FEYM BÜLTENİ – 86/2023 * Ermeni Faaliyetleri – 13 Nisan 2023

FANATİK ERMENİ YALANLARINA KARŞI
FEYM BÜLTENİ – 86/2023 *
Ermeni Faaliyetleri – 13 Nisan 2023

1.. Mirzoyan: Azerbaycan tarafıyla görüşmelere yeniden başlamaya hazırız… Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Parlamento-Hükümet soru cevap oturumunda, Azerbaycan temsilcileriyle yapılan görüşmelere değinerek, Ermeni tarafının bu görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduğunu söyledi.
https://www.ermenihaber.am/tr/news/2023/04/13/Ermenistan-D%C4%B1%C5%9Fi%C5%9Fleri-Mirzoyan-Azerbaycan/246853

2. AB, Ermenistan ve Azerbaycan’ı 1991 sınır çizgisine uymaya çağırıyor
Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi, Salı günü Ermenistan-Azerbaycan sınırında meydana gelen çatışmaları kınadı. Salı günü öğleden sonra çıkan sınır çatışmasında dört Ermeni askeri öldü, altı asker yaralandı. Ermenistan Savunma Bakanlığı, Ermeni birliklerinin güneydoğu Syunik Eyaletindeki bir sınır köyü olan Tegh yakınlarında mühendislik çalışmaları yürütürken Azerbaycan ateşi altına girdiğini söyledi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Nabila Massrali, “AB, dün Ermenistan-Azerbaycan sınırında Tegh bölgesinde çok sayıda Ermeni ve Azeri askerin ölmesine veya yaralanmasına yol açan silahlı çatışmalardan üzüntü duymaktadır” dedi.
https://www.panorama.am/en/news/2023/04/12/EU-Ermenia-Azerbaijan/2820299

3. Fransa,’Ermenistan’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli’ diyor.
Fransa, Salı günü Ermenistan-Azerbaycan sınırında meydana gelen ölümcül çatışmalardan duyduğu derin endişeyi dile getirdi. Ermeni birlikleri, öğleden sonra geç saatlerde güneydoğu Sünik Eyaletindeki bir sınır köyü olan Tegh yakınlarında mühendislik çalışmaları yürütürken Azerbaycan ateşi altına girdi.(İddia ediliyor,o.t)
https://www.panorama.am/en/news/2023/04/13/Armenia-France/2820439

4. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nı ‘karalama kampanyası’ ve ‘haksız tutum’ ile suçladı… Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı eş zamanlı olarak AB ve Fransa Dışişleri Bakanlığı’nı suçlayan ve bir başkası hakkında dezenformasyon yaymaya çalışan bir açıklama yayınladı. Azerbaycan’ın açıklaması şöyle; “Ermeni tarafının 11 Nisan’da Laçin bölgesi istikametinde konumlanan mevzilerimize yönelik provokasyonuyla bağlantılı olarak Avrupa Birliği ve Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın 12 Nisan’da Ermenistan’a destek açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.Yaklaşık 25 yıldır Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında arabuluculuk yaparken Ermenistan’ın saldırganlık ve işgal politikasını yargılamayan Fransa, ihtilafı çözmeye çalışmamış, Azerbaycan’ın işgali bitirmesinin ardından ülkemize karşı karalama kampanyası yürütmüştür.” https://news.am/eng/news/754551.html

5. AGİT’in Artsakh (sözde Karabağ Ermeni devleti) Ermenilerinin hakları ve güvenliğinin ele alınmasında oynayacağı bir rol var…Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, konuk AGİT Dönem Başkanı Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile ortak basın toplantısında, “1990’lardan beri Dağlık Karabağ ihtilafıyla ilgilenen bir örgüt olarak AGİT’in müdahalesini yoğunlaştırması gerektiğini” söyledi.
https://en.armradio.am/2023/04/13/osce-has-a-role-to-play-in-addressing-the-rights-and-security-of-artsakh-armenians-fm-mirzoyan

6. Uluslararası garanti ihtiyacı… Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’a göre, Erivan ve Bakü arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinin uluslararası garantilere ihtiyacı var. Bu çözüm uluslararası garantilere ve somut uyuşmazlık çözüm mekanizmalarına ihtiyaç duyacaktır
https://tr.armradio.am/2023/04/13/uluslararasi-garanti-ihtiyaci/

7. Rusya’dan öneriler… Rusya, Laçin Koridoru’nun ablukasının kaldırılmasına ilişkin önerilerini Azerbaycan ve Ermenistan’a iletti. Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zakharova, Rusya’nın Laçin Koridoru’ndaki blokajı sona erdirmek için çaba sarf ettiğini belirtti. Gazetecilerle yaptığı brifingde Zakharova, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın ve barış gücü birliklerinin komutasının, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde, bu yönde uygun çabaları gösterdiğini kaydetti. “Ermeni ve Azerbaycanlı ortaklarımız bu konuda detaylı teklifler aldı. Yerel barış güçleri, Dağlık Karabağ halkının gıda ve temel ihtiyaçların temini sorunlarını çözüyor. Her gün onlarca ton insani kargo ithal ediliyor ve Ermenistan-Azerbaycan ikili ilişkilerinin üst düzey üçlü anlaşmalar temelinde normalleştirilmesi için durumun erken çözülmesini bekliyoruz” dedi. Diplomat, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin çözümü ve bölgesel bağların yeniden kurulmasının ele alındığı Türkiye ziyaretine de değindi. “Erivan ile Ankara arasında saygıya dayalı diyalogun yeniden tesis edilmesini destekliyoruz” dedi..
https://tr.armradio.am/2023/04/13/rusyadan-oneriler/?doing_wp_cron=1681387881.6073529720306396484375

8. Paşinyan: “Tüm bölgesel sorunların müzakere yoluyla çözülmesi politikasına bağlı kalmaya devam ediyoruz”…Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Ermenistan, Dağlık Karabağ sorununu ve Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerini müzakereler yoluyla çözme politikasına bağlılığını ve müdahil olmaya devam etmektedir. Daha önce bahsettiğimiz ilkeler temelinde bölgesel  ekonomik ve ulaşım bağlantılarının yeniden açılmasına da hazırız” dedi. https://www.armenpress.am/tur/news/1108594.html

9. Prof. Yaşar Cora “1908 Jön Türk Devrimi Sonrası SDHP” Konulu Söyleşi Sunacak… Massis Yayıncılık, Prof. 26 Nisan 2023 Çarşamba, saat 20.00’den itibaren AEBU Center, 1060 N Allen Ave., Pasadena’da soru-cevap bölümüyle başlayacak. Yaşar Tolga Cora, Ermeni topluluklarının sosyal ve kültürel tarihine odaklanan geç Osmanlı tarihçisidir. Ermenilerin çalışma tarihi, Osmanlı Ordusu’ndaki Ermeni askerleri ve Ermeni sosyalist yayınları gibi çeşitli konularda yayınları bulunmaktadır. Şu anki araştırmaları, Ermenilerin Osmanlı dokumalarının metalaşmasındaki rolü ve on dokuzuncu yüzyılın sonlarında kimlik belirteçlerine dönüşmesi üzerinedir.(Not; Haberde detaylı bilgi bulunmadığı için söz konusu profesörün Ermeni konusunda tarafı anlaşılamadı.,o.tan)
https://massispost.com/2023/04/prof-yasar-cora-to-present-talk-on-sdhp-after-1908-young-turk-revolution/

10. Nordica Trio Portland, Maine’de Ermeni (sözde) soykırımı anısına konser verecek… Nordica Trio, 23 Nisan Pazar günü saat 2’de Portland Müzik Konservatuarı’nda (PCM) Ermeni (sözde)Soykırımı Anma Günü anısına canlı konser verecek: 00:00 Maine Ermeni Kültür Derneği (ACAME), diğer kültürlerin canlı müziklerini Portland topluluğuyla paylaşma ve teşhir etme girişiminin bir parçası olarak konseri PCM (portlandconservatoryofmusic.org) ile birlikte sunuyor. Ayrıca 18 Nisan Salı günü saat 19:00’da Portland Senfoni Orkestrası İcra Direktörü ve ACAME Yönetim Kurulu Üyesi Carolyn Nishon’un ev sahipliğinde Nordica Trio ile Zoom üzerinden sanal bir sohbete katılmak mümkündür. (Not: Mücadelede müzik de kullanılır!…,o.tan)
https://mirrorspectator.com/2023/04/12/nordica-trio-to-perform-in-portland-maine-in-remembrance-of-armenian-genocide/

11. Paylan listede yok, Sıvacıoğlu AKP’den aday…14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri için aday listeleri YSK’ya sunuldu. İki dönem boyunca HDP milletvekilliği yapan Garo Paylan partideki iki dönem kuralı nedeniyle yeni dönemde aday olmadı. AKP MKYK üyesi Sevan Sıvacıoğlu ise İstanbul 2. Bölge 9. sıradan aday gösterildi.(Not: Diğer gayri müslim adaylar da belirtiliyor..,o.tan) https://www.agos.com.tr/tr/yazi/28438/paylan-listede-yok-sivacioglu-akp-den-aday

12. AZERBAYCAN’DAN FRANSA’YA “ERMENİSTAN” TEPKİSİ…Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Dışişleri Bakanlığından Ermenistan lehine yapılan açıklamaya tepkiye göstererek, “Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarından geri çekilmesini talep etmeyen Fransa tarafının, tek taraflı olarak Ermenistan’ın toprak bütünlüğüne saygı duyulmasının önemli olduğunu belirtmesi, Fransa’nın Azerbaycan’a karşı önyargısının örneğidir” ifadelerini kullandı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Ermenistan tarafının Laçın ili istikametinde bulunan Azerbaycan ordusu mevzilerine yönelik 11 Nisan’da gerçekleştirdiği provokasyonla ilgili dün Ermenistan lehinde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Fransa’nın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Yaklaşık 25 yıl boyunca Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında arabuluculuk yaptığı zaman Ermenistan’ın saldırgan ve işgal politikasını hiçe sayan, ihtilafı çözmeye çalışmayan Fransa’nın, Azerbaycan’ın işgale son vererek ihtilafı tek başına çözmesinin ardından Azerbaycan’a karşı karalama kampanyası yürüttüğü ifade edildi.
https://avimbulten.org/tr/Bulten/AZERBAYCAN-DAN-FRANSA-YA-ERMENISTAN-TEPKISI
This entry was posted in FEYM GRUBU ÇALIŞMALARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *