ORGANİZE İŞLER * Suudi şirketinin kaçak plazasının hikayesi * O plazadan kurşun sıkılmıştı!

O plazadan kurşun sıkılmıştı!

Necati Doğru – 04.09.2023

Sözüm ona bekçi hırsıza ateş etti, fakat şu işe bak ki, kurşun gitti İYİ Parti il binasının camını deldi geçti. Bu bekçinin beklediği lüks inşaat kimin, ne zaman başladı, arkasında devlet torpili var mı, nasıl bir proje?
O arazi aslında “deprem toplanma alanı” olacaktı, niçin olmadı da Suudi 3-5 zenginin 3 ayda kurdukları şirketin oldu? Bu şirketi kim kayırdı, kolladı? Ben size anlatıyım; şunlar oldu:
O yıllarda AKP henüz kurulmamış, iktidara gelmemişti. Devletin şirketi Arsa Ofisi, Topkapı Surları dışında Zeytinburnu’na doğru uzanan bölgede toplam 120.000 metrekare araziyi kamulaştırdı. Arazinin sahipleri çırpındılar. Satmak istemediler. Ancak devlet; İstanbul’un trafik sorununu çözmek için bu kamulaştırmayı yaptığını halka duyurdu.
Devletin kamulaştırdığı arazi, çok uygun koşullarda ambar sahiplerine (Türkiye Nakliyeciler Kooperatifi’ne (NASKO) aktarıldı. Şehir içindeki 240 ambar buraya taşındı. Nakliyeciler Sitesi bu arazide kuruldu. İstanbul, trafik cinnetinden kurtuldu. Yıllar akıp geçti, ambar sahiplerinin devlet desteğiyle sahip oldukları araziler pırlanta şehir arazisine dönüştü.
AKP iktidara geldi. Ambar sahiplerini, Merter’den Zeytinburnu’na kadar uzanan o kupon araziyi satılığa çıkarmaya zorladı. 6 Şubat 2017 günü Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile ambarların yer aldığı bölge “riskli alan” ilan edildi. Ambar sahipleri karşı çıktılar. Danıştay’a başvurdular. Bunun üzerine 30 Temmuz 2018 günü bu arazi “rezerv yapı alanına” çevrildi.
Afet yasası gereği kentsel dönüşüm yapılacaktı. Gece vakti polis baskını ve kepçelerle ambarlar yıkıldı. Ambarcılar eşyalarıyla birlikte devlet zoruyla adeta sürüldü. Bunlar olurken, birdenbire yerden biter gibi Suudi Arabistanlı iş adamlarının sahibi Al Qemam Holding Türkiye’ye geldi ve “Akzirve Gayrımenkul” diye bir şirket kurdu. Bu şirket her ambar sahibine 1 milyon dolar ve yanında da bir lüks konut vererek araziyi 240 milyon dolara yıldırım hızıyla satın aldı. Kupon arazi, Suudilerin oldu. İmar planı yapıldı. 5 kat izni 15 kata çıkarıldı. Bu kadar yüksek kat, imar planına aykırıydı.
Şehir plancıları mahkemeye koştular. Şehircilik Bakanlığı anında devreye girdi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, afet yasasına dayanarak, plan değişikliği re’sen (başka birine danışmaksızın, herhangi bir isteğe gerek duyulmadan) onaylandı. Deprem toplanma alanı olması gereken 120.000 metrekare alanda 441 lüks konut, otel, AVM, rezidanslar, oyun alanları, büyük bir cadde, kafeler, restoranlar, butikler, spor merkezleri yapıldı.
İşte önceki gün Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın acele karar çıkararak korumaya aldığı Suudi şirketinin kaçak plazasının hikayesi buydu. Bu şirketin gizli yerli ortağı var mı, kim?
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *