“EMNİYET, CEMAAT VE TARİKATLARIN ARKA BAHÇESİ OLMUŞTUR”

CUMHURİYET – Beste Çelik – 15 Haz 2023

“2016’DAN SONRA ÇOK SAYIDA
PARTİLİ KOMİSER YARDIMCISI ALDILAR”

2016 yılından sonra yaşanan süreci değerlendiren Bakan, “Bunu sadece bu polis memurlarına düşünmemek lazım, rutin olarak Türkiye’nin her yerinde yaşanıyor. Özellikle 2016’dan sonra çok sayıda partili komiser yardımcısı aldılar, dolayısıyla aldıkları partili komiser yardımcıları bir parti devleti gibi ülkenin olmasını arzu ettiklerinden, hepsi bir siyasi partinin referansı ile geldikleri için özellikle eski polis memurlarına ciddi anlamda baskı uyguladılar” dedi.

“POLİS PARAMİLİTER YAPILARI
SÜRÜLMEKTEN KORKTUĞU İÇİN SORGULAYAMIYOR”

Bakan, paramileter yapıların türediğini öne sürerek “İktidarın gücüyle polisin soru soramadığı insanlar var. Ak Gençlik Ocakları, Osmanlı Ocakları gibi bir sürü paramiliter yapı türedi. Bu paramiliter yapılar bile güç kazandılar, polis bunları sorgulayamıyor. Çünkü sürülmekten, ceza yemekten, işinden, mesleğinden olmaktan korkuyor. Dolayısıyla tek adamın gücünü aşağıdan kullanan birtakım yapılar bile polisin işini yapmasını engeller duruma geldi” açıklamasında bulundu.

“EMNİYET, CEMAAT VE TARİKATLARIN ARKA BAHÇESİ OLMUŞTUR”

Emniyet-cemaat ilişkisine değinen Bakan, “Emniyet teşkilatı siyasallaştı, liyakat ortadan kalktı. Özellikle tayinlerde ve terfilerde cemaat aidiyetinin her şeyin önüne geçti. Süleyman Soylu’nun Fethullah Gülen Cemaati ile olan ilişkileri dolayısıyla çok eleştirilmişti. Bakan olduktan sonra da bu cemaat sevdası bitmedi. Menzil, Nur Cemaati’nin okuyucu yazıcı gibi kolları, Kurtoğlu Cemaati, Nakşibendi Tarikatının Erzincan grubu gibi yapıların emniyet ve jandarmanın içine yapılanmasına izin verdi. Dolayısıyla emniyet, tarihinde olmadığı kadar siyasallaşmış, tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi olmuş durumda. Polis memurlarının, bir hatırlı kişi, AKP’den bir milletvekili ya da bakan bulmadan tayin edilmesini ya da hak ettiği rütbeyi almasının imkanı yok” diyerek sözlerini noktaladı.
This entry was posted in İrtica, Politika ve Gundem, SİYASAL İSLAM, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *