GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM 

GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM


Bekir Coşkun’un unutulmaz köşe yazılarından biri “Göbeğini Kaşıyan Adam”dır. Bu yazısı nedeniyle malûm çevrelerin hücumuna uğradı, ağır eleştirilere muhatap oldu. Fakat Bekir Coşkun tüm saldırıları cesaretle göğüsleyerek:
“Göbeğini Kaşıyan Adam, benim meslek hayatında söylediğim en doğru lâftır. Türkiye’nin başı bu ‘Göbeğini Kaşıyan Adam’ ile derttedir.” demişti.
Bekir Coşkun’a göre:
“Göbeğini Kaşıyan Adam okumaz, bakmaz, araştırmaz, sorgulamaz, kolay satılır, yarım ton kömüre oyunu verir. Ya da, ‘Göbeğini Taşıyan Adam’ zengin de olabilir.. O zaman da bir ihaleye verebilir oyunu… Sorgulama yeteneği yoktur ama en kötüsü de bu zaten…”
Her zaman göbeğini kaşır, asla başını kaşımaz!”
“Göbeğini Kaşıyan Adam”

Bekir Coşkun’un 3 Mayıs 2007 tarihinde yazdığı olay yaratan “Göbeğini Kaşıyan Adam” yazısını şöyle özetleyebiliriz:

“O göbeğini kaşır…
Göbeğinin tombik olması ona mutluluk verir, çünkü bu, yaşamın tadını çıkarttığı anlamına gelir. Ayağını altına alıp oturur. Elinde bayrakla yürüyen kadınları görünce “Ne vıraklıyor bunlar len?” diye kızar.
Haberleri sevmez…
Ti-Vi eğlence programlarına bakar.
Dünyada neler olup bittiği konusunda bildiği tek dış politika yorumu ‘İngiliz yaman olur’ görüşüdür. Kitap okumaz. Gazete bilmez.
Liderlerle ilgili en kapsamlı düşüncesi ‘Müslüman adam’, ekonomi ile ilgili tek fikri ise ‘Çalsın ama iş yapsın’dır. Sonra göbeğini kaşır…Ve sandık ortaya konulduğunda, Göbeğini Kaşıyan Adam’ın dediği olur.
Çünkü demokrasi, bilinçte aşağı-yukarı eşit insanların rejimidir. Bir toplumun çoğunluğu ‘Göbeğini Kaşıyan Adam’ ise, orada demokrasi olmaz, olamaz!”
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *