İMAM HATİPLERDE “DEİZM VE ATEİZM” * SORGULAMALAR * İmam hatiplileri deist yapan 100 soru… “Ya Hıristiyan veya ateistler haklıysa?”

İMAM HATİPLERDE “DEİZM VE ATEİZM” * SORGULAMALAR *

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Günaydın’ın öğrencilerle yapmış olduğu DEİZM/ ATEİZM hakkındaki araştırma yazısından önce bu konuda (Kim) tarafından yazıldığı bilinmeyen ve DİN/ İNANÇ hakkında kuşkular taşıyan, sorgulayan, akılcı düşünceyi önceleyen bir yazıyı sunuyorum.

Naci Kaptan 17.06.2024


TANRI MI?

“İbrahim rüyasında Tanrı’yı görüyor, Tanrı ona ”benim için oğlunu kes” diyor. İbrahim tam oğlunu kesecekken Cebrail ona bir koyun getiriyor ve ”Tanrı seni sınadı” oğlunu kesme bu koyunu kes diyor… Düşünsenize, bu adamın oğlunu kesip kesemeyeceğini denemeden bilemeyen ve böylesine gelecekten habersiz bir Tanrı yani…
Oysa Tanrı’nın ”Ben seni sınadım sen oğlunu kesebilecek bir psikopatsın bu yüzden seni peygamberlikten çıkardım, yıkıl git” demesi lazımken, onu mükafatlandırıyor…Çok mantıklı!!!…
Azrail Musa’nın canını almaya geliyor Musa Azrail’e bir tokat yapıştırıyor ve Azrail’in gözü çıkıyor…Azrail salya sümük ağlayarak tanrının yanına kaçıyor. Firavun da bu Azrail’i dövmüş olan adamı öldürmeye karar veriyor, adam g.t korkusundan kaçıyor, firavun kovalıyor…
Kavmiyle beraber Kızıldeniz’in kenarına gelince asasıyla denizi ikiye bölüyor ve geçiyor. Nedense bu denizi yaran adam, denizi yarma gücüne sahip ama dönüp firavunu öldürmeyi akıl edemiyor. Koskoca ikinci Ramses de “Lan adam denizi yardı bizi hayli hayli öper” diye düşünmüyor peşinden mal mal koşuyor ve denizde boğuluyor akıllı…Çok mantıklı!!!
Sonra Tanrı, Meryem’i hamile bırakıyor ve bir oğlu oluyor, ismini İsa koyuyor. Oğlunu peygamber yapıyor ama daha gencecik (32) yaşında iken yahudiler onu kazığa oturtturuveriyor ve Tanrı sadece seyrediyor…Çok mantıklı!!!…
Tanrı evreni sadece altı günde yaratıyor ama Kuran’ı 23 yılda gönderebiliyor. Açıp içine bakıyorsun kullarına bir ağrı kesiciyi bile nasıl yapacaklarını anlatamıyor. Elektriği nasıl bulacaklarını yazması gerekirken, Muhammed’in kiminle yatacağını yazıyor..Çok mantıklı!!!
Başka bir ayete bakıyorsun, koskoca evreni yaratan Tanrı, bilgisayarı anlatması gerekirken, Ebu Leheb’le inatlaşıyor, “Ebu Leheb’in iki eli kurusun” diyor.. Ya da, “Yakacam seni Ebu Leheb, bittin olum sen” gibi laflar kullanıyor.. “Bana inanmazsanız bir tarafınıza kızgın şiş sokacağım” diyor. Bana inanmayanı bulduğunuz yerde kafasını kesin diyor, bir tek manyak da çıkıp, “Ey Tanrı, sana inanmayanı öldür gitsin, beni niye adamların üstüne sürüp aradan sıvışıyorsun” diye sormuyor…Çok mantıklı!!!…
Tanrı tüm evreni Muhammed’in hatırına yaratıyor, adam bir parmak işaretiyle ayı ortadan ikiye bölüyor ama elinde kılıçla Uhud savaşına çıkıyor.. Gel de gülme…Putperestler, ayı ikiye yaran adamın kaşını gözünü yarıp, amcası Hamza ile birlikte yetmiş tane arkadaşını öldürüp, Medine’ye gönderiyor. Çok mantıklı!!!.
Ben bir psikiyatri kliniğine gidip böyle birşey anlatsam bana anında deli gömleği giydirirler ama Nihat Hatipoğlu memleketin beynini öpe öpe anlatıp trilyonlar kazanıyor… Bu düzeni bozulmuş ülkede bu b.ktan püsürükten hikayeler milyarlar kazandırıyor.
Cennette şarap ırmakları varmış. Kenarında oturup, içip içip hurileri öpüp koklayabiliyorsun. Anan, baban, kardeşin, eşin cehennemde cayır cayır yanarken sen uçkurunun keyfine bakıyorsun. Ne mantıklı ne mantıklı!!!…
Yeter….! Bir bitmediniz ulan.. Dinden çıktım.!

İmam hatiplileri deist yapan 100 soru…
“Ya Hıristiyan veya ateistler haklıysa?”

CUMHURİYET – Ozan Çepni – 17.04.2018

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Günaydın, imam hatip öğrencileriyle yaptığı çalışmada, gençleri deizme yönelten 100’den fazla soruyu derledi. Sorular şöyle: “Sonra dirileceksek neden ölüyoruz?”, “Ya Hıristiyan veya ateistler haklıysa?”, “Allah kötülüklere neden engel olmaz?”, “Kadın ve erkek niçin eşit değil?”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “olmaz böyle şey”, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “bilimsel değil”, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “sapıklık” değerlendirmesine karşın yoğun bir dini eğitim alan imam hatip liselerinin çelişkileri büyüyor. İlahiyat fakültelerinin “Din Karşıtı Çağdaş Akımlar ve Deizm” sempozyumunda sunum yapan Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Günaydın, öğrencilerle yaptığı anket ve gözlem çalışması sonrasında öğrencileri deizme yönelten soruları derledi.
Günaydın, imam hatip liselerindeki 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin inanca dair sorularından oluşan sunumunda, gençler arasındaki dini şüphenin nedenlerini ise “dindarların yaşamlarının meydana getirdiği hayal kırıklığı, ebeveyn ile olan çatışmalı ilişkiler, sebep ve hikmeti anlatılmadan dini emirlerin dikte edilmesine karşı oluşan tepki ve din başlığı altında eleştiriye uğramak” şeklinde sıraladı.
Günaydın “Yaşadığı dünyadaki kötülük ve adaletsizlikleri gören genç, Tanrı’nın merhameti ve adaleti konusunda sarsılır. Din bilim çatışması aynı şekilde genç bireyi ciddi bir ikilemin ve açmazın eşiğine taşır. Kültür dersleri ile inanç konuları arasında bağlantı kurma zorluğu yine dini şüpheye sevk eden amillerdendir” dedi.

10 yıllık çalışmasının ardından Günaydın’ın ve Ensar Vakfı’nın kitaplaştırdığı sunumda yer alan “temel inanç sorularından” bazıları şöyle:

– Allah bizim cennete ve cehenneme gireceğimizi biliyor neden bizi imtihan ediyor?
– Öldükten sonra dirileceksek neden ölüyoruz?
– Allah her şeyi bildiği halde neden bizi yarattı?
Bizler Müslüman ailede doğduğumuz için mi Allah’a inanıyoruz. İnanmayan aileden doğanların suçu ne? Allah akıl vermiş ama bizlere de vermiş ama biz de tam kullanamıyoruz?
* Allah’ın varlığını bir ateiste nasıl ispatlayabiliriz? Onlar big bang deyip geçiyorlar?
* Allah bizi seviyor da neden günah işlememize izin verip sonra bizi yakıyor?
* Sonsuzluk kavramı akıl almaz bir şey Allah’ın sonsuz olmasını algılayamıyorum.
* Kuran’da kadın ve erkek niçin eşit değil?
* Allah neden bir kuluna eziyet verirken diğerine rahatlık veriyor. Rabbimiz neden bu konuda eşit davranmıyor?
* Kaderde ne zaman öleceğimiz belli ise neden sadaka ömrü uzatıyor? Kaderde cennete ve cehenneme gideceğimiz belliyse neden ibadet ediyoruz?
* Allah’ın ihtiyacı yokken bizi niçin test etmekte?
* Cennette birini istiyorum o da başka birini ne olacak?
* Allah kötülüklere neden engel olmaz?
* Tarikatlar gerekli midir, neden?
* Biz putperestleri eleştiriyoruz ama biz de Kabe’nin etrafında dönüyoruz.
* Ya Hristiyan veya ateistler haklıysa?
* Allah ile iletişimde neden Kur’an okumak, dua etmek değil de namaz ön plandadır?
* Adem’le Havva dünyaya nasıl geldiler? (Uzay gemisi ile olabilir mi?)
* Bu dünyaya gelmek benim tercihim değil. Allah bunun benim seçimim olduğunu ve hatırlamadığımı söylüyor.
* Allah kalplerini mühürlediği insanları niçin cehennemle cezalandırıyor?
* Kelam dersinde mucize, olay görüyoruz ama hiçbirinin delili yok. Sadece anlatılıyor bana göre delil yok.
* Allah niçin önceki kitapların bozulmasına izin vermiştir?
* İçki öncekilere yavaş yavaş yasaklanırken bizlere neden direk haram kılındı?
* Ahirette hesap verirken insanların yetiştirildiği çevre göz önünde bulundurulacak mı?
* Allah’ın hep ‘ben yaptım, ben yarattım demesi’ tuhafıma gidiyor.
* Allah bizi yaratmasaydı ne ile uğraşırdı?
* Dünyanın her yerinde ezan farklı saatlerde okunuyorsa kıyamet nasıl kopacak?

DİNİ ŞÜPHE YÜZDE 30
Çocukların “dini şüphe yaşı” denilen dönemi yaşadığını belirten Günaydın, “Eğitim alanındaki araştırmacıların verdiği bilgiye göre 12 -14 yaşlarında başlayan dini şüphe 16-18 yaşlarda zirvededir ve 20 li yaşlarda ona erer. Bu soruların sahipleri de dini şüphe döneminin zirve noktasındadır. Dini şüphe ile ilgili araştırmalara göre Amerika’da dini şüphe erkeklerde yüzde 79 kızlarda yüzde 53 gibi bir orandadır. Mısır’da yapılan anket sonucuna göre kızlarda yüzde 27, erkeklerde yüzde 21 oranındadır. İmam hatip liselerinde yüzde 12, genel liselerde yüzde 30’dur. Farklı araştırmalarda da ülkemizdeki dini şüphe oranı yüzde 30’ları geçmemektedir” dedi.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *