DOĞA, ÇEVRE, EKOLOJİ * ADANA’DAN SONRA TÜRKİYE “NÜKLEER ATIK ÇÖPLÜĞÜ MÜ OLDU?”“Gaziemir’deki nükleer atıklar nereden geldi?

“Gaziemir’deki nükleer atıklar nereden geldi?

İstanbul – BİA Haber Merkezi – 03 Haziran 2022, Cuma

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla kentte yaşanan doğa talanına karşı başlattığı nöbetin ikinci gününde. Nöbetin gündemi: Gaziemir’deki nükleer atık alanı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla başlatılan çevre nöbeti Mimarlar Odası şube binası önünde ikinci gününde devam etti.

TIKLAYIN – “İzmir’de simite gevrek, Çeşme Projesi’ne talan derler”

İzmir’in Çernobil’i
Nöbet kapsamında, İzmir Gaziemir’deki kurşun fabrikası arazisine gömülü nükleer atıklar gündeme getirildi.
Gaziemir Çevre Platformu moderatörlüğünde gerçekleştirilen foruma Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve çok sayıda yurttaş katıldı.
Forumda “İzmir’in Çernobil’i, nükleer atık istemiyoruz”, “Gaziemir’deki nükleer atık temizlensin. Sorumlular hesap versin,” dövizleri asıldı.

DETAYİzmir’in Gaziemir ilçesinde radyoaktif atıkların gömülü olduğu Emrez Mahallesi’ndeki eski kurşun fabrikasının 70 dönümlük alanında 2021 yılında yapılan ölçümde 7 bin 291 katı oranında radyasyon tespit edildi. 2012 Aralık ayı başında arazide, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) yaptığı denetimler sonucunda Europium 152 ve 154 izotoplarına rastlanmıştı.

“Nükleer atıklar nereden geldi?”
Forumda söz alan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, söz konusu nükleer atıkların ilk olarak 15 yıl önce tespit edildiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Belediye olarak üç kuruma yazı yazdık. Ancak yazılardan birine ‘Nükleer Düzenleme Kurumu’nun ilgili kurumlarla çalışmaları devam ediyor,’ cevabı geldi. Diğer kurumlardan da farklı bir şey beklemiyoruz. Ancak benim merak ettiğim o dönem yetkililerine kesilen 5 milyon 200 binlik cezayı tahsil ettiler mi? Tabii ki etmediler. Bu nükleer atıklar nereden geldi?”
Hesap soran yok
Arda’dan sonra söz alan İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, avukatlar olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyerek ekledi:
“Yıllardır sorumlulardan hesap soran yok. Ama problem Gaziemir’le sınırlı değil. Türkiye’nin dört bir yanında doğaya ve insana karşı hukuksuzluk devam ediyor. Bu iktidarın hukuk, doğa ve yaşamla bir derdi yok. Onlar sermayelerini büyütmenin derdinde. Fakat bunun sonsuza kadar süreceğini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bir gün hesabını soracağız.”
İzmir Yaşam Alanları temsilcisi Erol Akcan ise, Gaziemir’deki nükleer atıklarla ilgili yeni bir dava sürecine gireceklerini söyledi:
“Konuyla birçok bürokrat hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Nükleer santrali olmayan bir ülkede 2007’den beri bu atıkların sorunlarını yaşıyoruz. Oradaki halk hastalanıyor ve ölüyor.”
EGEÇEP, Konak Kent Konseyi, Kent Konseyleri Birliği, Çiğli Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği ve İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu temsilcileri ve Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Saadet Çağlın da birer konuşma yaparak nükleer atıkların Gaziemir’e gömülmesinden sorumlu olanların hesap vereceğini söyledi.
This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *