TÜRKİYE’NİN TERS/YÜZ EDİLEN DEĞERLERİ VE MONTRÖ’YÜ SAVUNAN EMEKLİ AMİRALLERE ÖZÜR BORCU

AKP/ERDOĞAN, Türkiye’nin tüm değerlerini ters yüz etti. Tıpkı yoksul babadan kalan eski paltonun evin çocuğu için TERS/YÜZ edilmesi gibi. II. Dünya harbi sonrasının çocukları böyle büyüdüler; ters yüz edilmiş elbiselerin düğme ve ilikleri de yer değiştirirdi. TERS/ YÜZ edilen Devlet siyasallaştı, kamu çalışanları tüm kadro imam-hatip mezunlarına açıldı. Liyakatmış, Devletmiş, hazinenin kör kuruşu imiş; hiç birinin hükmü kalmadı. Hırsızlar büyükelçi, din eğitimi almış olan mezarlıklar müdürü belediye konservatuarına müdür, hayvanat bahçesi müdürü Tübitak’a müdür yardımcısı yapıldı. Saymakla bitmez…
ÇÜNKÜ; devletin tüm kadroları Erdoğan’a babasından kalan tapulu malıdır. Devlet denilen aygıt  Erdoğan’ın mal varlığı arasına eklemlenmiştir. İstediğine istediği makamı, en güzel boyun kıran, biat edene 3-5-8 maaşı gönlünce verir. Çünkü devletin hazinesi de Erdoğan’ın tapulu malıdır. Yakın geçmişte ev kirasını partisinin ödediği günümüz cumhurbaşkanı yiye, yedire, peş keş çekerek devletin ekonomisi çökerten müflis bir ekonomisttir.
Bunlardan öte; Devlete, kamuya, ülkesine liyakatle hizmet etmiş olan saygı duyulası bilge kişilere karşı her nedense “aydın düşmanlığı” vardır. Çünkü her bir şeyin en gerçek doğrusunu Erdoğan bilir!!! Örneğin NAS der, 21.yüzyıl ekonomisini 1400 yıl öncenin dini kurallarına göre yönetmek ister, doğruları söyleyenleri görevden alır ve Türkiye’nin 200 milyar dolardan daha fazla dövizini tüketir. Yoksul ve işsiz bir toplum, dünyanın en büyük enflasyonunu yaratır.
Erdoğan’ın ve de bazı muhalefet partileri yöneticilerinin hedefe koydukları, Donanmamızın değerli amiralleri tam zamanında MONTRÖ için yaptıkları açıklamaya karşı gösterdikleri tavır nedeniyle amiraller hakkında soruşturma açılmış olması da ibretlik bir durumdur. Değerli emekli amiraller, AKP/ Erdoğan tarafından sulandırılmaya çalışılan  MONTRÖ anlaşmasına yurtseverlikle sahip çıkmışlardır. Bu konuda görüş bildirecek olan en yetkin kişilerdir. Bu bildiriden daha sonra emekli büyükelçiler de benzer konuda bir bildiri yayınlamıştır.
Rusya Ukrayna savaşı sürecinde MONTRÖ’nün ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Amirallere karşı dava açan Erdoğan şimdilerde MONTRÖ’nün koruyucu kalkanına sığınmaktadır.
Erdoğan’ın, Davutoğlu’nun, Akşener’in ve Kılıçdaroğlu’nun, aşağıda Cumhuriyet Gazetesinde Zülal kalkandelen’in yazdığı gibi amirallere özür borcu vardır.

Unutmayınız ki; yaşamlarını denizde geçirmiş olan amirallerin pusulası her zaman gerçek kuzeyi, polarisi, doğruları gösterir…

Naci Kaptan / 18 Ağustos 2023

CUMHURİYET – Zülal Kalkandelen – 18 Ağustos 2023 Cuma

Montrö’yü savunan emekli amirallere özür borcunuz var!

Geçen hafta Ankara’da düzenlenen XIV. Büyükelçiler Konferansı’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında dikkatimi çeken cümleler vardı.
“Türkiye olarak bizim buradaki duruşumuz bellidir. Biz daha fazla savaş, kan ve gözyaşı görmek istemiyoruz. Hele hele savaşın Karadeniz’e yayılması, tüm bölgemiz için bir felaket olacaktır. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni titizlikle uygulayarak şimdiye kadar böyle bir trajedinin yaşanmasına müsaade etmedik. Bundan sonra da gerilimi düşürmek, her iki tarafın da bu girdaptan çıkışını temin için samimiyetle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.
Bu durumda geriye dönüp 2021’de yapılan bir haksızlığı hatırlatmamız gerek. O dönemde, muhalefetin bir araya gelip Montrö konusunda ortak bir duruş sergilemediği günlerde, 104 emekli amiral, Karadeniz’i ABD emperyalizmine açmak için planlanan İstanbul Kanalı hakkındaki endişelerini, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni delme girişiminin ve Atatürk’ün çizdiği rotadan uzaklaşmanın yaratabileceği tehlikeleri dile getirmişlerdi.
Açıklamanın içeriğinde hiçbir darbe iması yoktu ama iktidar tarafından bir kez daha “darbe mağduriyeti” bahanesiyle 14 emekli amiral gözaltına alındı ve savcı tarafından haklarında tutuklama istemiyle soruşturma yürütüldü.
GÖRÜŞ AÇIKLAYAN HERKESİ ‘DARBECİ’ DİYE YAFTALAYANLAR
Erdoğan, emekli amirallerin açıklamasını “art niyetli bir girişim” diye nitelendirip “Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek siyasi tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayımlamak değildir” derken muhalefet ne yaptı dersiniz?
Ahmet Davutoğlu, “Darbe heveslilerine geçit verilemez. Bu kötü niyetli sorumsuzluk örneğidir” dedi. Meral Akşener, “Bu bir zevzeklik. Türkiye, bu zevzekliklerden çok çekti” yorumunu yaparak AKP’nin söylemine çanak tuttu. Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu’nun izinden giderek “Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır” diyerek olayın üstünü örtmeye çalıştı.
Bazı liberaller ise “Emekli amirallerin açıklamasının içeriği doğru ama yine AKP’ye ‘darbe mağduriyeti’ için gerekçe verildi” diyerek AKP’ye örtülü destek verdi.
‘ZEVZEKLİK EDENLERİ’ UNUTMAYIN
O olaydan iki yıl sonra, geçen haftaki Büyükelçiler Konferansı’nda, Karadeniz’de gerginliğin artmasının, Türkiye’ye İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinde kontrol ve savaş gemilerinin geçişini düzenleme hakkı veren 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi sayesinde önlendiğini söyleyen Erdoğan’ın emekli amirallere özür borcu var!
2021’de emekli amirallerin kamu görevi yapan memur değil, anayasanın 26. maddesine göre her vatandaş gibi düşüncelerini yayma hakkına sahip olduğunu söyleme cesaretini gösteremeyen muhalefetin özür borcu var.
Üç yıl önce emekli amirallerin görüş açıklamasını “kötü niyetli sorumsuzluk örneği” olarak damgalayan Davutoğlu’nun özür borcu var.
O dönemde asıl kendisi “zevzeklik eden” Akşener’in emekli amirallere özür borcu var.
Yıllarca emek verdikleri kurumu ilgilendiren ve uzmanı oldukları konularda görüş açıklayan emekli amirallere hakaret eden herkesin özür borcu var.
Türkiye, işte böyle böyle sonunda suçlular sokaklarda cirit atarken adalet isteyenlerin, gerçeği dile getirenlerin hapse atıldığı bir ülke haline geldi. İnsanları susturmaya çalışan, anayasayı her savunanı, her muhalifi “darbeci” diye yaftalayan iktidar ve onun ekmeğine yağ süren sözde muhalefet yüzünden bu hale geldi!
This entry was posted in DENİZ VE DENİZCİLİK, FAŞİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *