TARİHİN İÇİNDEN SELMA RIZA

SELMA RIZA


Korkmadan evinin penceresinden bakan bir kadın ve dışarıda evi kuşatan bir sürü insan. Şeriat naraları atan bu kalabalık, büyük bir öfke içinde. Tek amaçları birazdan dışarı çıkacak olan bu kadını öldürebilmek.
Bu kadın ki kızların okumasını savunmuş, bir erkeğin 4 kadınla evlenmesine karşı gelmiş ve mirastan eşit pay alınmalı demiş. İki dudak arasından çıkan sözle bir kadını boşayamazsın demiş. İşte 31 Mart Ayaklanması’nın patladığı saatlerde Meşrutiyet karşıtı softaların, onun kapısının önünde belirmesi için bu sebepler yeterliydi.
İlklerin ve teklerin kadını Selma Rıza. İlk kadın gazetecimiz ve Sorbonne’da okuyan ilk Türk kadını Selma Rıza. Kızılay’ın kurucularından ve 20 yaşında Uhuvvet adlı romanı yazan Selma Rıza.
Belki de bilmemiz gereken en önemlisi, Milli Mücadele yıllarında Halide Edip mandayı savunurken, Halide Edip’e haddini bildiren Selma Rıza.
“Halide sen kapa bakayım bir çeneni. Bu vatanın her karış toprağı kuvvanın, Türk askerinin kanı ile sulanmıştır. Mandayı kafandan çıkar Halide. Türk devleti tam bağımsız bir Cumhuriyet olacaktır.”
Selma Rıza bu kadar kararlı ve nettir. Yaşamış olduğu hayatı boyunca da “Cumhuriyet Devrimlerinin” yılmaz savunucusu olmuştur. Selma Rıza’yı bugün ülkemizde kaç kişi biliyor? Oysa Selma Rıza demek tam bağımsız Türkiye demektir.
Selma Rıza Feraceli, Jön Türklerin lideri Ahmet Rıza Bey’in kızı olup, ilk Türk kadın gazeteci ve ilk Türk kadın romancılardan birisi olarak kabul edilir. Selma Rıza Feraceli, yaşamının 10 yılını Paris’te sürdürmüş, bu dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye olmuştur, cemiyetin tek kadın üyesidir. İlk Türk kadın gazeteci unvanını Paris de bulunduğu yıllarda almıştır. O dönemde Fransızca yayınlanmış olan Meşveret Gazetesi’nde ve Türkçe olarak yayımlanan Şurayı-ı Ümmet Gazetesi’nde çalışmıştır.
Selma Rıza 2. Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’a dönmüş bu yıllarda gazetecilik yapmamış, ancak sosyal hayatta rol almaya devam etmiştir. Meşrutiyet’in ilanından sonra yeniden teşkilatlandırılan Hilal-i Ahmer cemiyeti (Kızılay)’ inde beş yıl süre ile genel sekreterlik yapmıştır. Selma Rıza, 1892 yılında Uhuvvet adlı romanı ile Türk Romanının ilk kadın temsilcilerinden birisi de olmuştur. Oldukça verimli bir yaşamın ardından Selma Rıza 1931 yılında vefat etti.
Kaynak: Dilara Çelik
Selma Rıza, Selanik Yayınevi, alıntı
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *