KILIÇDAROĞLU NEREYE KOŞUYOR? * ŞAŞIRMAYA DEVAM

ŞAŞIRMAYA DEVAM

Suay Karaman – Azim ve Karar, 4 Eylül 2023

17 Ağustos 2023 tarihinde İstanbul Valiliği bir genelge yayınlayarak, halka açık yerlerde alkol tüketiminin yasaklandığını duyurdu. “Olay çıkartanların ekseriyetle alkollü olduğu” gerekçesiyle çıkartılan bu genelgenin asıl ve gizli amacı, bütün ülkede içki yasağının tamamen uygulanmasıdır. Gelen tepkiler üzerine valilik tarafından açıklama yapıldı ama siyasi iktidarın niyeti zaten bellidir; ülkemizi bir İslam devleti haline getirmek, şeriat kurallarını egemen kılmak.
İstanbul Valiliği’nin alkol kararı hakkında basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır; “pırıl pırıl milyonlarca gencimiz neden ateist ya da deist olma tercihini seçti? Dini sürekli siz anlattığınız ve böyle bir yaşam tarzı ortaya koyduğunuz için” şeklinde açıklama yaptı. Deist ya da ateist olanların kötü yola düştüğü gibi bir anlam çıkan ve tepkilere neden olan Başarır’ın bu söylemi, laik devlet ilkesine de aykırıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cuma günü resmi tatil edilmek isteniyor, karma eğitime son verilmeye çalışılıyor, okullarda zorunlu olarak Arapça öğretilmesi gündemde, bazı illerde okullara imam atanıyor. Laiklik sadece anayasada kalmış, siyasilerin umurunda değil.
Bütün bunlar yaşanırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fethullah Gülen’in Abant toplantılarının değişmez ismi ve numaracı cumhuriyetçilerin önde gelenlerinden Oral Çalışlar ile genel merkezde görüşme yaptı. Görüşmeye, Kılıçdaroğlu’nun yine her zamanki tutarsız söylemleri damga vurdu.
Kemal Kılıçdaroğlu; Yeşil Sol adı verilen HDP-PKK ortak girişimi ile Hizbullah’ın Hüda Partisi için “düşmanlaştırılmamalı” diyebiliyor. Kılıçdaroğlu’nun; “milletvekilleri listelerine bakılarak haksız yere CHP sağa kayıyor söylemleri yapılıyor, kararsız muhafazakârlar ‘ulusalcılar iktidara gelirse yeniden eski günlere dönebiliriz korkusu’ ile oylarını tekrar Erdoğan’a verdiler” şeklindeki ifadeleri şaşkınlık yarattı. Yani seçimlerin yitirilmesinin nedeni siyasal İslamcıları ve ikinci cumhuriyetçileri CHP listelerinden aday yapan Kılıçdaroğlu değilmiş, buna tepki gösteren ulusalcılarmış. Seçimi yitirmenin suçunu ulusalcılık adı altında Atatürk’e, Atatürkçülere, cumhuriyete ve cumhuriyetçilere atan birinden başarı beklemek hayal bile değildir.
Kılıçdaroğlu, bölücülerin, dincilerin ve tutucuların peşinde koşmanın etkisiyle gerçekliği olmayan söylemlerde bulunuyor. Bu bilinçsizlik değil, verilen görevi yerine getirmektir. Helalleşme söylemlerini de aynı şekilde değerlendirmek gerekir. Zaten helalleşmenin meyvesi de Perinaz Yaman adlı AKP ve PKK eskisini danışman yaparak görülmüştür.

Bu kişi, 26 Mayıs 2023 tarihinde Yeni CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Kadın ve Aile Politikaları’ndan sorumlu danışman olarak atanıyor. Bu atamadan partililerin çoğunun haberi yoktur. CHP ve Kılıçdaroğlu’na sosyal medyadan tonlarca hakaret yapan birini, danışman yapmak akıl işi değildir. CHP yöneticilerinden bazıları bu iddiayı yalanladılar ama danışman olduğuna ilişkin yazı ortaya çıkınca, susmakta karar kıldılar ve güvenilirliklerini iyice yitirdiler. Bu kişiyi, Kılıçdaroğlu’na danışman yapan ise Hasan Cengiz adlı kaçak saray ile yakın ilişkileri olan biridir.
Hasan Cengiz genel başkana danışman belirlemekten başka milletvekilliği belirleyen ve “CHP’nin her odasında varım” diyen, Avrasya Yerel Yönetimler Birliği’nin de başkanı. Kılıçdaroğlu ile sürekli görüştüğü de biliniyor. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı belli olur olmaz önce Hasan Cengiz’i arayıp, teşekkür etmesi ilginçtir. Daha ilginç olanı ise Hasan Cengiz’in bir partinin genel başkanına cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde 100 milyon dolar para verdiği yönünde…
Ülkemizin gündeminde laik ve bilimsel eğitimin bitirilmesi, laikliğin yok edilmesi, büyük ekonomik çöküş, terör olayları, yolsuzluk, rüşvet, ahlaksızlık bulunmaktadır. Ancak her gün farklı bir Kılıçdaroğlu söylemiyle gündem değiştirilmekte ve AKP puan toplamaktadır. Seçim yenilgisinin hesabını veremeyen, Atatürkçülerle, ulusalcılarla ve laiklerle bağını kesip atan Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin de yitirilmesinin sorumlusu olacaktır. Bakalım bunu kaç kişi anlayacak ve gereğini yapacak?

https://azimvekarar.net/sasirmaya-devam/
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *