor. Ancak 2.5 milyon dolarlık kısmını geri alamıyorlar. Bu nedenle boşanırken Zehra Taşkesenlioğlu eşi Ünsal Ban’dan hem 70 milyon lira tazminat hem de evlenirken borç verdiğini iddia ettiği 2.5 milyon doları istiyor.
Bu iddiaların gerçek olup olmadığı Takasbank işlemlerinden kolaylıkla araştırılabilir. Takasbank’ta Ünsal Ban ismi büyük bir ihtimalle görülmeyecektir. Zira oda ustası Nihat Özçelik gibi ya Panama ya da benzeri ülkelerde kurduğu fon şirketleri üzerinden hisse alımı yapmış olabilir.

2,5 milyon doların sırrı:
Ortak hesaptan borsada batırılan para iddiası

Borsa çevrelerinde konuşulan iddiaya göre, Ünsal Ban ortak hesaptaki paranın 2,5 milyon dolarını borsada batırdı. Boşanma aşamasındaki AK Parti Milletvekili Taşkesenlioğlu şimdi bu parayı istiyor.
ÜNSAL BAN AİLENİN KASASI İDDİASI
Habere göre, Zehra Taşkesenlioğlu’nun ağabeyi olan eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, sermaye piyasalarında deneyimli olan ve eskiden Verusa Holding bünyesinde faaliyet yürüten Ünsal Ban üzerinden şirketlerle iş çevirdiği, Ban’ın Taşkesenlioğlu ailesinin kasası olduğu belirtiliyor. Ünsal Ban’ın, bir yandan kasa işlevi görürken diğer yandan da ortak havuzda toplanan paraların değerlendirilmesi konusunda da söz sahibi olduğu söyleniyor.
ORTAK KASADAN 150 MİLYON LİRA
İddiaya göre Sinpaş GYO iştiraklerinden Servet GYO’nun tahtasını yöneterek manipülatif işlemlerle parasını katlamak isteyen Ban, bu amaçla ortak kasadan 150 milyon liraya yakın bir para alıyor. Ancak Servet GYO’nun hisselerine talep olmuyor ve paralar batıyor.
Eşi Zehra Taşkesenlioğlu ile eski SPK Başkanı kayınbiraderi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun batırılan parayı geri istediği ve paranın bir kısmını kurtarılabildiği, ancak 2,5 milyon dolarlık kısmını geri alamadıkları öne sürülüyor. Bu nedenle de boşanırken Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban’dan hem 70 milyon lira tazminat hem de evlenirken borç verdiğini iddia ettiği 2.5 milyon doları istediği ifade ediliyor.
Zehra Taşkesenlioğlu’nun 2.5 milyon dolar borç verdiği gerekçesiyle bu parayı boşanma aşamasında geri istediğini belirten Ban, “Sormak lazım 2.5 milyon doları nereden buldun?” demişti.

Saymaz: Taşkesenlioğlu ile Ban arasında aile
birlikteliğinden çok şirket ortaklığı kurulmuş

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Sedat Peker’in iddialarını Zehra Taşkesenlioğlu’nun boşanma dilekçesindeki iddialarla karşılaştırdı. Saymaz, dilekçede yolsuzlukların yer aldığını söyledi.
Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Sedat Peker’in yolsuzluk iddialarından haberi olmadığını belirten AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun kendi yazdığı boşanma dilekçesinden bölümleri paylaştı.
Taşkesenlioğlu ile eşi Ünsan Ban’ın evlilikten çok ticari bir ortaklık kurduğunu söyleyen Saymaz, evliliği süresince Zehra Taşkesenlioğlu’nun her şeyden haberdar olduğunu ileri sürdü.
Saymaz, “Ağabeyi SPK başkanıyken, eşi borsada hisse alıp satıyor ve danışmanlık yapıyor. Bütün bu eylem ve işlemler Taşkesenlioğlu’nun milletvekilliği ve ağabeyinin SPK başkanlığı sayesinde mümkün oluyor. Taşkesenlioğlu, suç ortaklığı dağılınca, 50 milyon TL maddi ve 20 milyon TL manevi olmak üzere 70 milyon TL tazminat istiyor. Eski eşinin borsadaki şaibeli işlemlerini sayıp döküyor” diye yazdı.
İsmail Saymaz’ın “Mihenginde ayet-i kerimeler değil, hisse senetleri varmış” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:
“Şu halde, Taşkesenlioğlu’nun Gölbaşı 2. Aile Mahkemesi’nde açtığı boşanma davasının dilekçesine bakmak gerekiyor. Taşkesenlioğlu, dilekçesinde, Ban’ın uzmanlık alanının finans olduğunu ifade ediyor.
Eski eşinin evlilik öncesinde aktif bir iş hayatının bulunmadığını, kendisinden nakit olarak aldığı 2.5 milyon dolarla yatırım yaptığını iddia ediyor. Bugünkü kurla yaklaşık 45 milyon TL!
Taşkesenlioğlu’na göre eski eşi, verdiği parayla kendisi adına kayıtlı görünmeyen ancak bizzat sahip olduğu ve yönettiği pasif haldeki şirketleri aktifleştirmiş. Dilekçede, ‘kendisinin sağladığı finansman desteği ve konumunu kullanmak suretiyle’ bu işlemin yapıldığını belirtiyor.
İki şirketin adını veriyor:
-Mengen Organik Tarım Hayvancılık ve Süt Ürünleri Anonim Şirketi
-Dentak Eğitim ve Danışmanlık Ticaret Limited Şirketi
Dilekçede yer verilen ticaret sicil gazetesi kaydına göre Ünsal Ban, Mengen’i ilk önce ağabeyi Ünal’a, ardından çalışanı Serkan Kazancık’a, 18 Mart 2022’de şoförü Ahmet Karakaş’a devretti. Ban, 2015’te kurduğu Dentak’ın hisselerini ise yine ağabeyi ve şoförüne devretti. Hisseler 29 Mart 2022’de şoförde toplandı.
Maya’yı eşi yoğurmuş!
Dilekçede, ‘Ne yazık ki bu sonradan fark edilmiştir’ deniliyor.
Yalan! Taşkesenlioğlu, baştan beri biliyor. Dilekçede sakladığı skandal, yalan söylediğinin kanıtı. Ban’ın ağabeyi ve şoförünün üzerine devredilen bir şirket daha var:
Maya Araştırma Danışmanlık Eğitim Organizasyon Ticaret Limited Şirketi!
Yani, Taşkesenlioğlu’nun evlilikten önce kurduğu kendi şirketi.
Taşkesenlioğlu, 450 bin TL’ye denk gelen 18 bin paylık hissesini, Burdur Milli Eğitim Müdürü olan kardeşi Nesrin Kakırman da 50 bin TL’ye denk gelen 2 bin paylık hissesini 10 Ekim 2019’da eşinin şoförü Karakaş’a devrediyor. Karakaş, müdür olarak atanıyor. Şirket İstanbul’dan Ankara’ya taşınıyor.
Dikkatinizi çekerim. Devir 28 Nisan 2019’daki evlilikten altı ay sonra gerçekleşiyor. Maya, 4 Kasım 2020’de el değiştiriyor. Fakat yabancıya gitmiyor! Karakaş, bir paylık hisseyi elinde tutarken, 19999 paylık hisse ağabey Ünal Ban’ın sahibi göründüğü Mengen’e geçiriliyor. Şirket 20 Ocak 2022’de ise Hüseyin Başak’a devrediliyor.
Peker, tweetlerinde Maya’ya da yer verdi. Maya’nın İstanbul Büyükşehir ile diğer AK Partili ilçe belediyelerinde işler aldığını, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığı sırasında halka arz danışmanlığı görünümünde rüşvet topladığını savundu.
Taşkesenlioğlu’nun itirafı
İhtimaldir ki Taşkesenlioğlu ve Ban, Maya üzerinden borsada hisse alım satımı gerçekleştirdi.
Nereden mi biliyorum?
Taşkesenlioğlu’nun dava dilekçesinden…Dilekçede şöyle yazıyor:
‘(Ban) müvekkilden aldığı paralarla borsada hisse senedi alım satım işi yapmaya başlamıştır. Hatta boşanma sürecinde müvekkil, kocanın bu konuda başka kişilere ücret karşılığında danışmanlık yaptığını üzülerek öğrenmiştir.’
Taşkesenlioğlu, eski eşinin borsada işlemlerini Yatırım Finans adlı aracı kurum üzerinden gerek kendi, gerekse başka kişi veya kişiler adına açtığı hesaplarla yaptığını savunuyor.
Ban’ın Matrix Bilgi Dağıtım Anonim Şirketine ait ‘Çok yüklü miktarda hisse senedi almak suretiyle’ şirkete yüzde 20 oranında ortak olduğunu kaydediyor. Ban’ın borsada kazandığı parayla Dubai, Yunanistan, İngiltere ve İsviçre’de şirketler kurup yatırım yaptığını anlatıyor.
Borsa çevreleri doğruluyor
Borsa çevreleri de Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığı döneminde halka arz ya da bedelli sermaye arttırımı için başvuranların ‘İşiniz daha hızlı hallolur’ denilerek, Maya’ya yönlendirildiğini savunuyor. Bu çevreler, Ban’ın işlemlerinden Taşkesenlioğlu kardeşlerin haberdar olduğunu düşünüyor. Ban’ın ücret karşılığı kimi şirketlerin borsadaki işlem yasağını kaldırdığını belirterek, bir şeker fabrikasının adını veriyor.
Kuşkusuz, bütün bu bilgiler önceki akşam Halk TV’de yayına katılan Mine Tozlu Sineren’in iddialarıyla örtüşüyor. Sineren, hisse attırımı sorununu çözmek için Erzurum’a gidip görüştüğü Zehra Taşkesenlioğlu’nun ‘Ağabeyimle konuşacağım’ dediğini ileri sürüyor.
Suç ortaklığı dağılınca…
Taşkesenlioğlu ile Ban arasında aile birlikteliğinden çok şirket ortaklığı kurulmuş. Haram kazanca batmış, bol sıfırlı ve bol şaibeli bir ortaklık bu.
Taşkesenlioğlu, milletvekili sıfatından ötürü ticarete girmemesi gerekirken, danışmanlık hizmeti veren şirketini kayın biraderi ve eşinin şoförüne ait görünen şirkete devrediyor. Ağabeyi SPK başkanıyken, eşi borsada hisse alıp satıyor ve danışmanlık yapıyor. Bütün bu eylem ve işlemler Taşkesenlioğlu’nun milletvekilliği ve ağabeyinin SPK başkanlığı sayesinde mümkün oluyor.
Taşkesenlioğlu, suç ortaklığı dağılınca, 50 milyon TL maddi ve 20 milyon TL manevi olmak üzere 70 milyon TL tazminat istiyor. Eski eşinin borsadaki şaibeli işlemlerini sayıp döküyor. Taşkesenlioğlu, bir TV kanalında, “Ben musalla taşına yattığımda adıma okunacak Fatiha sayısıyla ilgilenirim” diyor.
Şu bir haftadır yaşananlar gösterdi ki ilgi alanları arasında, Fatihalar değil de hisse senetleri varmış.”

12 MİLYON LİRALIK RÜŞVET İDDİASI
Suç örgütü lideri Sedat Peker eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise söz konusu iddiaları doğrulamıştı.
Peker iddialarının devamında Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Videoda Zehra Taşkesenlioğlu’nun elinde bıçakla “İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz” diye bağırdığı görülüyordu. Videonun paylaşılmasının ardından Ban, Peker’in iddialarını kabul etmiş ancak videoyu kendisinin göndermediğini söylemişti. Peker ise, “Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti’nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı” ifadelerini kullanmıştı.
Peker’in iddialarının ardından Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ban’a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği iddia edilmişti. Ayrıca çiftin yaklaşık 5 milyon Euro’ya Malta bandıralı bir tekne kiraladıkları da ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, Muğla’nın Milas ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Zehra Taşkesenlioğlu’na ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Barış Soydan yazdı: Taşkesenlioğlu döneminde
borsadan para toplayan şirketler hangileri?

Halk TV yazarı Barış Soydan, Sedat Peker’in iddialarının son dönemin en büyük yolsuzluğuna işaret ettiğini yazdı. Savcıları göreve çağıran Soydan, Borsa’ya yeni giren şirketlerin listesini yayınladı.
Çok değil, bundan on iki yıl önce Ergenekon soruşturmalarının sürdüğü, insanların düzmece delillerle hapse tıkıldığı günlerde dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, İsmailağa Cemaati’nin karıştığı yolsuzlukları soruşturma cesaretini bulmuştu. Bugün Cihaner’in on iki yıl önce gösterdiği cesareti göstererek eski Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun halka arzlar ve sermaye artırımlarından 180 milyon dolar rüşvet aldığı iddiasının üzerine gidecek bir tane bile savcı çıkmayacağından hepimiz eminiz. Muhalefet partilerinin yapacağı suç duyurusuna rağmen ortaya atılan iddiaların iktidar değişene kadar araştırılmadan kalacağını söylemek için büyük analist olmak gerekmiyor.
Ama yeni iktidarın açacağı ilk dosyalardan biri de bu olacak. Çünkü ortada mali büyüklük açısından son dönemin en büyük yolsuzluk iddialarından biri var. Sedat Peker’in ortaya attığı iddialar, Taşkesenlioğlu döneminde yapılan bütün bedelli sermaye artırımlarını ve halka arzları tartışmalı duruma getirir. İktidar değiştikten sonra hepsinin incelenmesi, bu şirketlerin sözkonusu dönemdeki yöneticilerinin ifadelerinin alınması kaçınılmaz. Yeni iktidarın zülfüyare dokunmamak adına bundan kaçınması düşünülemez. Halka arz edilen içi boş şirketlerde parası batan veya bedelli sermaye artırımı yoluyla üçkağıtçı şirketlere parasını kaptıran on binlerce küçük yatırımcı bunu unutmaz. İktidar değişiminin yarattığı özgürlük ortamında bu iddiaların üzerine gidecek savcılar da mutlaka çıkar.
Kenan Sözbir’in Borsatek sitesinde yayınlanan incelemesine göre Taşkesenlioğlu’nun 4 yıllık başkanlığı döneminde SPK’ya bedelli sermaye artırımı için başvuran ve onay alan şirketler bu yolla cari kurla 2.3 milyar dolar topladı. Bedelli sermaye artırımlarının yanı sıra bir de halka arzlar var. Taşkesenlioğlu’nun SPK Başkanı olarak görev yaptığı dönemde (17.04.2018-17.04.2022) halka birincil ve ikincil arz ile bedelli sermaye artırımı yapan şirketlerin listesi ve borsadan topladıkları paraların dolar cinsinden listesini çıkardım. Bu şirketlerin önemli kısmının işini düzgün yaptığına şüphe yok. Ama içlerinde çürük elmalar olduğu da ortada. Şirket yöneticileri bildiklerini anlatmalı. Bugün içlerinden bunu yapacak cesur bir şirketin çıkması zor. Ama iktidar değiştiğinde bu dosyanın açılacağını da bilmeliler.

İlk kez halka arz edilen şirketler
2021
Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş. – 24.560.292 usd
Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. – 31.814.728 USD
Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 36.705.343 USD
Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. – 24.953.691 USD
Tureks Turizm Taşımacılık A.Ş. – 33.597.969 USD
Qua Granıte Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. – 48.506.281 USD
Galata Wind Enerji A.Ş. – 100.753.772 USD
Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. – 92.100.253 USD
Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. – 155.634.024 USD
Çan-2 Termik A.Ş. – 35.064.346 USD
Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – 228.091.993 USD
Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş. – 71.089.093 USD
Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 61.510.335 USD
Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 19.461.188 USD
ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik
Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.Ş. – 21.053.617 USD
Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 46.668.850 USD
Ünlü Yatırım Holding A.Ş: – 36.948.180 USD
BMS Çelik Hasır Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 8.877.246 USD
Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. – 60.577.056 USD
Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.- 195.922.598 USD
Selva Gıda Sanayi A.Ş. – 9.182.190 USD
Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 22.587.932 USD
E-Data Teknoloji Pazarlama A.Ş. – 8.985.865 USD –
Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş.- 27.823.542 USD
VBT Yazılım A.Ş. – 11.521.285 USD
Escar Turizm Taşımacılık Ticaret A.Ş. – 18.994.555 USD
Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. – 13.901.922 USD
Manas Enerji Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. -8.966.246 USD
Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 87.838.280 USD
Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – 110.723.087 USD
Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. – 54.203.422 USD
Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma Sanayi ve Ticaret A.ş. – 41.910.228 USD
TOPLAM – 1.750.529.407 USD

2020
ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. – 6.649.047 USD
Bayrak EBT Taban Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 4.452.728 USD
Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret A.Ş. – 6.227.296 USD
Dinamik Isı Makina Yalıtım Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 4.192.197 USD
Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. – 26.394.783 USD
Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. – 6.350.123 USD
Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 59.691.641 USD
Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 33.829.434 USD
TOPLAM – 147.787.251 USD

2019
Smartiks Yazılım A.Ş. – 5.103.755,53 USD
Ceo Event Medya A.Ş. – 5.469.260,54 USD
Derlüks Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 5.012.934,95 USD
Naturel Yenilenebilir Enerji A.Ş. – 12.190.636,33 USD
Yükselen Çelik A.Ş. – 12.024.196,49 USD
Papilon Güvenlik Sistemleri Bilişim Mühendislik Hizmetleri
İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 5.789.676,83 USD
Hedef Finansal Yatırımlar A.Ş.
Darendeli Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Papilon Güvenlik Sistemleri Bilişim Mühendislik
Hizmetleri İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Yükselen Çelik A.Ş.
Papilon Güvenlik Sistemleri Bilişim Mühendislik
Hizmetleri İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Omega Elektrik Pano Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BMS Çelik Hasır Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Dinamik Isı Makine Yalıtım Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Darendeli Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş.
TOPLAM – 45.590.460,67 USD

2018
Safkar Ege Soğutmacılık Klima Soğuk Hava Tesisleri
İhracat ve İthalat A.Ş. – 4.616.939,14 USD
Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. – 25.928.679,54
Enerjisa Enerji A.Ş.- – 393.805.169,52 USD
MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. – 369.130.498,81 USD
Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – 13.843.007,71 USD
Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – 2.988.831,21 USD
Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş. – 7.307.746,45 USD
Şok Marketler Ticaret A.Ş. – 538.227.842,16 USD
Formet Çelik Kapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. – 12.549.668,13 USD
DeFacto Perakende Ticaret A.Ş.
Beymen Mağazacılık A.Ş.***
Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.
Smartiks Yazılım A.Ş.
Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Cemdağ Aydınlatma Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş.
İstanbul Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.
U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş.
Teknoser Bilgisayar Teknik Hizmetler Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.
TOPLAM – 1.368.398.382,67
Listenin tamamı; https://halktv.com.tr/makale/taskesenlioglu-doneminde-borsadan-para-toplayan-sirketler-hangileri-690425

BİRGÜN PAZAR – Fatih Yaşlı – 04.09.2022
https://www.birgun.net/haber/curume-manzaralari-401460
CUMHURİYET – Miyase İlknur – 31 Ağustos 2022 / https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/taskesenlioglu-ile-esi-unsal-ban-arasindaki-25-milyon-dolarlik-sir-perdesi-aralandi-1975532
gazeteDuvar – 31 Ağustos Çarşamba 2022
https://www.gazeteduvar.com.tr/25-milyon-dolarin-sirri-ortak-hesaptan-borsada-batirilan-para-iddiasi-haber-1579392
BİRGÜN – 16.12. 2022 – https://www.birgun.net/haber/sedat-peker-ve-unsal-ban-dosyasinda-yeni-gelisme-413910
gazeteDuvar – 29 Ağustos Pazartesi 2022
https://www.gazeteduvar.com.tr/taskesenlioglu-ile-ban-arasinda-aile-birlikteliginden-cok-sirket-ortakligi-kurulmus-haber-1579180
Halktv.com – Barış Soydan – 29 Ağustos Pazartesi 2022
https://halktv.com.tr/makale/taskesenlioglu-doneminde-borsadan-para-toplayan-sirketler-hangileri-690425
This entry was posted in BELLEK DÜRTÜCÜ, Ekonomi, ORGANİZE İŞLER, SUÇ DOSYALARI, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *