BİR BAŞKA EKMELETTİN VAKASI * TIPIŞ TIPIŞ GİDİP “KİME OY VERECEKLER?”

BİR BAŞKA EKMELETTİN VAKASI *
TIPIŞ TIPIŞ GİDİP “KİME OY VERECEKLER?”

Naci Kaptan – 12 Nisan 2023

Erdoğan ve AKP’nin seçimde iktidardan uzaklaştırmanın yolu muhalif partilerin bir araya gelerek güç birliği oluşturmalarından geçiyordu. Kılıçdaroğlu bu zor’u başardı ve kökleri siyasal islama dayanan partilerle uzlaşma sağlarken aynı güçte olan sol partileri ise nedense görmezden geldi.
Millet ittifakına giren sağ partiler yaptıkları pazarlıkla kendi güçlerinin çok üstünde milletvekili kontenjanları aldı. Aldıkları kontenjanlar yetmedi geçmişinde siyasi suçlar ve yolsuzluklar bulunan eski AKP’li milletvekili adayı Sadullah Ergin’i (Ali Dibo) “kör gözüm, kör parmağına” misali Ulusalcı, Atatürkçü seçmenlerin en yoğun olduğu Ankara, Çankaya’dan 1. sıradan aday gösterildi. Kılıçdaroğlu da bunu “tıpış tıpış” kabul etti!!!
Bu şöyle bir şeydir; Çanakkale Boğazını 15 Mart 1915′de en güçlü savaş gemileriyle geçemeyen İngiltere’nin Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinbourg Dükü Prens Philip’in seneler sonra Türkiye ziyareti kapsamında, İngiliz uçak gemisi ”HMS Illustrious” 15 Mart 2008 tarihinde İstanbul’a getirdi. 194 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde, 20 bin 600 ton ağırlığındaki gemi Karaköy rıhtımına yanaştı. Tarihe göndermeler yapan mesajlar işte böyle verilir.
Örnekler bitmiyor;
Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül 29 Ekim 2004’de İtalya’nın başkenti Roma’da, AB’nin temellerini atan Roma Anlaşması’nın da imzalandığı tarihi Campidoglio sarayının Orazi Curiazi salonunda Avrupa Birliği Anayasası’nın imza törenine katılarak bu belgeyi Hıristiyanlık dünyası için sembolik önem taşıyan Papa X. Innocentus’un heykeli önünde birlikte imzalamakta hiçbir beis görmeyeceklerdi.
Hatırlayalım, kim bu Papa X. Innocentus;
“Asıl adı Giambattista Pamphili olan Innocentus 1574’te Roma’da doğdu, 70 yaşında papa oldu ve 1655’teki ölümüne kadar 11 sene boyunca, bu makamda kaldı. Innocentus, papalığı döneminde iki konuya ağırlık verdi: Yolsuzluklarla mücadeleye ve Avrupa’daki Türk varlığını ortadan kaldırmaya… Papalık tahtına oturmasından bir sene sonra Türkiye’nin Girit’i fetih planlarını öğrenince adayı elinde bulunduran Venedik’i Türkiye’ye karşı savaşa teşvik etti ve her türlü mali desteği sağladı. Osmanlı donanmasının 1645 ilkbaharında başlattığı Girit seferi, Papa Innocentus’un bu desteği yüzünden tahminlerden çok daha fazla sürecek ve ada 24 sene devam eden savaşlardan sonra alınabilecekti.” (Artıgerçek -Doğan Özgüden – 03 Aralık 2020)
Yıllarca Hristiyan Birliği diye küfrettiği Avrupa Birliği’nin anayasasına Papa Innocentus’un devasa heykelinin gölgesinde imza koyan Erdoğan’ın takıyyecilikte örnek aldığı ilkelerden biri hiç kuşkusuz 60’lı yıllarda başbakan olarak Türkiye’yi bir İslam cemahiriyesi haline dönüştürmenin kapılarını açan, Müslüman Kardeşler’i devletin kilit noktalarına yerleştiren Süleyman Demirel’in ünlü “Dün dündür, bugün bugündür” deyişidir.
Erdoğan ve Gül bu azılı Türk düşmanı olan Papa Innocentus’un devasa heykelinin hemen önünde bu anayasayı imzalamışlar ve bunu hiç de sorgulamamış, görmezden gelmişlerdir. Bu uygulamalar devletlerarası ve siyasal alanlarda bir öç alma ve örtülü mesaj gönderme geleneğidir. Bu kez de eski AKP’li bakan Sadullah Ergin üzerinden CHP seçmenine bir mesaj verilmiştir.
Ekmelettin İhsanoğlu projesinden sonra 14 mayıs Cumhurbaşkanı seçiminde Kılıçdaroğlu’nun kazanma şansının yüksek oluşu, rakibinin emperyal bir proje olan AKP ve Erdoğan oluşudur. Seçmen kanı kızılcık şerbeti niyetine içmek zorundadır. Kılıçdaroğlu bu nedenle seçilecektir.
Görünen odur ki, milletvekili seçiminde CHP seçmeninin bir kısmı TİP’e bir kısmı da İYİ Partiye gidecektir. Sayın Kılıçdaroğlu bilmelidir ki CHP seçmeni bu kez sandığa tıpış tıpış gidecek fakat yapılan siyasi oyunların biletini sandıkta kesecektir.
Naci Kaptan – 12 Nisan 2023

TBMM’DE 2. CUMHURİYETÇİ TASARIM

SOL Parti’nin kullandığı “Memlekete Sol Lazım” sloganının ne kadar doğru olduğu, aynı akşam siyasi partiler milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim ettiklerinde çarpıcı bir şekilde ortaya çıktı.
7 Nisan 2023’te bu köşede yazdığım gibi, liste savaşlarında merkez cumhuriyetçi, milliyetçi sağ ve ılımlı İslam birliğinin tasarımının yapıldığı netleşti.
Hem iktidarın hem de muhalefetin listelerine faşistler, ırkçılar, NATO’cular, küreselciler, Hizbullahçılar, etnikçiler, mafya babalarının ortakları, gericiler, yobazlar, aşiret temsilcileri, cemaat müritleri, eski FETÖ’cüler, kripto FETÖ’cüler, yetmez ama evetçi liberaller doluşmuş; eski AKP’liler muhalefet listelerinde yer bulmuş. Ben bu 2. cumhuriyetçi tasarımda dışlananın laik, bağımsızlıkçı, kamucu sol olacağını  vurgulayarak uyarmıştım. Şaşırmadım…

SEÇMENİ HİÇE SAYMAK

FETÖ kumpasları sırasında adalet bakanı olan Sadullah Ergin’in, yargılanacağı yerde CHP listesinden aday gösterilmesi çok tepki çekti. Çünkü Çankaya gibi bir bölgede CHP’li seçmenlerin oylarıyla TBMM’ye girecek.
Emine Erdoğan’ın Eski Özel Kalem Müdürü Sema Silkin Ün’ün durumu da onun gibi. Gelecek Partisi genel başkan yardımcısı olduğundan o da CHP listesinde. Bunlara benzer birçok aday var. (Cumhuriyet – Zülal Kalkandelen – 12 Nisan 2023)

Aday listeleri, sultanlar ve kapıkulları

Belli ki CHP genel başkanı, sadece sağcıları, sağın da sağındakileri değil,
numaracı cumhuriyetçileri, Atatürk karşıtı liberalleri çok önemsiyor.

Milletvekili aday listeleri açıklandı. Beklediğimiz üzere kıyamet de koptu. Hem iktidar blokunun hem muhalefet blokunun listelerine, parti tabanlarından tepkiler yükseliyor. Kızıp, adaylığını geri çekenler var. Küsüp, partisinden istifa edenler var. En çok da siyasi omurga yoksunları, koltuk sevdalıları, fırsatçılar var.
CHP; 6’lı masadaki merkez sağcı ve AKP artığı müttefikleri yanında, Mustafa Sarıgül’e de listelerinde yer verdi. Toplam sayı 70’i geçiyor. Seçilebilir sıradakilerin sayısının 30’u aştığı söyleniyor. Az değil. Dahası, CHP’nin kendi kaynağından gösterdiği öyle isimler var ki evlere şenlik. Aralarında Kemalizm karşıtı, FETÖ’nün yayın organı Taraf gazetesi yazarı da var, gönlü HDP’de olanı da.
Belli ki CHP genel başkanı, sadece sağcıları, sağın da sağındakileri değil, numaracı cumhuriyetçileri, Atatürk karşıtı liberalleri çok önemsiyor. CHP örgütünden gelen isimlerin hayli dışlanması, olası bir başarısızlık durumunda genel başkanlık yarışına girebilecek olan parti yöneticilerine yakın isimlerin listelerde pek yer bulamaması da gösteriyor ki 14 Mayıs’tan sonra CHP’de gerilim artacak. Bakalım, “İttifak siyaseti bunu gerektiriyor, çare yok. Bağrımıza taş basacağız” demek kurtaracak mı?
Bu tabloda millet için acı olan şudur: Cumhuriyetin 100. yılında yapılacak seçimlerde göğsünü gere gere, yüksek sesle, ısrarla, iddiayla, inatla, inançla “Ben Cumhuriyetçiyim, ben Atatürkçüyüm, ben antiemperyalistim” diyen ne bir vekil ne bir parti olacaktır Meclis’te. Partilerin başında tek seçici sultanlar vardır, çevrelerinde de dalkavuklar ve milletvekilliği uğruna her denileni yapan kapıkulları.
Cumhuriyet – Barış Doster – 12 Nisan 2023
This entry was posted in Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *