ÇOBAN VE KOYUNLARI * Erdoğan, “Çobanlığı hafife almayın. Çobanlığın felsefesini anlamayan, onun psikolojisini yaşamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım.”

ÇOBAN VE KOYUNLARI

Naci Kaptan – 09.07.2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Milli Tarım Toplantısı”nda konuştu. Ak Saray’da yapılan toplantıda konuşan Erdoğan, “Çobanlığı hafife almayın. Çobanlığın felsefesini anlamayan, onun psikolojisini yaşamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım.” dedi. Erdoğan, Hz. Muhammed’in “Hepiniz çobansınız, hepiniz güttüklerinizden mesulsunuz” sözüne gönderme yaparak, “Bunu anlayan anlar anlamayan almaz” ifadelerini kullandı. (Basın – 14.06.2016)

Tayyip Erdoğan düşüncesini açıkça söylemiş!. Bilindiği gibi ÇOBAN, koyun sürüsünü meraya götürerek otlatan ve güvenliğini sağlayan kişidir. Çoban belli olduğuna göre KOYUN SÜRÜSÜ kim/lerdir? .
Ve de bilindiği gibi koyunların bir özelliği vardır; Koyun sürüsünün lider olan bir sürü başı vardır. Çobanın komutlarını en çok dinleyendir. Sürü başı nereye giderse koyun sürüsü de peşinden gider. Diyelim ki sürü başı bir yar’dan veya uçurumdan aşağıya düştü, koyun sürüsü de peşinden atlar ve tüm sürü telef olur. Çünkü koyunun tehlikelere karşı aklı ve düşünme yeteneği yoktur. O nedenle düşünmeyene, başkasının aklı ile hareket edene, okumayarak cahilliği ve kul olmayı seçene de koyun denir. İşte bu nedenlerle zaman zaman gazetelerde uçurumdan atlayan koyun sürüsünün telef olduğu haberleri okuruz.
Koyun sürüsü, “Çobanın kavalı peşine takılarak mezbahaya götürüldüğünü hiç bir zaman bilmez” Hatta diğer bir deyişle “Kasabın mezbahaya götürdüğü GAMSIZ ÖKÜZ, kasabın bıçağını yalarmış” derler. İşte koyunlaşmamış akil atalarımızdan kalan atasözleri böyle diyor.
Ama her nedense son 20 senedir koyun sürümüz çoğaldı. Bu sürü düşünmüyor, okumuyor, yorumlamıyor, başkasının aklını kullanıyor. Çobanın sadece kavalının değil, ıslığının ve yalanlarının peşine takılarak gidiyor.
Varsın; mezbahaya götürülerek kesilsinler. Varsın; sürü başının peşinden uçurumdan atlayarak telef olsunlar. Onları çok uyardık, tehlikeleri anlattık, çoban sizi yokluğa, uçuruma götürüyor dedik. Aldırmadılar. İlla velakin zararları koyun olmayanlara da dokunuyor… Bizleri de yakıyorlar…
This entry was posted in CUMARTESİ YAZILARI, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *