MÜSLÜMAN ÜLKELERDE KÜÇÜK KIZ ÇOCUKLARININ DRAMI * Rohingya ‘çocuk gelinler’in Malezya’da kabusa dönen gelecekleri

Rohingya ‘çocuk gelinler’in
Malezya’da kabusa dönen gelecekleri

EURONEWS – By Mustafa Bag
Yayınlanma Tarihi 13/12/202

“Bir zamanlar okula gitmeyi, öğretmen veya doktor olmayı hayal ederdim ama artık geleceği düşünmeyi bıraktım. Şimdi sadece hayatta kalmaya çalışıyorum.” diyor hiç tanımadığı bir adamla ‘evlenmek’ için anavatanı Myanmar’dan koparılan çocuk yaştaki Rohingya kız ve onunla aynı yola çıkarılan yaşıtları
Malezya’da, hapishaneye dönüşmüş bir yatak odasında, beton zeminde bağdaş kurmuş oturarak gözyaşlarını siliyor 14 yaşındaki Arakanlı Müslüman (Rohingya) kız çocuğu.
Burada, bu odada 35 yaşındaki kocasının neredeyse her gece kendisine tecavüz ettiğini anlatıyor. Rohingya çocuk, geçen yıl ailesini kurtarmak için kendini feda etmiş ve hiç tanımadığı bir adamla ‘evlenmek’ için anavatanı Myanmar’dan hiç görmediği bir ülkeye doğru korkunç bir yolculuğa çıkmış.
Bu elbette kendisinin seçimi değil.
Ancak ailesinin yoksul, aç ve ülkededeki Müslüman Rohingya azınlığa saldıran Myanmar ordusundan korktuğunu söylüyor. Bir komşuları, kızın Malezya’ya gidişi için 3 bin 800 dolar para ödeyecek ancak bu ülkeye ulaştıktan sonra da onunla evlenecek ve bu sayede de ailesine yiyecek için para gönderecek bir adam bulmuş.
Böylece genç kız, (olası şiddetten korunmak için bu hikayedeki diğer tüm kızlarla birlikte adının baş harfiyle anılmak istiyor) ailesiyle vedalaşmış. Sonra, kız çocuklarıyla dolu bir insan tacirinin arabasına binmiş. Myanmar ve komşu ülke Bangladeş’teki mülteci kamplarındaki günden güne kötüleşen koşullar, reşit olmayan Rohingya kızları, kendilerini sürekli olarak istismar eden Rohingya erkeklerle evlendirilmek üzere Malezya’ya sürüklüyor.
Son bir yılda Malezya’ya gelen 12 reşit olmayan Rohingya ‘gelinle’ görüşen AP, kızlardan yaşı en küçük olanın daha 13 yaşında bir çocuk olduğunu aktardı.
Ailesi Bahgladeş'teki mülteci kampında olan ve kendisi Malezya'ya gelen 13 yaşındaki çocuk 'gelin'Ailesi Bahgladeş’teki mülteci kampında olan ve kendisi Malezya’ya gelen 13 yaşındaki çocuk ‘gelin’AP
Kızların tamamı, kontrolcü kocalarının nadiren dışarı çıkmalarına izin verdiğini dile getiriyor.
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bir evde yaşayan 14 yaşındaki "B" takma isimli Rohingya çocuk 'gelin'Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir evde yaşayan 14 yaşındaki “B” takma isimli Rohingya çocuk ‘gelin’ AP
Kızlardan birkaçı Malezya’ya yolculuk sırasında dövüldüklerini ve tecavüze uğradıklarını, en az beşi de kocaları tarafından devamlı olarak istismar edildiklerini anlattı. Şimdi bu kız çocuklarının yarısı ya hamile ya da bebekleri var, ancak neredeyse tamamı evliliğe ve anne olmaya hazır olmadıklarını söylüyor.
Yaşlı bir adamla 'evlenen' 16 yaşındaki Arakanlı Müslüman kız, kucağında yeni doğan bebeği ile Kuala Lumpur'da bir apartman dairesinin penceresinde dururkenYaşlı bir adamla ‘evlenen’ 16 yaşındaki Arakanlı Müslüman kız, kucağında yeni doğan bebeği ile Kuala Lumpur’da bir apartman dairesinin penceresinde dururken AP
Myanmar askerlerinin 2017 yılında evlerini yakmasını ve teyzesini öldürmesini izleyen 16 yaşındaki F, hıçkırıklar arasında “Bu benim tek çıkış yolumdu. Evlenmeye hazır değildim ama başka seçeneğim de yoktu.” diyor.
Malezya'da 16 yaşındaki Rohingya çocuk gelin "T", kendisinden yaşça büyük bir adamla evlenmek zorunda kalmış. Bebeğini kucağında tutuyor. Kocası evden çıkmasına izin vermiyorMalezya’da 16 yaşındaki Rohingya çocuk gelin “T”, kendisinden yaşça büyük bir adamla evlenmek zorunda kalmış. Bebeğini kucağında tutuyor. Kocası evden çıkmasına izin vermiyor AP
Şiddetin gölgesindeki çocukluklarından, Myanmar güvenlik güçlerinin sistematik olarak tecavüz ettiği saldırılara ve Bangladeş’teki sefil mülteci kamplarında yıllar süren açlığa Rohingya kızlarına reva görülen zulümler silsilesinin son halkası; istenmeyen ‘evlilikler’.
Rohingya krizine yönelik küresel ilgisizlik ve katı göç politikaları bu kızlara neredeyse hiçbir seçenek bırakmıyor.  Rohingyalara saldıran ordu, 2021’de Myanmar hükümetini devirdi ve Müslüman azınlığın eve dönüşlerini de hayati tehlike arz eden bir durum haline getirdi.
Bangladeş, derme çatma kamplarda çürüyen bir milyon vatansız Rohingya‘ya vatandaşlık ve çalışma hakkı vermeyi reddediyor. Ve hiçbir ülke de bu denli göçmen kabul fırsatı sunmuyor.
Dolayısıyla Rohingyalar gün geçtikçe daha fazla oranda mülteci kamplarından firar ediyor ama artık kamplardan kaçanlar ağırlıklı olarak kadınlardan oluşuyor. Binlerce Arakanlı Müslüman (Rohingya) mültecinin denizde mahsur kaldığı 2015 Andaman Denizi tekne krizi sırasında yolcuların büyük çoğunluğu erkeklerdi.
Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı, bu yıl Andaman Denizi yolculuğundan sağ kurtulan Rohingyaların yüzde 60’ından fazlasının kadın ve çocuklardan oluştuğunu bildiriyor.
Save the Children (Çocukları Kurtarın Vakfı), Bangladeş’teki mülteci kampları sakinleri arasında çocuk yaştaki evliliklerin, ajansın en çok rapor ettiği durumlardan biri olduğunu kaydediyor. Save the Children Asya Bölgesel Savunuculuk ve Kampanyalar Direktörü Şahin Chughtai, “Çocuk kaçakçılığı vakalarında artış görüyoruz” diyor ve ekliyor:
“Kız çocukları, çocuk kaçakçılığına karşı daha savunmasız ve bu durum genellikle farklı bölgelerde ‘evlendirilmeleriyle’ bağlantılı.”VMalezya’da kaç Rohingya çocuk gelinin yaşadığına dair kesin istatistik bulunmuyor.
Ancak bu kızlara yönelik faaliyet yürüten Malezyalı insan hakları savunucuları, son iki yılda gelenlerin sayısında ciddi bir artış gördüklerini ifade ediyor. Son yıllarda Malezya’ya gelen yüzlerce çocuk gelinle çalışan Rohingya Kadın Kalkınma Ağı İcra Direktörü Naşa Nik, “Evlenmek için gelen çok sayıda Rohingya var.” diyor.
Malezya, Birleşmiş Milletler mülteci sözleşmesine taraf olmadığı için çoğu belgesiz olan kızlar yasa dışı göçmen olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla bu kızların uğradıkları saldırıları ve yaşadıkları şiddeti yetkililere bildirmeleri, kendilerini Malezya’nın uzun süredir istismar haberleriyle gündeme gelen gözaltı merkezlerinden birine atılma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.
Kuala Lumpur hükümeti konuya ilişkin yorum taleplerine yanıt vermiyor.
“50’li yaşlarda bir adam bana tecavüz etti, aç susuz bıraktı”
M, ‘evlilik’ için Malezya’ya giden diğer kız çocuklarıyla birlikte insan tacirinin arabasına bindiğinde müstakbel kocasının adını bile bilmediğini söylüyor. Bir hafta boyunca Myanmar ve Tayland üzerinden seyahat etmişler. Malezya’ya geçtikten sonra bir evde durmuşlar. İnsan tacirinin dört arkadaşı gelmiş ve her biri bir kız seçmiş…
M’yi seçen şahıs 50’li yaşlarda bir kişiymiş. Kendisini başka bir eve götürmüş. Ve kızın söylediğine göre, içeri girdiklerinde, adam kendisine tecavüz etmiş. Sabah kendisini yatak odasına kilitleyerek gün boyu aç ve susuz bırakmış. Ertesi gece geri dönmüş ve yine tecavüz etmiş. Babası yaşındaki bu adamın kendisini öldüreceğinden korkmuş. M daha sonra kendisini ‘nişanlısının’ dairesine götüren başka bir adama teslim edilmiş.
“Beni reddeder diye tecavüze uğradığımı söyleyemedim”
Nişanlısına tecavüze uğradığını söylemeye cesaret edememiş zira bu durumda nişanlısının kendisini reddedetmesinden korkmuş. Nişanlısı o gün evlenmek (ilişkiye girmek) için ısrar etmiş. Tecavüzden dolayı acı çeken ve kanaması olan M, regl olduğunu, bu yüzden de kendisine dokunmaması gerektiğini söylemiş. M’nin anlattıklarını teyit eden bir Rohingya kadın savunucusu, hadiseyi duyduktan sonra M’yi tedavi için hastaneye götürmüş.
Rohingya kız: Dayaklara ve tecavüzlere itiraz edecek gücüm yok
Bu arada M, ‘kocasının’ yanına döndüğünde, onun zaten evli ve iki çocuklu olduğunu öğrenmiş. Sürekli olarak maruz kaldığı dayaklara, acımasız azarlamalara ve tecavüzlere itiraz edecek gücünün olmadığını dile getiriyor. M, 35 yaşındaki kocasının, ailesine ayda 300 ringgit (64 dolar) göndermeyi kesmemesi için Bangladeş’te mülteci kampında yaşam mücadelesi veren anne babasına istismarla ilgili hiçbir şey söyleyememiş.
“Kendimi kapana kısılmış hissediyorum”
Şimdi yatak odasında oturuyor, ince bedeni oyuncak ayı pijamalarıyla örtülü. Tavandan sarkan ip, kocasının doğurmaya zorladığı bebeklerini hamakta tutmak için asılmış. “Bir zamanlar okula gitmeyi, öğretmen veya doktor olmayı hayal ederdim ama artık geleceği düşünmeyi bıraktım. Şimdi sadece hayatta kalmaya çalışıyorum.” diyor ve gözyaşlarını silerek, kısık sesle ilave ediyor:
“Eve dönmek istiyorum ama dönemiyorum. Kendimi kapana kısılmış hissediyorum.”
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *