POLİTİKA GÜNDEM * MERAL AKŞENER’İN SİYASİ KIBLESİ NERESİ?

MERAL AKŞENER’İN SİYASİ KIBLESİ NERESİ?

Naci kaptan – 15.04.2024

Meral Akşener Siyasete 1994 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden İzmit Büyükşehir Belediyesi başkanı adayı olarak girdi. 1995 ve 1999 Türkiye genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi milletvekili oldu. 1996 ile 1997 yılları arasında Necmettin Erbakan tarafından kurulan koalisyon hükûmetinde içişleri bakanı olarak görev yaptı.
4 Temmuz 2001 tarihinde Doğru Yol Partisi’nden istifa etti. Kendisi gibi, Fazilet Partisi’nden kopan Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki AKP’nin kurucuları arasına katıldı. Daha sonra ayrıldı.
3 Kasım 2001 tarihinde MHP’ye katıldı. 19 Kasım 2006 tarihli MHP 8. Olağan Büyük Kurultayında MYK üyeliğine seçildi. 2007, 2011 ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili olarak meclise girdi.
Kasım 2015 genel seçimlerinde partisinden milletvekili adayı gösterilmedi. 2017’de MHP’den istifa etti ve İYİ Parti’yi kurdu. 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin cumhurbaşkanı adayı oldu.

Millet İttifakı
2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi partisi İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti ile Millet İttifakına katıldı.
3 Mart 2023 tarihinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener diğer dört parti ile CHP kanadı arasında gizli birtakım görüşmeler yapıldığını ve şahsi menfaatler neticesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığının onaylandığını belirttiği sert bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıktı. İttifak masasından kalktı.
Yapılan görüşmelerle Meral Akşener İmamoğlu ve Yavaş’ın icracı cumhurbaşkanı yardımcısı olmaları formülü ile masaya döndü. Seçim sürecinde CHP logosu altında dört parti seçime girdi. İYİ Parti kanadı seçim sonrası Millet İttifakı’nın bir seçim iş birliği olduğunu ve bu iş birliğinin sona erdiğini açıkladı.

2024 Yerel Seçimleri
Başkanlığını yapmış olduğu İYİ Parti’de tüm Türkiye’de 81 ilde kendi adayları ile seçime gireceğini açıkladı. Böylece AKP karşıtı olan birliktiliklerin gücünü kırarak örtülü olarak AKP’ye destek verdi.
Seçime giden süreç esnasında kampanyasını sert bir CHP karşıtı söylem ve üçüncü bir siyaset yolu açma hedefi üzerine kurguladı.. Önceki seçimlerde sıkça desteklediği ve geçmiş yılın cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylaştırılmalarını talep ettiği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a karşı  önceki üslubunun tersine çıkarak ağır eleştirilerde bulundu.

SONUÇ
Meral Akşener’in siyasi hayatındaki tercihleri, partiden partiye geçmesi, AKP/Erdoğan’a ve totaliter rejime, demokrasi ve Cumhuriyet düşmanlığına karşı oluşturulan MİLLET İTTİFAKINA destek verir gibi yaparak seçim yaklaştığında ağır ve tutarsız politik söylemlerle masayı dağıtarak ittifakı bozmuş olması ülkemizdeki tutarsız, çıkarcı ve kirli siyasetin sonucudur.
Akşener bu tutumu ile muhalefet partilerinin Erdoğan/ AKP’ye karşı oluşturdukları ittifakın gücünü kırarak Türkiye’nin her yönü ile çökmesine neden olan şeriat isteyen, hukuku demokrasiyi yok eden, ekonomiyi çökerten, insan haklarını yok sayan Patrimonial sultanlığa, otokratik talancı rejime can suyu olmuştur. Akşener’in bu tutarsız siyaseti sonucu İYİ PARTİDE çözülmeler başlamış ve parti kurucuları dahil birçok siyasetçi partiden istifa ederek ayrılmıştır.
İYİ Parti, 2024 yerel seçiminde yüzde 3.77 oy alarak 6’ncı parti oldu. Seçimde Nevşehir’i kazanan İYİ Parti, iddialı olduğu Ordu’da da AKP’ye kaybetti. Akşener, partinin olağanüstü seçimli kongreye gideceğini açıkladı. Görünen odur ki; Akşener İYİ Partiyi olabildiğince zayıflatarak siyasi hayattan yok etmeye çalışmaktadır.
Akşener’in bu güvenilmez politikalarına bakıldığında bu davranışın ardında olan gerekçelerin merak ediliyor olması da normaldir. Özellikle Erdoğan’ın büyük rant taşıyan İstanbul’u yerel seçimde alabilmek için devletin tüm güçlerini seferber ederek çalıştığı biliniyor. Yerel seçim döneminde ÖRTÜLÜ ÖDENEK kasasının akıl almaz derecede harcamalar yaptığı fakat bu harcamaların yerleri bilinmiyor. Kaynağı bilinmeyen yazı ve söylemlere göre Erdoğan’a destek vermiş olan herkesin yurt dışı hesaplarına büyük miktarlarda dolar yatırıldığı iddia ediliyor. Ne yazık ki Akşener de yaptığı politik dönüşler nedeni ile bu iddialardan payına düşeni alıyor.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *