KAÇAK PETROL DOSYASININ PERDE ARKASI  * Türkiye’ye 1 milyar 500 milyon dolar ‘IŞİD petrolü’ cezası * Rakka’nın Rockefeller’ları: Işid petrolü nasıl kaçırılıyor * Birbiri içinden çıkan şirketler * Bütün yollar PowerTrans’a çıkıyor * Bölüm I

KAÇAK PETROL DOSYASININ PERDE ARKASI  * Bölüm I
Türkiye’ye 1 milyar 500 milyon dolar ‘IŞİD petrolü’ cezası: Rakka’nın Rockefeller’ları: Işid petrolü nasıl kaçırılıyor * Birbiri içinden çıkan şirketler * Bütün yollar PowerTrans’a çıkıyor …

ARAŞTIRMA YAZISI – Naci Kaptan – 28 Mart 2023

ARDIŞIK YAZI; https://nacikaptan.com/?p=107175 * KAÇAK PETROL DOSYASININ PERDE ARKASI* Bölüm 2

Değerli okur,

PETROLDE karanlık işler ve ilişkiler 

Yakın zaman önce, Paris Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin, Türkiye’nin Irak merkezi yönetimine 1 milyar 500 milyon ABD doları tazminat ödemesine karar verdi. Bu miktar ceza ve faiz ile birlikte 3 milyar 500 milyon dolara çıkacak. yakın geçmişte birilerinin yaptıkları petrol kaçakçılığı nedeniyle akıl almaz büyüklükte zenginleşirken bizler, T.C. Devleti kasasından yani vergilerimizden bu büyük parayı ödeyeceğiz.
2015 yılında Işıd, Barzani ile yapılmakta olan KAÇAK PETROL ticareti konusunda önemli bir haber basında kısaca dolandı ve ortadan kayboldu. Konuyu çok az insan okudu. Bu konuda Aralık 2015 tarihinde iki haberi paylaştım. Konunun özü; İçinde damat bey Berat Albayrak’ın da bulunduğu AKP’ye yakın kişilerin Irak’ın kuzeyinde konumlanmış olan Barzani ve Işıd teröristleri ile merkezi Irak hükümetinin bilgi ve izini dışında  kaçak petrol ticareti yapılması idi.
Bu kaçak petrol işini yapan POWERTRANS şirketi  25 Mart 2011 günü kuruldu.  18 Temmuz 2011 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Kuzey Irak’tan petrol taşıma işinde “tekel” haline getirildi. Bakanlar kurulunun Powertrans’ı tekel yapması bu şirketin iktidarda olan birileri tarafından kollanmakta olduğunu gösteriyordu.
Irak Merkezi hükümeti defalarca Türk hükümetine baş vurarak Türk Devleti korumalı Powertrans Şirketi tarafından yapılan petrol ticaretinin yasal olmadığını ve durdurulmasını talep etti. Fakat Irak’ın bu isteği yerine getirilmedi. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın bazı isimlerin, tankerler ve sahipleri gizlenen şirketler aracılığıyla bölgeden kaçak petrol taşımacılığı yaptıkları iddiası o günlerde çok tartışıldı.
IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirdiği topraklarda bulunan petrol sahalarında üretim gün doğumundan batımına dek sürüyor. Petrol yüklü tankerler Musul’un 88 kilometre doğusundaki Zaho’ya gidiyor. Kente tek seferde 70 ila 100 tanker ulaşıyor. Aralarında Türkler ve İranlıların da olduğu Suriyeli ve Iraklı Kürt kaçakçılar tarafından karşılanıyorlar. Sevkıyatttan sorumlu kişi petrolü en yüksek teklifi sunan tarafa satıyor. Alıcı ücretin yüzde 10 ila 25’ini peşin, kalanını daha sonra ödüyor. Şoförler tankerleri Türkiye’ye geçiş izni olan başka şoförlere devrediyor, kendileri boş tankerlerle IŞİD bölgelerine dönüyor.
Wikileaks’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ile ilgili deşifre ettiği maillerde daha önce IŞİD’in petrol ticaretinde adı geçen Powertrans şirketi ile ilgili yazışmaların tamamı ortaya çıktı.
Wikileaks’ın tasnifli olarak yayınlandığı maillere Berat’ın kutusu’ (Berat’s box) adını verdiğini yeni ifşaatının, doğruluğu kanıtlanmış, arama yapılabilir ve atıfta bulunulabilir 57 bin 934 emailden oluştuğunu duyurdu. Bunların içinde Powertrans ile ilgili Albayrak’ın yazışması şeklinde kayda giren 31 mail öne çıktı.
2012 Eylül ayından 2015 Aralık ayına kadar geçen süreçte Albayrak’ın Powertrans ile ilgili çoğu personel alım ödemeleri gibi en ince ayrıntıları barındıran mail yazışmaları bulunuyor.
Emailler Albayrak’ın adı IŞİD’le petrol ticaretiyle birlikte anılan Powertrans şirketiyle bağlantısını açık şekilde gösteriyor. Powertrans’ın IŞİD kontrolündeki petrolün ticaretini yaptığına dair bazı haberler daha önce de yayınlanmıştı. Albayrak, Powertrans’la bağlantısını defalarca inkar etti ama e-mailler aksini ispatlıyor.

BÖLÜM I

Türkiye’ye 1 milyar 500 milyon dolar ‘IŞİD petrolü’ cezası:

Şirketin ortakları arasında damat da var. T24 yazarı Mehmet Yılmaz, Paris Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin, Türkiye’nin Irak merkezi yönetimine 1 milyar 500 milyon ABD doları tazminat ödenmesine karar verdiğini yazdı. Yılmaz, zarara yol açan şirketin ortakları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın olduğunu belirtti.
T24 yazarı Mehmet Yılmaz, Berat Bey’in arkadaşları kazandı, biz kaybettik” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yılmaz bugünkü yazısında, Paris Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin, Türkiye’nin Irak merkezi yönetimine 1 milyar 500 milyon ABD doları tazminat ödenmesine karar verdiğini yazdı.
Yazıda, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki petrolü taşıma işini 2011’den itibaren Powertrans adlı şirketin üstlendiği ifade edildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da Powertrans adlı şirketin ortaklarından göründüğü anlatıldı.
Türkiye, Irak Merkezî Yönetimi’ne 3 milyar 500 milyon dolar civarında bir parayı tazminat olarak ödeyecek. Bunun nedeni Türkiye’nin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (Kuzey Irak Kürdistanı – IKBY) merkezi yönetimden bağımsız olarak yaptığı petrol ihracatına olanak ve zemin sağlaması.
TC Enerji Bakanlığı’nın açıklamasına göre Türkiye, cezayı ödeyeceğini tahkim mahkemesine de bildirmiş bulunuyor. Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nden kamyonlar ya da boru hattıyla Ceyhan’a oradan da gemilerle dünya piyasalarına yapılan ihracatın “kazananları” da var elbette.
AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın bazı isimlerin, tankerler ve sahipleri gizlenen şirketler aracılığıyla bölgeden kaçak petrol taşımacılığı yaptıkları iddiası o günlerde çok tartışılmıştı.
Gazeteci Tolga Tanış’ın “Potus ve Beyefendi” adlı kitabında yer alan belgelere göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki petrolü taşıma işini 2011’den itibaren Powertrans adlı şirket üstlenmişti.
Tanış’ın kitabında yer alan belgelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da Powertrans adlı şirketin ortaklarından görünüyordu. 2016 yılında yayınlanan Wikileaks belgelerinde de bu yönde bilgiler vardı. Ancak bu bilgilerin doğruluğu resmen kabul edilmedi, onu da belirteyim.
Povertrans’ın koordinatörü Ekrem Keleş, Albayrak’ın dayısının oğluydu. Şirketin neredeyse bütün yöneticilerinin yolu bir dönem Berat Albayrak’ın yönettiği Çalık Holding’ten geçmişti.
Powertrans 25 Mart 2011 günü kurulmuş ve 18 Temmuz 2011 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Kuzey Irak’tan petrol taşıma işinde “tekel” haline getirilmişti. O günlerde Türkiye’nin “IŞİD petrolüne aracılık yapmakla” suçlandığını da hatırlayalım.
10Haber.net sitesinde yayımlanan habere göre IKBY’nin, Irak Merkezî Hükümeti’nin onayı olmadan ham petrol ihraç etmek için Norveçli DNO adlı şirkete inşa ettirdiği 120 kilometrelik boru hattı Erbil’den, Yumurtalık’a ham petrol taşıyor.
Bu borudan geçen ham petrol Irak’tan çıkışta Fishabur’da ölçüm istasyonuna geliyor. Burada Türk tarafında da bir ölçüm istasyonu bulunuyor. Merkezi hükümet görevlilerinin bulunmadığı bu ölçüm istasyonu Kuzey Irak Kürt petrolünde boru hattıyla yapılan vurgunun başlangıç noktası.
İddialara göre hattan geçen petrol miktarı düşük gösteriliyor ve Türkiye’deki son durakta da aynı işlem yapılıyor. Elde edilen kazanç da hem Türkiye’deki hem de Kuzey Irak Kürt bölgesindeki iş ortakları arasında pay ediliyor.
Gördüğünüz gibi “win – win” durumu var. Havadan para kazananlar böyle söylemeyi sevdikleri için ben de öyle yazdım, Türkçesi “kazan – kazan” demek. Bal tutan herkesin parmağını yaladığı bir düzene işaret ediyor ancak burada sadece parmak yalanmıyor, deve, hamutuyla götürülüyor!
Bu bahiste kaybetmek ise Türk milletinin kaderi!
Iraktan petrol kaçıran Kürt yönetimi kazanıyor. Barzani familyasının cepleri doluyor.  Onların iş yaptığı Türk şirketinin hepsi “gizli” sahipleri kazanıyor. Çuvalla götürüyorlar bile denilebilir. Biz sıradan vatandaşlar ise kaybediyoruz.
Bu beyler ticaret yapabilsinler diye vergilerimizden oluşan 3,5 milyar dolardan fazla bir parayı, ceza diye Irak Merkezi Yönetimi’ne ödeyeceğiz.

KAÇAK PETROL OLAYININ PERDE ARKASI

IŞİD Petrolü Ve Türkiye

G-20 Zirvesi’ne Putin’in IŞİD gerçeğini en yalın haliyle yüze vuran açıklamaları damga vurdu. Putin’in “IŞİD’i finanse eden kişi ve ülkeler var. Bu ülkelerin bazıları da G-20 üyesi. IŞİD’i destekleyen ülkelere kaçak petrol sevkiyatı yapan 4-5 km uzunluğunda tır kuyrukları oluştu. Bunların uydudan/uçaktan çekilmiş fotoğrafları mevkidaşlarımla paylaştım.” sözleri ile hangi ülkeleri kastettiği tartışma yarattı. Kimse üstüne alınmak istemedi ama zanlılardan biri de Türkiye. Sınırda uzanan tır kuyrukları da baş zanlı olarak Türkiye’yi işaret ediyor. Putin konuşmasının bir yerinde “IŞİD’le Mücadelede Türkiye’den ciddi destek bekliyoruz” da diyor. Türkiye İŞİD petrolleri tartışması yeni de değil. Şimdi IŞİD petrolü ile Türkiye ilişkisinin izini sürelim.
IŞİD PETROLÜNDE ARACI TÜRKİYE
Eylül 2014’te ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Ankara’da yaptığı temaslarda IŞİD petrol ticaretinde Türkiye’deki yerel tüccarların rol almasını gündeme getirdi. Hürriyet Gazetesine konuşan bir ABD’linin sözleri Putin’in açıklamasına benziyor. “Türkiye ile IŞİD’in finansal desteğinin kesilmesindeki işbirliğimiz devam ediyor. Petrol ticareti bunun en önemli kısımlarından biri. Ticaret, havadan görülebilecek biçimde tankerlerle yapılıyor. Bu tankerler şimdiye kadar hava operasyonlarında hedef olmadı ama bu bir seçenek”
The Guardian’da Temmuz ayında Martin Chulov imzalı haberde Türkiye’nin son iki yıldır IŞİD ile petrol ticareti içinde olduğu öne sürüldü.
Temmuz 2015’te Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker’in köşesinde İngiliz The Observer gazetesinde, Türkiye’nin IŞİD’e, yasadışı petrol ticareti konusunda kolaylık sağladığına ilişkin belgelerin ABD’nin elinde olduğu iddiası olan bir makale yer aldı.
Makalede IŞID’in en büyük gelir kaynaklarından biri olan petrol ticaretinde, Türkiye’nin en önemli alıcı olduğu iddiası yer alıyordu.
Şubat ayında ise OECD bünyesindeki Karapara Aklamayla Mücadele Grubu FATF’in hazırladığı bir raporda IŞİD petrolüne ilişkin önemli bilgiler vardı.
– IŞİD Irak ve Suriye’de ele geçirdiği petrol kuyularında günde 50 bin varil petrol üretimi yapıyor. Petrol kuyusu yakınında aracılardan varilini 25-30 dolara aldığı petrolü, biraz uzaktaki marketlere ve diğer tüketicilere, rafineri derecesine göre 60 ile 100 dolara satıyor.
– IŞİD’in petrol sahalarını ele geçirmesinin ardından, Irak ve Suriye sınırında yedi Türk vilayetinde saptanan kaçak petrolün, 2014 yazı itibarıyla 20 milyon litreye ulaştı.
– 2013 yılında Türkiye’de saptanan 73 milyon litre kaçak petrol, 2014 yılında 79 milyon 238 bin litreye ulaştı. 2012’de 4 bin civarında olan petrol kaçakçılığı sayısı ise 10 bine yükseldi.
“KAÇAK PETROL İŞİNDE DEVLET ADAMLARI VAR”
New York Times Gazetesi’nde birinci sayfadan yayınlanan haberde Obama Yönetimi’nin IŞİD’in milyonlarca dolarlık petrol gelirini kesmek için çalıştığını ama çoğu karaborsa piyasada satılan bu petrol için müttefiği Türkiye’nin ikna edilemediğini yazdı. Yönetimin bu konuda Türkiye’yi açıkça eleştirmekten kaçındığını ama perde arkasında görüşmelerin sürdüğünü belirten gazeteye konuşan bir Yönetim yetkilisi şunları söyledi: “Yabancı savaşçı akışının durdurulması, sınır güvenliği ve IŞİD’in para kaynaklarının kurutulması stratejimizin en önemli maddelerinden biri. Önümüzdeki günlerde bu çabalar çerçevesinde Türkiye ve bölgedeki diğer ortaklarımızla yakından çalışmaya devam edeceğiz.”
Amerikalı yetkili David L. Phillips ise şunları söylüyor: “Buna göz yumuyorlar çünkü düşük fiyatlı kaçak petrolden kazanç sağlıyorlar, bundan çıkar sağlayan kayda değer sayıda Türk ve hatta devlet adamı olduğundan eminim”
“BARZANİ’YE YAKIN İŞ ADAMLARI ARACILIK EDİYOR”
CHP eski Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu’nun açıklamaları daha da çarpıcı.
“Petrol yataklarını ellerinde tutuyor IŞİD ve Barzani’ye yakın birtakım isimlerle birlikte bazı Türk işadamlarının da içinde olduğu bir çete diyelim, birlikte bunları pazarlıyorlar. Bunu ben zamanında gündeme getirdim. BM Güvenlik Konseyi’ne rapor da edildi. Hatta bu konuda BM Güvenlik Konseyi’nin soruşturmaları olduğunu da biliyorum. IŞİD o petrolü çıkarıyor, Kerkük’te Barzani’ye yakın bazı iş adamları aracılığıyla oradan da Türkiye üzerinden dağıtılıyor. Geçen senelerde yaptığım bir araştırmada yılda 800 milyon dolar, daha sonra bunun 1-2 milyar dolara ulaştığı iddiaları var…”
Financial Times gazetesi, Suriye ve Irak’ta toplamı İngiltere genişliğindeki bir toprak parçasına hükmeden IŞİD’e karşı bir yıldır uluslararası koalisyon tarafından düzenlenen hava saldırılarının örgütün gelirlerini fazla etkilemediğini yazdı. Aynı haberde IŞİD’in , denetim altında tutuğu bölgelerde günde 35 bin varilden daha çok petrol üretip, kasasına günde iki milyon ve yılda ise yarım milyar dolara yakın para koyduğu bilgisinin de altı çizildi. Ve haberdeki en önemli bilgi IŞİD petrolünün TIR’lar ile taşındığı ve kaçak petrolün Türkiye’de pazarladığı iddiasıydı.
TÜRKİYE’NİN GÜNEY KORİDORU GEÇİŞ NOKTASI
Hazine’nin Savaşı: Yeni Finansal Savaş Çağının Zincirinden Boşanışı’ isimli kitabın yazarı Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi Başdanışmanı Juan Zarate’nin tespitleri de önemli. “IŞİD’i zayıflatma ve yok etme çabaları için büyük bir tehlike teşkil eden bir düş kırıklığı bu. Türkiye bu koalisyonda birçok anlamda tehlikeli bir kart ve önemli bir NATO müttefiki. Ancak IŞİD’e gelir, mücahit ve destek akışını kesme niyeti ve yetisi konusunda net değil.”
Irak Enerji Enstitüsü’nün yöneticisi Luay el Hatib, Irak’ta IŞİD kontrolündeki topraklarda şu anda günde 25 ila 40 bin varil petrol elde edildiğini ve karaborsada bu petrolün değerinin 1,2 milyon dolar olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bu kaçak ticaretin kilit geçiş noktası Türkiye’nin güney koridoru. Türkiye bu kara ekonominin parçası haline geliyor.”
HAM PETROL NASIL TAŞINIYOR?
Gazeteci Tolga Tanış’ın “Potus ve Beyefendi” kitabında yer alan belgelere dayalı iddialara göre Powertrans şirketi, 2011’de Kürt bölgesindeki petrolü taşıma işini üstlendi. Powertrans’ın ve saklanan uluslararası ortaklarının peşine düşen Tanış, Erdoğan’ın damadı Çalık Holding’in o dönemki CEO’su Berat Albayrak’ın da dahil olduğu ilişkileri yazdı.
Gümrük mevzuatına göre transit sevkiyat yapan firmaların taşınan ham petrolü Türkiye’ye bırakması yasak. Ancak Powertrans sevkiyatları boşaltım kontrollerinde çok sayıda tankerde ham petrol yerine ‘su’ çıkıyor. Çünkü Habur sınır kapısından petrol yüklü giren tankerler yolda boşaltılıp yerine su dolduruluyor.
ARAŞTIRMA YAZISI – Naci Kaptan – 28 Mart 2023 – Devam edecek

KAYNAKLAR
https://romanyahaber.com/2016/12/07/wikileaks-belgeleri-isidin-petrol-ticaretiyle-anilan-sirketinin-kritik-ismi-albayrak/
 https://www.gercekgundem.com/guncel/turkiyeye-1-milyar-500-milyon-dolar-isid-petrolu-cezasi-sirketin-ortaklari-arasinda-damat-berat-albayrak-da-var-416829
 cumhuriyet.com.tr – 30 Kasım 2015  * http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/436595/ISID_in_petrol_trafigi.html –  https://nacikaptan.com/?p=32594
Sözcü * Soner Yalçın * Aralık 8, 2015  – http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/soner-yalcin/damat-bakanin-dayi-oglu-1003754/https://nacikaptan.com/?p=33919
 GazeteDuvar * Fehim taştekin – https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/12/19/petrol-sarhoslugu-yeniden
GazetePort – 17 Kasım 2015 – https://gazeteport.com/2015/isid-petrolu-ve-turkiye-2981/
This entry was posted in Ekonomi, ENERJİ, ORGANİZE İŞLER, ORTADOĞU ÜLKELERİ, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *