HANGİ OSMANLI?

HANGİ OSMANLI?


Sevgili Osmanlı hayranları: Osmanlı isteğiyle yanıp kavruluyorsunuz ama tek bir Osmanlı yok. Kuruluş Dönemi Osmanlısı var, yükselen Osmanlı var, duraklayan, gerileyen, dağılan Osmanlı var. Ve yıkılış dönemi Osmanlısı var. Siz hangi Osmanlıyı istiyorsunuz?
Osmanlı olunca hemen refaha kavuşacak ve dünyanın sayılı ve saygı duyulan bir devleti olacağınızı mı sanıyorsunuz?
Padişahı olduğu ülkede, Saltanatının ve hilafetinin korunması için İngiliz himayesi isteyen Abdülhamit’in ve ülkesi Kurtuluş savaşı verirken Yıldız Sarayında 5. Evliliğini yapan ve sonra da İngilizlere sığınarak kaçan Vahdettin’in Osmanlısını mı istiyorsunuz?
Eğer bu Osmanlıyı istiyorsanız, şimdi o Osmanlı Suriye Irak, Sudan Afganistan’dır. Yoksa yeni bir çağ başlatarak Osmanlıyı yükselişe geçirip dünyanın süper gücü haline gelmesini sağlayan Fatihin Osmanlısını mı istiyorsunuz? Eğer Fatih’in Osmanlısını istiyorsanız o şimdi, akıl ve bilimin egemenliğinde çağdaş uygarlığın peşinde, tam bağımsız Atatürk Cumhuriyetidir.
İngiliz, Fransız, Rusya gibi Avrupa’nın güçlü devletleri bir tarafa, dün kendisinden ayrılan Yunanistan, Bulgaristan karşısında bile aciz duruma düşen, bu devletlerin isteklerine karşı çıkmak bir tarafa adeta onların emir eri durumuna düşerek bağımsızlığını kaybeden Osmanlıyı mı istiyorsunuz?
Eğer bu Osmanlıyı istiyorsanız, bu geçmişte İngiliz sömürgesi olan ve bugün ABD ve İngilizlerin güdümünden çıkamayan İslam ülkeleridir. Küresel sermayenin sömürgeleri olan üçüncü dünya ülkeleridir.
Fakat siz, lll. Roma’nın ilk İmparatoru kabul edilen Fatih’in tam bağımsız Osmanlısını istiyorsanız, o Osmanlı, dünyanın süper güçlerinin bile iç işlerine karışamadığı ve tüm devletlerin saygı duyduğu tam bağımsız Laik, demokratik Atatürk cumhuriyetidir.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *