İKTİDARIN 22 SENESİ DEVLETİ TALAN SÜRECİDİR * Devletin 68 milyonluk buğdayı çalındı

Devletin 68 milyonluk buğdayı çalındı

SÖZCÜ – SAYGI ÖZTÜRK – 30 Kasım 2023

Skandalı İYİ Partili Ünal Karaman, Meclis gündemine taşıdı. Olay Konya Çumra’da yaşandı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kiraladığı depoda 7 bin 500 ton buğday buharlaştı. Çalanlar değil, alan bulundu.
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), Konya’nın Çumra İlçesi’nde kiraladığı depoya yaklaşık 20 bin ton buğday konuldu. Ofisin güvenlik görevlisi bulunmasına rağmen yaklaşık 7 bin 500 ton buğdayın çalındığı ortaya çıkarıldı. Deponun mührü bozularak içeriye girildiği, buğday çalımının gerçekleşmesinden sonra sahte mühür vurulduğu belirlendi.
300 TIR’LA YAPILABİLİR
İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman, buğdayın çalındığına ilişkin iddiayı 9 Kasım’da Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu. Ancak bakan tarafından Karaman’ın sorusuna cevap verilmedi. Karaman, önergesinin gerekçesini SÖZCÜ’ye şöyle açıkladı: “Oluşan zararın yaklaşık 68 milyon Türk Lirası olduğu; böyle büyük bir hırsızlığın en az 300 TIR’la yapılabileceği bilinmektedir. Bu kadar büyük bir hırsızlığın, organize bir hırsızlık olması ihtimalini güçlendirmektedir. İçerisine 20 bin ton hububat alan bir depo için gerekli güvenlik önlemleri neden alınmamıştır? Bakanlığınız hırsızlık olayında ihmal veya görevi kötüye kullanma durumu tespit etmiş midir?”
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *