VERİLEN SÖZLER BUHARLAŞTI!!! * 4 MİLYON 500 BİN EV KAMPANYASI UNUTULDU?

4 milyon 500 bin ev kampanyasına ne oldu?

Murat Muratoğlu – 

Tarih 13 Eylül 2022… Erdoğan ve zamanın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum çıktı, “Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi” dedikleri “İlk Evim, İlk İşyerim” kampanyasını büyük bir törenle açıkladı.
Tam bir yıl bir ay önce… Geçen yılın ekim sonuna kadar alınan başvurulara 8 milyon kişinin 500’er TL başvuru bedeli ödeyerek kaydolduğu açıklandı. Dönemin Bakanı Kurum, 8 milyon başvurudan 5 milyon 100 bininin geçerli kabul edildiğini açıkladı. Başvuru parası olarak, az buz değil, 4 milyar TL toplandı.
Milyonlarca dar gelirli evsizin yanı sıra 550 bin emekli, 2 milyon 300 bin genç, 256 bin engelli vatandaş, 6.500 şehit ve gazi yakınının başvurduğu açıklandı. Kampanya kapsamında kendi evini yapacaklar için 1 milyon parsel arsa için “tapular aralık sonunda teslim edilmeye başlanacak iki yılda herkes tapusunu alacak” vaadiyle 10 Ekim-7 Kasım 2022 arasında yine 500’er TL başvuru parasıyla 1 milyon kişi kayıt yaptırdı.
Kuraya katılma hakkı kazandı. Müstakil parseller 192 bin 500 TL’den ve aylık 1.600 TL taksitle satılacaktı. Kuraların çekimi bu yılın mart ayı sonunda tamamlanacaktı. Jet Fadıl olsa anlarım ama koskoca devlet… Güveneceksin tabii… Dediyse yapacaktır, değil mi? Yaklaşık bir yıl geçmesine karşılık, 1 milyon parsel arsanın akıbeti meçhul… Ne yapacaksın? Devleti devlete mi şikayet edeceksin? Nerede olduğu bile belli değil… Aralık ayına yetişir mi dersin?
O dönemde daha 2019’da çekilen kuralarda çıkanlara Tuzla’daki TOKİ evlerinin teslim edilmediği ortada iken, geçen yıl başlatılan kampanyada 4 yılda 500 bin konut inşa edileceği vaat ediliyordu.
İlan edilen kampanyanın sırf seçim uğruna ne kadar plansız-programsız ve yalan dolan hazırlanıp ortalığa sürüldüğü apaçık ortada… Devlete bile nasıl güveneceksin ki bu saatten sonra?
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *