GAZİSİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR DEVLET * Kore Savaşı gazisi olmak: “Çekecek çilemiz varmış”

GAZİSİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR DEVLET

Kore Savaşı gazisi olmak: “Çekecek çilemiz varmış”

Kore Savaşı sırasında aralarında Türk askerlerin de olduğu 14 ülkeden binlerce kişi esir düştü. Savaştan sonra ABD Kara Kuvvetleri, esir düşen askerlerle ilgili bir araştırma yaptı. Esir düşen Amerikalı askerlerin %38’i, Kara Kuvvetleri’ne bağlı askerlerinse %50’si esarette ölmüştü. Diğer milletlerde de çok sayıda kayıp yaşanmıştı.
Bir tanesi hariç: Türk askerleri. Yüksek lisans ve doktorasını ABD’de yapan Askeri Antropolog Dr. Aynur Onur, arşiv araştırması sırasında bu bulguların yer aldığı dosyayı buldu. Türk ve İngiliz askeri raporlarıyla karşılaştırmalı bir çalışma yaparak, bulguların ayrıntılarına ulaştı. Çalışmasını “Ben Türk” ismiyle kitaplaştırdı.
Peki Türk askerleri esaret sırasında nasıl olmuş da tek bir kayıp bile vermemişti? ABD bunun nedenlerini araştırıyordu. Onur, kitabında bunun üç temel sebebi olduğunu açıklıyor. ABD’nin raporunda bir Türk askerine de vurgu var. Bu kişi, 45 günlük bir eğitimin ardından Sıhhiye Onbaşı rütbesi alan ve bir bilinmeze doğru Kore’ye sevk edilen Veli Atasoy. Atasoy pratik zekası ve iyi niyetiyle Türk askerlerinin bakımını üstlenmiş ve tek bir kaybın bile yaşanmamasına ciddi katkıda bulunmuş. Üstelik diğer Birleşmiş Milletler askerlerinin de hayatını kurtarmış. Bu başarısıyla Türk er ve erbaşlar arasında ABD’den “Üstün Hizmet Madalyası” alan tek Türk olmuş.
Atasoy şimdi 92 yaşında, bambaşka bir travma yaşıyor. 62 yıl önce, hamallık yaptığı işinden artakalan zamanda, kendi elleriyle inşa ettiği, arsasını kendi parasıyla aldığı ama imar affını kaçırdığı için tapusunu alamadığı evini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Evinin bulunduğu arazi kentsel dönüşüm kapsamında kamulaştırılmış. Bundan son ana kadar haberi olmamış. Atasoy yetkililere çağrı yapıyor; “Ellerimle yaptığım evimi benden almayın, evimde yaşamak, evimde ölmek istiyorum” ve ekliyor: “Bitmedik çilemiz varmış…”

Kore gazisi “ölene kadar kalmak istiyorum” dediği evde yaşamını yitirdi

”Ölünceye kadar evimde kalmak istiyorum” diyen üstün hizmet madalyalı Gazi Veli Atasoy, yaşadığı evde hayatını kaybetti. Kore Savaşı’nda salgın hastalıklarla mücadele eden onlarca askerin hayatta kalmasını sağlayan, üstün hizmet madalyalı gazi Veli Atasoy, 92 yaşında yaşamını yitirdi. Veli Atasoy 1 hafta önce verdiği röportajda, ”Ölünceye kadar evimde kalmak istiyorum” demişti.

Üstün hizmet madalyası verildi
Gazi Veli Atasoy, Türkiye’nin, Güney Kore’ye destek veren Birleşmiş Milletler (BM) gücü olarak katıldığı 1950’deki Kore Savaşı’nda, sıhhiye onbaşı olarak görev yaptı.
Savaşta BM ordusunun askerleri, Kuzey Kore ve destekçisi Çin kuvvetlerinin esiri oldu. Esir kamplarında açlık, dondurucu soğuk, bulaşıcı hastalıklar, bit salgını, şiddet ve psikolojik baskılar sonucu bir çok asker hayatını kaybetti.
Esir kamplarında sıhhiye onbaşı Veli Atasoy’un uyguladığı karantina sistemi, tedaviler, küçük ameliyatlar, sayesinde tutsak edilen 244 Türk askeri hayatta kaldı. Sadece Türk askerlerin değil Amerikalı ve diğer BM askerinin de hayatını kurtardı. Veli Atasoy, bu nedenle ABD hükümeti tarafından üstün hizmet madalyası verildi.
Kahramanlığı kitap ve belgesel oldu
ABD’de Indiana Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını yaparak, aynı üniversitede çeşitli dersler veren Dr. Aynur Ece Onur, Veli Atasoy’un savaştaki başarı öyküsünü kitaplaştırıp, belgesel olmasını sağlamıştı.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *