SUUD’lar “ÇAĞDAŞLIK” KONUSUNDA TÜRKİYE’Yİ SOLLADI…* Prens Selman yaptığı bir söyleşide, Suudi kadınların çarşaf giymek zorunda olmadıklarını, zira İslam’da böyle bir zorunluluğun bulunmadığını söyledi.

Tüm Müslümanlar için çok önemli olan Ramazan, bu yıl
İslam’ın merkezi sayılan Suudi Arabistan’da farklı geçecek.


Suudi Arabistan, bir süredir din alanında getirdiği yeniliklerle eski imajını değiştirmeye çalışıyor. Buna, kadınlara verdiği çeşitli özgürlüklerle başladı. Önce kadınlara erkek refakati olmadan araç kullanabilme hakkı verildi, şimdi de evlenme ve boşanma hakkı tanındı. Ayrıca Prens Selman yaptığı bir söyleşide, Suudi kadınların çarşaf giymek zorunda olmadıklarını, zira İslam’da böyle bir zorunluluğun bulunmadığını söyledi.
Prens Selman’ın ülkeyi Batılılaştırma amacıyla başlattığı reformlar, ‘Ilımlı İslam’a geçişi hedefliyor. Ramazan ayında da bunun etkileri görüldü.
Bizdeki Diyanet ile aynı görevleri yerine getiren Suudi Arabistan Din İşleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre, Ramazan boyunca Kâbe ve Mescid-i Haram dışındaki tüm camilerden dışarıya yüksek sesli Kuran yayını yapılmayacak, ezan sesi düşürülecek, camilerde iftar için yardım toplanmayacak ve teravih namazları kısa tutulacak.
Bakar mısınız Suudi Arabistan’a! ‘Boynuz kulağı geçer mi?’ dersiniz… Acaba bu yenilikler karşısında muhafazakâr kesim nasıl bir tepki verecek?
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *